Bakım ve Sağlık

Kişiye Özel Tasarım Parfüm ve Perfume Design

Gamze Çıtak Oruç’la Röportaj

Yüzyıllardır hem kadınları hem de erkekleri cezbeden birbirinden güzel parfümleri kim hazırlar hiç merak ettiniz mi? Adeta bizle bütünleşen bir parfüm nasıl hazırlanır? Bu işin sırları nelerdir?

Uzun süre bir esans firmasının AR_GE bölümünde çalıştıktan sonra istifa ederek kendi işini kurmaya karar veren parfümör Gamze Çıtak Oruç’la kokların sırlarını ve markası Perfume Design’ı konuştuk. Kendisi Stilika için özel bir parfüm de hazırladı. Tamamen Stilika’yı ve duruşunu ifade eden bu özel parfümü çok sevdik. Şişesinden, etiketine her şeyiyle gerçekten “özel” hissettirdi. Kokusu mu? Tek kelimeyle muhteşem ve çok kalıcı. Koku muhteşem diyoruz çünkü bu kokuyu Perfume Design’ın yaratıcısı Gamze Hanım’a özel olarak tarif ettik.

parf5Öncelikle Stilika’ya konuk olduğunuz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Parfümör olma sürecinizi ve aldığınız eğitimleri merak ediyoruz.

Merhabalar. İsmim Gamze Çıtak Oruç. 1985 Yılında Ankara’da doğdum. Üniversiteyi İstanbul’da, Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümünde okudum. 2007’de mezun olduktan sonra, Türkiye’nin ilk ve en büyük esans şirketlerinin birinde, Ar-Ge’de işe başladım. Junior Parfümör olarak çıktığım yolda, 8 senenin sonunda Senior Parfümör ünvanını aldım. Parfümörlük yaptığım süre boyunca, Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü ve başarılı parfümörlerinden bire bir dersler alarak, kendileri ile çalışma imkanı buldum. Sayısız koku dizayn ettim. 2014’te Perfume Design’ı kurarak, kişiye özel parfümler tasarlamaya başladım.

İşiniz kokular ve artık Perfume Design markası ile kişiye özel parfümler tasarlıyorsunuz. Kişiye özel parfüm nedir? Yani bir parfümün kişiye özel olması için ne tür bir farklılığı olması gerekir? 

Parfüm çok büyülü bir dünyadır ve yapılabileceklerde sınır yoktur. Elinizde bir tuval olduğunu hayal edin ve fırçanızın ucunda sınırsız renk! Bu renkleri istediğiniz şekilde birleştirmek, hayalinizdeki resmi size sunmak için bir sanatçı emrinize amade diye düşünün. Tamamen o kişiye özel, sıfırdan dizayn edilmiş parfüm tasarladığım gibi, çok daha ekonomik çözümler de sunuyorum. Mesela daha önceden tasarladığım parfümlerden oluşan kütüphanemden, sizin tarzınıza ve isteklerinize en yakın olan kokuyu seçiyoruz, tamamen isteklerinize göre bir şişe dizayn edip sunuyoruz.

Kişilere parfüm tasarlarken onların kafasındaki kokuyu tam olarak hissedebiliyor musunuz, yoksa istekleri kafa karıştırıcı olabiliyor mu? Çünkü kokuları anlatmak ve tarif etmek dünyanın en zor şeylerinden biri.

Kesinlikle haklısınız, kokuları anlatmak ve anlamak çok zor.  Ama benim için değil 🙂 Yıllarca yurt içi ve yurt dışından binlerce müşteri ile çalıştım, onlara hayalindeki kokuyu yaratmak için rehberlik ettim. Markalara özel kimlik kokuları tasarladım. Artık karşımdaki insanın anlattıklarından neyi kastettiğini kolayca anlayacak kadar birikim sahibiyim.

Perfume Design sadece parfüm değil ev için bambu çubuklu kokular, kolonyalar da hazırlıyor. Ürünlerinizden biraz bahseder misiniz, Perfume Design’da farklı olarak neler var?

Kişiye özel tasarlanmış parfümler, tasarım kokulardan oluşan bambu çubuklu ev kokuları, kolonyalar, duş jeli, sıvı sabun, after shave, yüz ve vücut peelingi, banyo tuzu, renkli kandiller, kokulu mumlar, losyon ve kremler, kısacası aklınıza gelebilecek “güzel kokulu” her türlü ürünümüz mevcut… Hatta mis kokulu kahve çekirdekleri ve organik reçeller bile sunduğumuz oldu 🙂

Ahşap kutularda sunulan parfümler, parfüm/oda kokusu/kişisel bakım ürünlerinden oluşan hediye setlerimiz, kokulu mum setlerimiz, doğum günü hatırası/nikah şekeri/bebek şekeri olarak dağıtılmak üzere mini kolonyalarımız (ya da istenilen herhangi bir ürün kullanılabilir) en rağbet gören hediyelik ürünlerimizden.


