Stil

Dar Omuzlu Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Stil belirlemenin en önemli aşamalarından biri de vücut tipini tanıyarak ona göre giyinmek… Stilika’da vücut tiplerine göre giyim yazılarımıza bir yenisini daha ekliyoruz ve bu yazımızda dar omuzlara değineceğiz. Çünkü dar omuzlu kadınların giysi seçimi gerçekten onları bir hayli zorluyor. Ama aslında dar omuzları daha geniş göstermek için bir kaç ipucunu doğru değerlendirmek çok işe yarar.

Dar omuzlu kadınların nasıl giyinmesi gerektiğine dair sadece bir doğru-yanlış örneği vereceğiz. Zaten fotoğraftan da hangisinin doğru olduğu hemen belli olacak.

christina-aquileraFotoğraflardaki sanatçı Christina Aguilera. Soldaki fotoğrafta giydiği straplez elbise içinde omuzlarının ne kadar cılız göründüğüne dikkat edelim. Kendisi zaten dar omuzlu bir kadın… Omuzlarını tamamen açıkta bırakması hiç de doğru bir seçim olmamış. Sağdaki fotoğrafta ise  Aguilera’nın omuzları hiç de dar görünmüyor. Çünkü omuzları daha büyük gösteren ve omuz başlarını vurgulayan bir seçim yapmış. Omuzları yarım gizlerken göğüs dekoltesini alabildiğine ön plana çıkarmış.

aquilera-dar-omuzDar omuzlu kadınların en kaçınması gereken tarzlardan biri straplez. Dar omuzları kamufle ederek daha büyük ve dolgun gösteren modeller tercih etmek her zaman daha doğru bir seçim olacaktır.

Dar omuzlu kadınlar için tam omuz başında tutunan kalın bantlar ve geniş düşes yakalar çok iyi bir seçim. Özellikle gece elbisesi, gelinlik gibi özel kıyafetlerde bu tarz bir yaka kullanılabilir. Ama bantların yeteri kadar geniş olmasına ve omuzlarda bir dolgunluk yaratmasına dikkat edilmeli. Bu yüzden tafta gibi hacimli kumaşların tercih edilmesi daha iyi olacaktır.
Omuzları açmak demek her zaman dikkati omuzlara çekmek değildir. Eğer kısa bir elbiseyle ve gösterişli ayakkabılarla bakışları bacaklarınıza  yöneltebilirseniz bu da sizi rahatsız hissetmekten kurtarabilir.

dar-omuz-apoletOmuzlardaki hacimli ve gösterişli detaylar omuzlarınızı olduğundan daha dolgun gösterecektir. Bu elbisede de yakanın alabildiğine açık olduğuna dikkatinizi çekeriz.
Dar omuzları geniş göstermenin yollarından biri de omuz kısmı büzgülü modeller seçmek. Güğüsten uzanarak omuz dikişinde büzgülenen modellerle dar omuzlu olduğunuz farkedilmez bile. Sadece bu modelleri tercih eden kadınların göğüslerinin de çok büyük olmaması gereki. Yoksa o büzgüler göğüsleri iki beden daha büyük gösterebilir.

Dar omuzlu kadınların en büyük avantajlarından biri omzu gösterişli her tür giysiyi rahatlıkla taşıyabilmeleri… Geniş şallardan, büyük etollerden korkmayın. Omuzlarda drapeler, tüller ve fiyonklar tam sizin tarzınız olabilir.

kombinGünlük stilinizde, manto ve ceketlerinizde geniş şal yakalar kullanarak dar omuzlarınızı gizleyebilirsiniz.  Şal yaka aslında her türlü kıyafetinizde sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Dar omuzlu kadınlara en yakışan yaka modellerinden biri de kürek yaka. Kürek yakanız ne kadar derin olursa boynunuzu o kadar uzun gösterir ve dikkati omuzlardan kaçırır.
Omuz detayları dedik. Işıltılı omuz süslemeleri, apoletler ve aslında gösterişli bolerolar tam size göre.

apolet-dar-omuzDar omuzlu kadınlar vatkalara hiç de uzaktan bakmamalı. Günümüz modasında sivri ve küçük vatkalar çok şık duruyor. Üstelik bu tarz giyinmeyi alışkanlık haline getirirseniz gerçekten de bir süre sonra sivri omuzlar imzanız olabilir.

Dar omuzlu kadınlar için en kullanışlı giysilerden biri de biker montlar. İyi bir kesime sahip, kalıplı bir biker mont ile omuzlarınız olduğundan daha geniş görünecektir.

Tanışırız elbet. :)

3 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)