Stil

Türk Kadınları Gece Kıyafetlerinde Muhafazakar

Magazin dergilerinde ve televizyonlardaki jet set programlarında gördüğümüz kadınları bir yana bırakırsak gece yaşamında Türk kadınlarının kıyafet seçiminde muhafazakar davrandığı tespitini yapmak pek de yanlış olmaz.
Gerek renk, gerekse model seçimlerinde kadınlar klasik kalıpların dışına pek çıkmıyor ve “abiye” giysiden anlaşılan şey de bir anda her şeyi takıp takıştırmak, elbisenin en süslüsünü, ayakkabının en taşlısını giymek olarak algılanıyor. Peki gece giysilerinde en çok hangi noktalarda yanlış yapılıyor?

 

21 - xQjXeyq• Bir gecede her şeyi taşımak:

Özellikle düğün ve davetlere daha az giden kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan biri her şeyi takıp takıştırmak. Evde ne kadar altın varsa takarak adeta bir kakofoni oluşturuluyor. Takılan takıların ve aksesuarların giysiyle uyumuna pek de önem verilmeden kalabalık ve çirkin bir görüntü oluşturuluyor. Aynı durum makyajlar için de geçerli. En koyu makyajı yapmak, en fazla allığı sürmek davetlerde çok sık rastlanılan bir durum. Öyle ki bazı kadınları dikkatlice bakmadan tanımak imkansız hale gelebiliyor.

 

20 - 2IBU0P5• Mutlaka şal ve etol taşımak:

Türk kadınları abiye kıyafetlerle birlikte mutlaka etol ve şal kullanıyor. Çoğu davette kadınların bu şallara sıkı sıkı sarınarak geceyi geçirdiklerine şahit oluyoruz. Şallar dekolteyi kapatmak için de kullanılıyor. Oysa şal çoğu zaman kişiyi daha yaşlı gösteren bir aksesuar. Onun yerine kıyafetin stiline göre şifon bir yelek ya da bolero tercih edilebilir. Daha da iyisi kıyafeti olduğu gibi taşımak ve kendinden emin bir şekilde davranmaktır. Yukarı doğru çekiştirilen yakalar, aşağı doğru çekiştirilen mini etekler yerine kişinin rahat edeceği tarzda kıyafetler giymesi daha iyi sonuç verir.

• Tek parça kıyafet:

Trendler ne olursa olsun kadınlar davetlerde tek parça elbiselerden vazgeçmiyor. Çünkü aslında kombin yaratmak o kadar da kolay değil. Kadınların pek çoğu kombin yaratmak denince geri çekiliyor. Böyle gecelerde pantolon giyilmez gibi yaygın bir görüş de var. Bu çok da doğru değil. Dar kesim bir pantolon ve şifon bir bluzla da pekala çok şık olunabilir. Ama bizde gece kıyafeti dendiğinde dekoltesi mümkün olduğu kadar yukarı çekilmiş uzun, straplez elbise ve altına da bol taşlı ayakkabı anlaşılıyor.

• Yanlış iç çamaşırı seçimi:

Kadınların pek çoğu kıyafetlerine göre iç çamaşırı seçmiyor. Siyah şifon bir elbisenin altına “nasıl olsa görünmeyecek” mantığı ile beyaz iç çamaşırı giyebiliyorlar. Oysa dikkat! Düğünler ve davetler en çok fotoğraflandığınız yerlerdir ve flash patladığında iç çamaşırınız olduğu gibi ortaya çıkar. Bunun için kıyafetin renginde iç çamaşırları giymeye özen göstermek gerekir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)