Mekan-Gezi

Yeşil Gezi Rotası: Heybeliada

  Ahşap evleri, sakin koyları ve çam ormanı ile İstanbul’un en güzel sayfiye yerlerinden biri olan Heybeliada keyifli bir gezi rotasıdır. İstanbul Prens Adaları’nın ikinci büyük adası olan Heybeliada Bostancı’ya yarım saat, Kabataş’a ise 1 saat 20 dakika uzaklıktadır. Resmi araçlar dışında motorlu araç trafiği olmayan adada ulaşım fayton ve bisikletlerle sağlanır. Ancak Heybeliada’yı gezmenin en güzel yolu yürümektir. Biri adayı çepeçevre saran “Büyük Tur” yolu, diğeri de Çam Limanı’nı tepeden gören “Küçük Tur” yolu mevcuttur. Dilerseniz Değirmen Burnu’nu da içeren bir tam tur yapabilirsiniz. Yürüyüş yolları orman içindeki asfalt takip edilerek tamamlanabileceği gibi patikaları kullanmak da mümkündür. Bu patikalardan adanın Akvaryum ve Alman Koyu gibi sakin koylarına inilebilir. Heybeliada endemik bitkiler yönünden de çok zengindir. Bahar aylarında pek çok lezzetli ve şifalı ot ormanlardan toplanabilir.

Piknik ve Deniz

Heybeliada’nın piknik alanı Değirmen Burnu’dur ve giriş kişi başına ücretlendirilmektedir. Burada isteğe göre mangal servisi de yapılmaktadır. Heybeliada ormanları birinci dereceden yangın tehlikesi barındırdığı için orman içinde ateş ve mangal yakmak yasaktır.

Heybeliada’da denize girmek için çeşitli plajlar da bulunmaktadır. Heybeliada Su Sporları Kulübü üyelerine hizmet verirken, Sadık Bey Plajı, Kablo Plajı ve Asaf Plajı günübirlik tatilcilere keyifli bir ortam sunmaktadır. Çam Limanı da denize girmek için uygun koylardan biridir.

Görülebilecek Mekanlar

Heybeliada’da Ruhban Okulu bulunur. Ancak okul sadece özel izinle ziyaret edilebilir. Heybeliada merkezine bulunan Aya Nikola Kilisesi, Çam Limanı büyük tur yolundaki Terk-i Dünya manastırı İnönü Müzesi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi ziyaret edilebilecek mekanlardır.

Yeme İçme

Heybeliada’da pek çok lokanta ve kafeterya bulunmaktadır. Lokantalara mevsimine göre taze balık ve deniz ürünleri bulmak mümkündür. Kafeteryalarda fast food türü yiyecekler de bulunabilir. Adada ev yemekleri yapan üç işletme vardır. Bunun dışında marketler, pastane, börekçi, dondurmacı, manav, balıkçı ve kasap da bulunmaktadır. Pikniğe gelirken yiyecek ve içecek taşımaya gerek yoktur. 

Sağlık

Heybeliada’da hafta içi mesai saatlerinde Aile Hekimi görev yapmaktadır. Bunun dışında iki tane eczane vardır. Gerekli durumlarda deniz ambulansı çağırılabilir.

Konaklama

Heybeliada’da pek çok pansiyon bulunmaktadır. Değişik oda ve fiyat seçeneklerine sahip pansiyonlar yılın her döneminde ziyaretçi ağırlamaktadır. Bunun dışında 4 yıldızlı Halki Palas Oteli de konaklama ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar.

Heybeliada’ya geleceklere uyarılar

Heybeliada tertemiz havası, yeşili ve kendine has dokusu ile İstanbul’un en özel yerlerinden biridir. Orman içinde ateş yakılmaması ve çevrenin kirletilmemesi  gerekir.

heybeli ada

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)