Mekan-Gezi

Ataşehir Bebek Balıkçı’da Lezzet Buluşması …

Geçtiğimiz Cumartesi günü bimutfakikisef.com kurucusu ve Sofra Dergisi yazarı Özlem Mekik’in davetiyle Batı Ataşehir’deki Bulvar 216 AVM’de açılan Bebek Balıkçı’da akşam yemeğindeydik. Antalya’dan Nursevin Hanım da İstanbul’daydı ve geceye O da katıldı. Onun dışında kimler yoktu ki, Gezginnerede, Pilli Bebek, Arenandfamily, Lezzet Pusulası, Gezen Ayaklar ve Oya’s Cuisine de bu güzel gecenin eşlikçilerindendi.

Batı Ataşehir’in İstanbul’un içinde başka bir İstanbul aslında. Gerçekten yeni nesil bir emlak anlayışı var burada. büyüyen bir finans merkezi aynı zamanda da. Böyle olunca burada her geçen gün yeni bir mekanın açılışına şahit oluyoruz. Ataşehir Bebek Balıkçı’da Bulvar 216 AVM’de yerini alarak bu furyayı kaçırmayanlardan.

Bebek Balıkçı Bebek sahilinin alamet-i farikalarından yıllardır… Ertuğrul Karabulut’un balık lokantası alanında 55 yıllık bir birikimi var. Bu birikimi Anadolu yakasında da oğlu Cem Karabulut devam ettiriyor. Bebek Balıkçı’nın Bebek dşında ilk şubesi Pendik Marintürk’te açılmış. Şimdi de Ataşehir’de balık lezzetlerinin sözcülüğünü yapıyorlar.

Baştan söylemeliyim ki o gece yiyip de beğenmediğim hiç bir şey olmadı. Genellikle bir restaurant etkinliğini değerlendirirken hem artılarını hem de eksilerini yazmaya özen gösteririrm. Beğenmediğim yemekleri de eleştiririm ama samimiyetle Bebek Balıkçı’da yediğim her yemekten büyük keyif aldığımı söyleyebilirim.

Duvarlarda çeşitli tablolar, rölyefler ve şık bir masa düzeni… Ataşehir Balıkçı önce dekorasyonu ile ilgi çekiyor zaten. Tavanda modern ahşap oyma büyük bir balık figürü var. Dışarıda yemek yemeyi tercih edenler için geniş bir alan da mevcut. Onun dışında içeride açık mutfak sistemi uygulanmış, balık dolabı açıkta ve balığı seçerek almak mümkün. Geçişi engellemeyen, sıkışık olmayan ve her şeyden önce temizlik çağrıştıran imajıyla burayı girer girmez sevdğimi söyleyebilirim.

Tüm bloogger arkadaşların gelişi ile tadım etkinliğimiz başladı. Bebek Balıkçı meze konusunda çok başarılı. Ermeni pilaki ve topik ile Ermeni mutfağından lezzetler tattık ve söylemeliyim ki yediğim en iyi topiklerden biriydi. İstanul’a has böylesi lezzetleri yaşatan her yeri çok değerli görüyorum ben. Ayrıca lor peyniri ile yapılan Girit ezme, atom ve tabulle de başarılıydı.

Balık mezelerini oldum olası sevmişimdir. Ataşehir Bebek Balıkçı’da da deniz ürünlerine doyduğumuzu söyleyebilirim. Klasik usül pişirilmiş ahtapot salatası, levrek marine ve Peru mutfağı’ndan ceviche harikaydı. Doğrusu ceviche ilk geldiğinde Ege mutfağının bilmediğim bir mezesi sandım.

Ermeni, Rum, Ortadoğu ve klasik İstanbul mezelerinin yanısıra somon pastırmanın roka filizleri ile sunumu da gayet şıktı.  Ama doğrusu Bebek Balıkçı’nın zirve lezzetleri bence ara sıcaklar!

Bebek Balıkçı’da Her Şey Balık!

