Bakım ve Sağlık

Cilt Diyeti


Kilo vermek, daha enerjik olmak ya da sağlığımıza kavuşmak için yaptığımız diyetlere cildimizin de ihtiyacı var. Cilt güzelliği için “cilt diyeti” yeni sayılabilecek bir kavram ama aslında diyetin kendisi o kadar da yeni değil.

Cildinizde oluşan akne ve sivilceerden rahatsızsanız (kim rahatsız değil ki) bunun için ilk kural fast food, kolalı içecekler, yağlı yemekler ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak.Ne kadar doğal beslenirseniz cildiniz kendini o kadar kolay tamir edecektir.

Genellikle insanlar ciltlerinin yağlı olmasından dolayı sivilce ve akne problemiyle boğuştuklarını sanırlar ama normal ve kuru ciltlerde de bu problem görülebilir. Çünkü sivilcelenme cilt altındaki sebum (cildi koruyan ve nemli tutan yağ) tabakasının dengesinin bozulması ve ciltte koruma kalkanının kalkmasıyla oluşur. Cildi bir kalkan gibi koruyan sebum, işlevini yerine getiremezse gözeneklere giren bakteriler sivilce ve akneye yol açar.

Bu durumu engellemek içi yukarıda bahsettiğimiz doğal yiyecek diyeti sebum dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi sabun gibi sert temizleyicilerle de muhatap etmemek gerekir.

3gBK7EN

Cilt diyetinde ikinci adım A vitamini içeren gıdaları bolca tüketmektir. Çiğ havuç çok iyi bir A vitamini kaynağıdır. Sofrada bulunan balkabağı, domates, kayısı ve turuncu biber, şeftali, Trabzon hurması  gibi  her türlü turuncu sebze ve meyve cildinize eşsiz faydalar sağlayacaktır.

Cilt diyeti yaparken çinkoyu da ihmal etmemek gerekir. Badem, kırmızı et, deniz ürünleri, bakliyatlar ve süt ürünlerinde bulunan çinko cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlarken saç ve tırnakları da güçlendirir.

Cilt diyetinde,  doğal maskeler ve doğal temizlik uygulamaları da çok önemli ve yararlıdır. Ev yapımı elma sirkesi ile cildi haftada bir temizlemek sizi akne probleminden korur. Ayrıca cildinize haftada bir kefir ya da ev yapımı yoğurt sürerek probiyotiklerin mucizevi etkisini cildinizde hissedebilirsiniz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)