Kariyer

İlk İşiniz İlk Deneyiminiz

Okullar kapandı. Mezuniyet partileri, kep törenleri derken artık iş hayatına adım atmaya çok az kaldı. Peki ilk işinizde size yardımcı olacak ipuçları neler? İş hayatınızın ilk adımında tökezlememek ve başarı basamaklarını tırmanmak için dikkat etmeniz gereken noktalar hangileri?

1 – Özel hayatınızı anlatmayın. Ofisinizde yeni bir eleman olarak çok dikkat çekeceksiniz ve insanlar sizi tanımak isteyecek. Bir tarzınız olsun. Sıcak davranın, gülümseyin ama özel hayatınızı anlatmayın. Özel telefon görüşmelerinizi herkesin önünde yapmayın. Unutmayın ki iş dünyası kurtlar sofrasıdır ve attığınız her yanlış adım aleyhinize kullanılabilir.

2 – Ofiste ilk gün çok yoğun ve yorucu geçebilir.Birden önünüzde çok fazla evrak bulabilirsiniz, herkes size yıllardır o işi yapıyormuşsunuz gibi davranabilir. Sakinliğinizi koruyun, işleri sıraya sokun ve takıldığınız yerlerde ilgili kişiye danışmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki ilk gün bir sınavın başlangıcıdır ve bu sınav iki ay kadar devam edecektir. Ritminizi zamanla şirketin ritmine uyduracaksınız. Sadece biraz planlı çalışma ve sabır.

3- İlk işinizde kendinizi ve performansınızı göstermek istemeniz çok doğal. İyi bir eğitim aldınız, gençsiniz, daha da önemlisi henüz yorgun değilsiniz. Ama iş yapış hızınızı ayarlayın. Herkesten önce tüm işleri bitirmeniz ve müdürden sürekli “en iyi çalışan” takdiri almanız sizi ofiste yalnızlaştırır. Ekip çalışmalarında işi herkesle birlikte bitirmeye özen gösterin ve iş paylaşımına uyun.

4- Her ofiste çok sıcak bir ortam bulunmayabilir. Bunu dert etmeyin. Özellikle ilk günlerde yalnız kalmanız muhtemel. İşinize odaklanın. Zamanla mola arkadaşlarınız ve yemek arkadaşlarınız olacak. Dışlanmışlık hissi yaşadığınızda bile nezaketinizi kaybetmeyin.

5- Ofiste kendinize müttefikler belirleyin. Çok hırslı ve rakip olduğunuzu her fırsatta belli eden kişi ile çatışmaya girmek yerine önünüzü açacak kişilere yakın durun. Bilgi işlemden iyi anlayan bir çalışan size çok yardımcı olabilir. Yönetici asistanı ile iyi geçinin. Bunun dışında ofisteki en büyük müttefiğiniz çay, kahve yapan kişi olabilir. Onu kızdırmayın!

6- İlk işinizde prezantabl görüntünüzü korumak önemlidir. Gardırobunuzda az eşyanız olsa bile kolay kombinleyebileceğiniz kaliteli parçalar seçin. Para kazandıkça giysileriniz çoğalacak, bunu dert etmeyin. İnsanların ne giydiklerini gözlemleyin. Herkes orta karar giyiniyorsa siz Louboutin ayakkabı giymeyin. Refah içinde yaşadığınız imajı yarattığınızda müdürünüz sizi daha fazla gözlemleyecektir. Unutmayın ki işverenler birine iş verdiklerinde en büyük güvencelerinden biri “kişinin o işe ihtiyacı olduğunu” düşünmeleridir.

7- “Yeni elemanım, kimse beni ciddiye almaz” duygusunu üzerinizden atın. Fikirlerinizle şirketinizde fark yaratabileceğinizi, iş verenin de sizden böyle bir beklentisi olduğunu unutmayın. Toplantılarda onaylamadığınız konuları açıkça belirtin. Ama mutlaka çözüm önerileriniz de olsun ve bunların arkasında durun. Karar alındıktan sonra da iş akışına uyun.

8- İlk iş gününüzde ve tüm deneme sürecinde öğrenmeye açık olduğunuzu gösterin. Notlar alarak çalışın, gerekirse ev ödevi yapın. Çalıştığınız sektörle ilgili her şeyi okuyun. Sadece çalıştığınız birime değil sektörün bütününe odaklanın.

9- Size bir eleştiri yöneltildiğinde resmin bütününü görmeye çalışın, alıngan olmayın. Hata yapığınızda bunu düzeltmek için çalıştığınızı bilmeleri yeterlidir. Her hatanızı harfiyen anlatmayın. Başarılarınızı ön planda tutmaya gayret edin.

10-Bu sizin ilk işiniz. Muhtemelen beş yıl sonra farklı bir yerde olacaksınız. Hedeflerinizden vazgeçmeyin. Kendinizi eski elemanlarla kıyaslamayın ve kişiliğinizi kalın bir perde altında saklamayın. Sizi biraz da bu yüzden işe aldılar! Emin adımlarla kariyerinizi inşa edin.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)