Stil

Her Dönemin Modası: Topuklu Ayakkabı

Topuklular her dönem moda. Uzmanlar her ne kadar yüksek topuklu ayakkabıların sağlıksız olduğunu her fırsatta dile getirse de kadınlar boylarını daha uzun, endamlarını daha ince gösteren “yüksek ökçeler “den vazgeçmek istemiyorlar. Haksız da sayılmazlar, topuklu ayakkabı sadece kadına stil kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha çekici ve seksi bir havaya büründürüyor. Kadının kendine güveninin artmasını sağlıyor.  Dünyaca ünlü kırmızı tabanlı ayakkabıların mucidi Christian Louboutin’in dediği gibi “Elbiseyi taşıyan kadındır ama kadını taşıyan ayakkabıdır.”

Yüksek topuklu ayakkabı seçiminde kimi noktalara dikkat edildiğinde bu ayakkabıları giymek ve taşımak sanıldığı kadar zor değil. Zira yüksek topuklu ayakkabı giymenin zor gibi algılanmasının başlıca nedeni yanlış ayakkabı seçimi.

Gelelim Dikkat Edilecek Noktalara…

·       Yüksek topuklu ayakkabı satın alınırken giyileceği ortam göz önünde bulundurulmalı. Günlük kullanım için genellikle 6 – 8 cm topuklar yeterlidir. Özellikle ülkemizde kaldırımların bozuk, pek çok insanın da nezaketsiz olduğunu hatırda tutarak çok yüksek topuklu ayakkabılar yerine orta yükseklikte topuklar ya da mantar topuklu ayakkabılar tercih etmek en akıllıca yol.

·       Günlük ayakkabılarda kaymayan taban tercih edilmesi de çok önemli. En güvenlisi de kauçuk taban. Kösele tabanlı ayakkabılarınızı davetlere saklayın. Kimi ayakkabı üreticileri kösele tabanların altına çok ince ve sağlam kauçuklar aplike ediyorlar artık, köseleden vazgeçmem diyorsanız bir de onları deneyin.

·      Ayakkabı alırken acele etmeyin. Mutlaka deneyerek alın. Eğer internetten ayakkabı alıyorsanız daha önce kullandığınız markaları tercih edin. Böylece kalıp farklılıklarından kaynaklanan sorunlar yaşamazsınız.

·      Ayakkabının ayağınıza tam olarak oturmasına dikkat edin. “Nasıl olsa açılır” mantığıyla alınan ayakkabılar bir iki kez giyildikten sonra dolapların en diplerine atılıyor. O kadar hevese ve paraya yazık oluyor. Üstelik ayağı sıkıştırmak çok ciddi kemik ve damar problemlerine yol açabilir.

·       Açık bir ayakkabı tercih edilecekse burun kısmına özellikle dikkat etmek gerekir. Parmaklarınızın ayakkabıdan fırlaması hiç de hoş bir görüntü oluşturmaz. Üstelik burundan taşan parmaklar yaralanmalara çok daha açık olurlar. Adım atıldığında ayakkabının burnuyla baş parmak arasında  en az 5 mm. boşluk olması idealdir.

·      Açık ayakkabılar giymeden önce mutlaka tırnak ve ayak bakımı yapılmalıdır.  Çatlak topuklar, dibinden kesilmiş tırnaklar, bakımsız kuru bir ayak derisi , açık ayakkabıların ilgi çekici görüntüsüyle tezat oluşturur. Topuk çatlakları için limon kabuğuyla masaj, yumuşatıcı kremler ve ayağı düzeli olarak ponza taşıyla ovmak iyi gelebilir. Tırnaklar için de düzenli olarak pediküre gidilmeli.

Tanışırız elbet. :)