Stil

Moda 60’lı Yılların “MOD”una girdi!

Pin-up makyaj , yüksek belli bikini altları ve saç bantları derken nihayet 2013-2014 modasının taşları da yerli yerine oturdu ve modacılar bu yılın trendinin Mod olduğuna karar verebildiler. Siyah ve beyazın zıtlığını tam anlamıyla yansıtan mod tıpkı Yin-Yang gibi zıtların birliğini de simgeliyor. Hem oldukça cesur, hem de feminen bir akım olan mod bu yıl şifon gömleklerden, pantolonlara, ceketlerden, elbiselere kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Elbette mod sadece siyah ve beyazın eşsiz uyumu değil. Beyaz, sarı, beyaz pembe ve beyaz mavi kombinasyonlarda hem çizgili, hem de damalı olarak kadınların beğenisine sunulmuş durumda. Zarif bir şıklığı olduğu kadar kararlı ve düzenli bir imaj da yaratan mod dar ya da geniş çizgili desenler olarak karşımıza çıkabiliyor. özellikle şifon gömleklerde dikine iri çubuklar çok kullanılıyor. Elbiselerde ise diz üstü boy ve damalı modeller revaçta. Dama desenine uygun olması için kare cepler de kullanılarak tam anlamıyla 60’lı yılların havası yaratılabiliyor.

Mod’un en iyi şekilde kullanılabileceği alanlardan biri de iş kıyafetleri. Özellikle siyah, beyaz çizgili mod gömlekler, hemen her mağazada bulunabiliyor. Şifonun hafif ve şık havası ile birleşen mod, iş kıyafetlerine ayrı bir ciddiyet katıyor. Mod ceketler vücuda tam olarak oturacak şekilde tasarlanırken , pantolonlar da daha bol bir kesim dikkatleri çekiyor. Bu tarz bir giyim stilini ise kısa kare topuk ayakkabılar en iyi şekilde tamamlıyor.

Peki mod kıyafetler nasıl çanta ve ayakkabılarla kombine edilmeli? Sanıldığının aksine mod trendi ile siyah ve beyaz ayakkabılar hiç de tercih edilmiyor. Mod’un tamamlayan ayakkabı, çanta trendi, metalik gümüş tonlarından oluşuyor. Metalik gümüş deri ayakkabı ve çantalar modun fütürüstik görünümünü tamamlıyor. Zaten bu yılın makyaj modasında da metalik tonlar var.

60’lı yılların çizgili ve damalı modellerinin yanı sıra, puantiye de modla birlikte çok kullanılıyor. Mod bir kıyafeti puantiyeli bir gömlekle tamamlamak mümkün. Ya da çizgisel deseni bozmamak isterseniz, puanlı bir saç bandı da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra göz yanıltan kareler ve grafik oyunları da kumaşlarda sıkça kullanılıyor. Unutmamak gerekiyor ki, 60’lı yıllarda bir grafik devrimi yaşanıyordu ve adeta şaşı bak şaşır tarzı kumaşların üretimi de çok yaygınlaşmıştı.

Mod Türkiye’de 80’liyıllarda da kullanılmıştı. o zamanların geniş kesimli dar paçalı pantolonları ve çizgili kare ceketleri hala annenizin gardırobunda ya da sandıklarda duruyor olabilir. Oraları bir karıştırmakta yarar var. Damalı ve grafik desenli elbiseler içinse daha gerilere, 60’lı yıllara gitmek gerekiyor. Beymen, Network, Topshop, Machka ve Roman ve Stefanel’de mod tarzı kıyafetler bulmak mümkün.

 

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)