Bu kadar çok meze peşpeşe servis edilince zaten bir hayli doymuşken sıra ara sıcaklara geldi. Ne yalan söyleyeyim burada tattığım üç ara sıcaktan en çok hangisini beğendiğimi hatırlamıyorum. Balık içli köfte (onlar dolma dediler ama bence bir çeşit içli köfteydi 🙂 ) inanılmaz bir güzellikti. Levrek ve dülger balığının baharatlarla harç içine doldurulduğu bu yemek kreme sosuyla birlikte sunuldu. Tüm davetlilerden de tam not aldığına şahit oldum. Pazı yaprağına sarılmış levrek de çok lezizdi. Bu ara sıcak da krema sosluydu. Doğrusu acaba sadece zeytinyağlı olsa daha iyi olmaz mıydı? dediğim tek yemek bu oldu. Ama dediğim gibi lezzeti yerindeydi.

Zeytinyağı demişken Ataşehir Balıkçı’yı da zeytinyağı tercihi nedeniyle tebrik etmek gerekiyor. Çünkü iyi bir zeytinyağı aslında balık kültürünün olmazsa olmazı. Burada da isabetli bir seçim yapılmış. Zaten küçük ekmekler ve sunulan zeytinler de bu kalitenin göstergesiydi.

Ara sıcaklardan biri de balık mantıydı. Bu yemektede şef sos olarak yoğurt yerine krema tercih etmiş ve iyi de yapmış. Mantı ağza yapışmıyordu, yemesi kolaydı ve tekrar etmeye gerek var mı bilmiyorum, çok lezizdi.

Yemekte son olarak pialla ikram edildi. Deniz ürünlerinin birbirine haman olduğu, balığın başrolu kaptığı çok çok özel bir yemek pialla. Midyesinden sübyesine, karidesinden ahtapota kadar denizin bir tabağa toplanmış hali sanki.

Pialla servisinden sonra ‘bimutfakikişef’ için Özlem Hanım’ın sunuculuğunda birçekim gerçekleştirildi. Bu çekimde balık mantının fiyatını da öğrenme fırsatı bulduk. Bir porsiyon balık mantı Ataşehir Bebek Balıkçı’da nerdeyse iki kahve kadar ucuz! İnanılmaz doğrusu… Tüm fiyatlar Bebek merkezin yarısı kadar. Üstelik bunlar promosyon fiyatları da değil. Yani çok ekonomik olarak Ataşehir Bebek Balıkçı’da yemek mümkün.

Gecenin sonunda çay ve kahveler eşliğinde tatlılar geldi. Baklava, kabak tatlısı, ava tatlısı ve trileçe bir tabak içinde sunuldu. Hepsinin tadına baktığımı söyleyemeyeceğim ama kabak tatlısı ortalama bir lezzete sahipti. Ayva tatlısı da tek başına biraz fazla şerbetli geldi. Ama zaten balık lezzetleri ile doyduğumuz için bu tatlılar sadece tadımlıktı.

Bir mekan tanıtımında hiç bir yemeği eleştirmemek belki de doğru gelmeyebilir ama ne yapalım, mutfakta usta bir şef vardı, mekanın sahibi Cem Bey tüm gece bizi çok içten bir şekilde ağırladı ve tüm ayrıntılarla ilgilendi, personel hızlıydı ve yediğimiz her şey temizdi. Yani eleştirmek için eleştirilmez değil mi? Ben burayı Ataşehir’de önerilecek ve gidilecek mekanlar listeme ekledim bile.

Ataşehir 216 Bulvar Bebek Balıkçı blogger etkinliğimizi sosyal medyada #bebekbalıkçıbulvar216 #bimutfakikişef #özlemmekik ve bebek balıkçı hashtag’leri ile takip edebilirsiniz.

 

Tanışırız elbet. :)

2 Comments

  • Güldan

    Harika. Ataşehir’de açılmasına çok sevindim. Peki ızgara balıkları nasıl acaba? Böyle bir ana yemek yemediniz sanırım.

    • Rabia Çalhan

      Izgara balık yemedik. Ancak Bebek’teki kalitenin aynısı burada da geçerli. Tüm balıklar tazeydi ve zaten şef de Bebek’ten transfer olduğu için fark olacağını sanmam. 🙂

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)