Makyaj

Mineral Kozmetiklerle Doğal Makyaj

Kadınların kullandığı makyaj malzemelerinin ve kozmetik ürünlerinin sağlığa zararları sürekli olarak tartışma konusu olagelmiştir. Kozmetik firmaları her ne kadar ürünlerini testlerden geçirseler ve bunları müşterileri ile paylaşsalar da kadınların bu konudaki kuşkuları geçecek gibi değil.

Sağlığa zararlı kozmetikler kısa vadede cildin bozulmasına neden olurken uzun vadede çok ciddi hastalıklara da yol açabiliyorlar. Ancak son yıllarda bu kuşkuları dağıtacak çok sağlıklı bir kozmetik alanı oluştu. Mineral kozmetik ürünleri ile kadınların daha sağlıklı makyaj yapmalarının yolu da açılmış oldu.

Mineral kozmetikler çok ince mineral pigmentlerden oluşurlar ve kimyasal içermedikleri için çok sağlıklıdır. Ciltte ağırlık yapmadan, adeta cildin bir parçası gibi dururlar ve topaklanmadan kullanılabilirler. Mineral kozmetiklerin en iyi özelliklerinden biri de saf mineral pigmentler dışında kimyasal içermedikleri için son kullanma tarihlerinin çok uzun olmasıdır. Bu şekilde daha ekonomik bir biçimde kullanılabilirler. Toz vernik, talk pudrası ve gomalaka gibi zararlı doldurucu maddeler de içermezler.

Mineral Makyaj Nasıl Yapılır?

Mineral kozmetik malzemeleri temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır. Mineral makyajın kalıcılığı için cilde baz uygulamak iyi bir tercih olacaktır. Makyaj bazı ciltte bir tabaka yaratmaz, sadece makyajın kalıcılığını arttırır ve kullanılan ürünlerin topaklanmasını engeller.

Baz uygulamasından sonra mineral fondöten sürülür ve renklendirici kozmetikler cilde uygulanır. Mineral kozmetiklerin bir özelliği de yansıtıcı ürünler olmalarıdır. Yani kapalı ve açık mekanlarda farklı görünebilirler. Bu yüzden mineral ürünler satın alınırken farklı ışıklar altında test etmek gerekir. Bu yansıtıcı özellik cildi güneş ışıklarından da korur.

Mineral kozmetik ürünler ciltte tabaka oluşturmaksızın renklendirme sağladıkları için çok doğal görünürler. Çarpıcı bir makyaj hedefleniyorsa daha kalın fırçalarla iki kat olarak uygulama yapmak gerekebilir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)