Stil

PEPLUM KIYAFETLER VE PÜF NOKTALARI

Bu yıla damgasını vuran peplum hemen her kadının gardırobuna girdi. Modası bir süre daha devam edecek gibi görünen peplumlu kıyafetler gerçekten stil sahibi kadınların zevkini yansıtıyor. Hem 1950’li yılların şık ve elegan havasını yaşatıyor, hem de farklı aksesuarlarla yenilikçi, modern kadının bir resmini veriyor.
Peplumun çekiciliği sadece bir ayrıntı olmanın çok ötesinde, kadınsılığı yansıtmasından kaynaklanıyor. Gerçekte peplumun ortaya çıkışı da bu kadınsı imajın pekiştirilmek istenmesi zaten. Özellikle kadınlarda ceket dönemi başladıktan sonra erkeksi hatlardan uzaklaşmak için ceket uçlarına eklenen peplum, bir dönemin döpiyeslerinin vazgeçilmezi haline de gelmiş. Günümüzde ise sadece ceket uçlarında değil, etek ve elbiselerde de çok başarılı bir şekilde uygulanıyor. İnce belli ve dar kalçalı kadınlarda çok güzel duran peplumu doğru kullanmak için de bir takım ipuçları mevcut.

• Peplumlu modeller en çok düz kumaşlarda güzel duruyor. Düz kumaş peplumun duruşunun ortaya çıkarıyor.

• Günümüz modasında kısa peplumlar lazer kesimlerle ön plana çıkıyor. Gündüz kıyafetlerinde kullanılan peplumlar daha az büküme sahip. Gece kıyafetlerinde ise neredeyse bir volan şeklinde beli saran kabarık peplumlara rastlamak mümkün.

• Peplum kıyafetlerle ne tür ceketlerin giyilebileceği de kadınların cevabını aradıkları sorulardan biri. Peplumlu kıyafetler ister bir elbise olsun, ister bir etek, mutlaka kısa ceketlerle giyilmeli. Giyilen ceketin peplumun yukarısında kalmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu tür bir giyim tarzı için kare ceketler iyi bir seçim olabilir. Yakasız ceketler peplum kıyafetlerle çok iyi duruyor.

• Peplum bir kıyafet ile vücuda tam oturan bir ceket her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Eğer omuzlarınız genişse bir problem yok, ama omuzlarınız darsa peplumun genişliği ile omuzları dengelemek gerekir. O yüzden vatkalı ceket tercih edilebilir. Ama vatka pek sevilmiyor şu sıralar. O zaman en iyi seçim kare ceket olacaktır.

• Peplum etek ve elbiseler babetlerden çok stilettolar iyi uyum sağlıyor. Günlük kullanımda bu sene çok moda olan kısa kare topuklu ayakkabılar da tercih edilebilir.

• Peplumlu bir kıyafet giyildiğinde bu kıyafetin ruhuna uygun kısa saplı bir çanta ya da gece kıyafetlerinde clutch taşımak iyi bir seçim olacaktır. Çantanın peplumun üzerine gelmesi peplumun duruşunun bozulmasına yol açabilir.

 

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)