Mekan-Gezi

Cezayir Garden Restaurant İzlenimlerim

Cezayir Garden yenilendi. Cezayir Çıkmazı’nın sağındaki eski İtalyan mektebi Cezayir binasının zemin katındaki bu mekan, “eskiden”  müdavimi bol bir mekandı. Ama eskiden… Nedense sonraları insanlar gitmez olmuş. Geçtiğimiz aylarda da yeni bir işletmecilik anlayışıyla yenilendi ve bu yeni konsepti görmek istedim.

Adı üstünde Cezayir Garden. Yaz ayları için çok daha uygun bir mekan olarak görünebilir ama bahçede çok iyi bir ısıtma sistemi kurmuşlar ve kış için de çok keyifli olacağına eminim. Sade ve şık bir dekoasyonu var. Kullanılan dekorasyon unsurlarının kalitesi hemen ge çarpıyor. İç tarafta zengin bir bar ve uzun masalar da yer alıyor. Burada bir de şömine var. Kışın bir kadeh içkiyle aperatif almak için çok romantik doğrusu.

Cezayir Garden küçük gruplar için de büyük gruplar için de uygun bir mekan. İstiklal’e çok yakın olduğu için burada iş yemekleri de organize edilebilir. Zaten üst katlar toplantı ofisi olarak kiralanıyor. Toplantı sonrası yemek için başka bir yer aramaya gerek yok.

Ben gittiğimde menünün kış  sezonu için yenileneceğini söylediler. Burada eski rakı meze kültürünü de korumak istiyorlar ama onun dışında makarnadan burgere, kebaptan ara sıcaklara kadar çok geniş bir yemek seçeneği var. Şarap ve içki menüsü de oldukça zengin.

Cezayir Garden’a öğleden sonra gittiğim için Cezayir Burger tercih ettim. Doğrusu ben bildiğimiz kıyma köfteli bir burger beklerken içinde kavrulmuş kıyma olan bir burger geldi önüme. Öyle elinize alıp yiyebileceğiniz türden bir burger değil. İçindeki kıymada bolca domates sosu ve baharatlar var. Bir süre bu tadı neye benzettiğimi  anımsayamadım. Çok tanıdıktı ama…

Neyse ki çok geçmeden evde annelerimizin yaptığı kanı yarık içine benzediğini farkettim. Evet karnı yarık içi. Bu anlamda değişik bir burger oldu benim için. Ama bilseydim tercihim bu mu olurdu? Hayır! Yine de bu burger konseptinin çok seveni var. Türkçesi dağınık burger gibi tanımlanabilir. Bilinen adı ise … Sloopy Joe.

Daha sonra  Cezayir Kebabı’nın tadına baktım. Köfte ve biftekle hazılanan, ızgara sebzelerle servis edilen bu kebep çok güzeldi. Özellikle biftekler kurumadan, tam kararında pişirilmişti. Bunun iyi bir seçim olduğuna karar verdim. 🙂

Son olarak tatlı söyledim ve zencefilli limonlu cheescake beni benden aldı. Gerçekte beni benden aldı. O kadar taze, o kadar aromatik, o kadar güzeldi ki… Buraya  öğleden sonra gelin ve tatlı eşliğinde kahve için bence. Bu cheesecake’i unutmam mümkün değil. En kısa zamanda yeniden diyorum.

 

cezayirCezayir Garden’da pazar günleri kahvaltı da var. Hafta sonu için rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Hafta içi daha tenha oluyor. Bu arada gitmişken binayı gezmeyi de ihmal etmeyin. Çünkü Cezayir binası gerçekten de İstanbul’un en önemli kültürel değerlerinden biri.

Rezervasyon ve İletişim: Hayriye Cd. No:12, İstanbul
(0212) 245 9980

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)