Anne-Çocuk

İmdat! Bit Mevsimi Başladı!

Okulların açılmasıyla veliler için yeni bir mevsim başlar. Bit mevsimi! Bitin mevsimi olur mu? Evet olur. Bütün yaz saçına hiç bir şey bulaşmayan çocuğunuz bir bakarsınız ki, okuldan, kreşten bitle dönmüş. Genellikle yağlı, pis ellerle saça dokunmaktan kaynaklandığı sanılsa da bitin kişisel temizlikle alakası yoktur. Sınıfta bir kişinin dahi saçında bit taşıması bütün sınıfa, hatta okula bulaştırmasına yeter.

Bit için pyasada çok çeşitli ilaçlar ve şampuanlar satılmaktadır. Eskiler de bitli saça gaz yağı sürmek gibi yöntemler kullanırlardı. Ancak şunu hiç bir zaman unutmamak gerekir. Bit güçlü bir parazittir ve saçtan sökmek için tasarlanan ilaç ve şampuanlar da güçlü böcek öldürücülerle eşdeğerdir. Yani çocuğunuzun kafasına hamam böceği ilacı sıkmıyorsanız bit şampuanı da kullanmamanız gerekir.

Bitlenen çocuğun saçlarını da panik halinde kesmek doğru değildir. Her şeyden önce çocuğunuzu korkutmadan, rencide etmeden bunun kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir şey olduğunu anlatmalısınız. Saç kesmek pek çok çocuk için travmatik olabilir.

Evet bu ilaçlar tehlikeli, hele ki kafatasında bfina spinanın ergenlik dönemine kadar tam kapanmadığını düşünürsek çocukların başlarını kimyasallardan neden özenle uzak tutmamız gerektiğinin cevabını da kolayca buluruz. Peki bitle doğal yoldan nasıl mücadele edeceğiz? Bit için doğal malzemelerden nasıl yararlanacağız?

1- Nane Yağı:

Nane yağını parmak uçlarınızla çocuğunuzun kafasına iyice yedirin. Bu esnada çocuğunuzu beyaz bir çarşafın üzerine oturtun. Nane yağını tüm kafasına sürdükten sonra kafasına bir naylon poşet bağlayarak, ya da streç filmle sararak 15 dakika bekleyin. Nane yağının ve naylonun etkisiyle havasız kalan bitler saç uçlarına doğru yürüyecektir. Daha sonra saçı bit tarağıyla iyice tarayarak bitlerden arındırın ve yıkayın.

2- Mayonez:

Yukarıda nane yağı ile yaptığımız işlemi mayonezle de yapabiliiz. Tüm saç mayonezlenince bitler havasız kalacak ve bit tarağıyla kolayca ayıklanabilecektir.

3- Rezene Suyu:

Marketlerde satılan rezeneyi suda haşlayarak ılıtın ve her banyodan sonra durulama esnasında çocuğunuzun kafasından bir tas dökün. Rezenenin içindeki anason bitlenmeyi önler.

4- Lavanta Kolonyası:

Lavanta kolonyası eğer çocuğunuzda alerjik eaksiyona yol açmıyorsa kulak ve ensesine sürebilirsiniz. Toka takıyorsa tokasına emdirebilirsiniz. Lavanta kokusu bitlerin hiç sevmediği bir kokudur.

5-Kafirun:

Çocuğunuzun okulda bir dolabı varsa oraya bir parça kafirun bırakarak bit tehlikesini azaltabilirsiniz.

6- Sirke

Tıpkı rezene suyu gibi sirkeyi de bir maşrapa ılık suyla karıştırarak durulama esnasında çocuğunuzun başından dökebilirsiniz. Bir maşrapa suya bir çay bardağı sirke yeterli olacaktır.

 

 

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)