Sizce insanların koku algısı nasıl? Doğru kokuların tercih edildiğini söyleyebiliyor musunuz? Yoksa bu konuda uzman görüşlere ihtiyaç var mı sizce?

İnsanların koku algısı genel olarak moda ile şekilleniyor. Bir markanın yeni çıkan bir parfümü popüler olursa, çoğu insan ona eğilim gösteriyor. Bu yanlıştır ya da doğrudur diyemem, tercih meselesi. Ama bence, kokusu bir insanın imzası olmalı… Yolda yürüyen onlarca kişiyle aynı kokmaktansa, “bu onun kokusu!” denilecek, sadece beni çağrıştıracak bir kokuyu kullanmayı tercih ederim. Müşterilerim de genelde benimle aynı şeyi düşünen seçici kişilerden oluşuyor. Ayrıca hediye olarak da, sadece ona özel tasarlanmış bir parfüm vermek, karşıdaki insanı çok özel hissettiriyor.

Her kokunun kendine has bir etkisinin olduğu söylenir, kimi romantiktir, kimi erotik duygular çağrıştırır. Bu tür tasarımlar da yapıyor musunuz acaba? Örneğin size afrodizyak bir koku siparişi verebilir miyiz?

Kokuların bu tarz etkileri olduğu doğru. Yanlış olan ise, herkeste aynı etkiyi yaratacağının düşünülmesi. Örneğin vanilya kokusu birini baştan çıkarırken, bir diğerini tiksindirebilir. Bu çok göreceli bir kavram olduğu için, yaptığım kokunun karşınızdaki insanı baştan çıkaracağının garantisini veremem 🙂 Ama özellikle hangi notaları istediğinizi biliyorsanız, elbette o notaların kullanıldığı bir parfüm tasarlamak mümkündür.

Parfüm pahalı bir ürün. Dolayısıyla insanlar orijinal parfümler yerine Sağlık Bakanlığı onaylı taklit parfüm satan noktalardan çok fazla alışveriş yapıyorlar? Sizce bu doğru mu? 

Bence bir sakıncası yok. Taklit ürünlerin, sağlığa zararlı herhangi bir madde içermediğini bilmek gerekir. Yalnızca, piyasadaki orijinal ürünün, daha ucuza mal edilmiş ve benzer kokuyu yakalamaya çalışmış replikalarıdır. O yüzden piyasadaki bir parfüme ulaşmak isteyen ama fiyatından dolayı ulaşamayan kişilerin tercih ettiği ürünler oluyorlar. Perfume Design’ın sunduğu kokuların ise bir eşi yoktur, tamamen özel dizayn edilmiş parfümlerdir. Bu sebeple, kimsede olmayan bir kokuya sahip olmak isteyenler bizi tercih ediyor.


Zevklerini çok iyi bilmediğimiz birine parfüm ya da ev kokusu almayı düşünüyoruz diyelim. Tamamen istenmeyen bir etki yaratmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Yani şu tür bir koku tercih ederseniz hayal kırıklığı yaratmaz dediğiniz bir ipucu var mı?

Elbette var. Joker kokular olarak tabir ettiğim bazı akorlar var, neredeyse herkes tarafından kabul gören ve beğenilen… Kütüphanemdeki kokular hep bu tarz akorlardan oluşuyor ki herhangi bir istenmeyen sürprizle karşılaşmayalım. Kutup kokular dediğim, ya aşık olunan ya da nefret edilen riskli kokuları ise, genelde özel istek üzerine hazırlıyorum.

Son olarak Stilika okurları için sizden “hayat kurtarıcı” bir tarif alabilir miyiz? Örneğin evde yemek yapıldı ve ortamın kokusu kötü. Misafir gelecek ve hemen güzel bir kokuya ihtiyacımız var. Bu durumda acilen ne yapabiliriz?

Elbette 🙂 En kestirme yolu, ocakta kaynayan bir miktar suyun içine, bir kapak yumuşatıcı dökmektir. Yumuşatıcı kullanmak istemeyenler ise, bir dal lavanta, bir kaç kabuk tarçın ya da bir adet limonu aynı şekilde suda kaynatabilirler. Sıcak suya damlatılan okaliptus yağı da etkilidir.

Perfume Design’a nasıl ulaşabiliriz ve siparişlerimizi nasıl verebiliriz?

Perfume Design’a aşağıdaki yollarla ulaşabilir, sipariş verebilirsiniz:

Web: perfumdesign.com

Facebook: facebook.com/perfumedesign

Instagram: instagram.com/perfumedesign

Tel/whatsapp: 05074379127

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz. Harika girişimde başarılı olacağınızı umar ve iyi günler dileriz.

Ben teşekkür ederim. Sizinle sohbet etmek zevkti. Sevgiler.

Perfume Design’ın birbirinden güzel tasarımları da burada!

 

Tanışırız elbet. :)

One Comment

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)