Bakım ve Sağlık,  manşet

Detoks ve Zararları Üzerine

Obesity dergisinde yayınlanmış bir araştırmaya katılan her 20 kadından biri, obez olmaktansa kolunu kaybetmeyi göze alabileceğini söylemiş. Ama zayıf ve fit olmak neredeyse bir takıntı haline gelmişken obezite de her geçen gün artıyor. Burada yanlış giden bir şeyler var!

Kilo almak gerçekten çok kolay. Eğer hareketsiz iseniz, fast food tüketiyorsanız, şekerli içecekler tüketiyorsanız ve öğünleriniz düzensizse bel çevrenizi ince tutmak zorlaşabilir. Ama bu kadar dikkatsiz olup kolunu kaybetmeyi bile göze almak neden? Neden fikirlerimizle yaşam tarzlarımız arasında bu kadar derin uçurumlar var?

Yoo, hayır. Bu yazıda derin soruların yanıtlarını aramayacağız. Onun yerine özellikle kadınların kilo almamak adına uyguladıkları en önemli detoks yanlışına değineceğiz. Hazır mısınız? Başlayalım o zaman.

Yararlı bir şeyler içerek kilolarınızdan kurtulduğunuzu, vücudunuzun toksinlerden arındığını düşünmek kulağa hoş geliyor değil mi? Çünkü hızlı çözümler aramayı seviyoruz. Ama hızlı detoks uygulamaları vücudumuza ve sağlığımıza yarardan çok zarar getiriyor.

Büyük Yanlış: Aç Kalmak

Günümüz detoks diyetlerinin çoğu sirke ya da acı biber gibi metabolizmayı hızlandıran, yağ yakıcı olduğu düşünülen malzemelerin kullanıldığı, minimum kaloriye dayanan sağlıksız formüllerden oluşmakta. Ancak bir ya da bir kaç hafta tek bir karışım tüketerek vücudu arındırmanın belli bir bilimsel temeli yok. Bunun yerine karaciğer, böbrek ve bağırsaklar gibi zaten görevi toksini vücuttan atmak olan organları güçlendirmek çok daha akıllıca.

Üstelik detoksla birlikte vücuttan atılanların sadece “kötüler” olduğundan nasıl emin olabiliriz? Pek çok detoks uygulaması diüretik içeriyor ve çok düşük kalorili. Bu da vücudun potasyum, kalsiyum ve diğer değerli mineral depolarını boşaltıyor.

Sıvı alımına dayanan detoksta vücut yağdan ziyade su kaybeder. Ama sıvı bir şeyler tüketirken su kaybı olmamalı, o zaman giden ne? Tabi ki kaslar. Eğer detoks yoluyla hızlı kilo veriyorsanız kas ölçümünü mutlaka yaptırmalısınız, kesin kas kaybediyorsunuzdur. Çünkü vücut proteini besinlerden alamadığında direkt kaslardan çekmeye başlar. Kas gidince yağ yakacak güç de gider, ne kadar kaslıysanız o kadar yağ yakarsınız çünkü.

Sonuç: Kocaman bir kısırdöngü. Yağ yakmaya çalışırken kaslardan olmak, dolayısıyla daha fazla yağlanmak. Maalesef gerçek bu.

Her şeyden önce hazır diyet ve detoks formüllerinin size uymayabileceğinizi bilmekle zayıflama kararı almak en iyisidir. Vücut kitle endeksi, yağ ve kas oranı, hastalık tahlili ve geçmişe dair öykü bilenerek, uzmanlar tarafından kişiye özel hazırlanan diyetler çok daha başarılı, kalıcı, olumlu sonuçlar verir.

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)