Mekan-Gezi

Burgu ve Tango Arjaan Rotana Hotel’de Brunch

Pazar brunch’ları ilk ne zaman moda oldu, biz ne zaman dışarıda kahvaltı etmeye bu kadar önem verir olduk, hatırlamıyorum. Belki kahvaltı mekanı denince sıcak poğaça ve kazanda süt kaynayan sabahçı pastanelerinin dışında pek bir seçenek yoktu o zamanlar. Bir de Çınaraltı vardı bir de Beşiktaş’taki kaymakçı… “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” dizesi de böyle her kahvaltı paylaşımının altına iliştirilecek kadar meşhur değildir eskiden. Hoş sosyal medya da yoktu zaten. Ama şimdi var, kahvaltı mekanları da var, sosyal medya da var. O zaman şefin başka bir derdi daha var!

“Şefin bir derdi var.” Bugün Burgu Arjaan by Rotana” ve “Tango Arjaan by Rotana Hotel’in daveti üzerine gittiğimiz brunch’ta geçen yıl yazdığım o yazıya vurgu yapılması hoşuma gitti. Merak ederseniz o yazımı buradan okuyabilirsiniz.  Ayrıca çok da düşündürdü bu durum beni. Zira bugün şefimiz Rafet İnce kısa ama çok anlamlı bir konuşma yaptı. Sizin yazılarınız sektör için önemli, bizim için önemli, insanlar okuduklarında bir şeyler almalı, bir şeyler öğrenmeli minvalindeydi. En azından ben öyle anladım ve bugün de öğrendiğim şey bu oldu. Yedim, içtim, pek güzeldi, ellerine sağlık diye başlayıp bitmemeli bir blog yazısı! Bir defa bir şefin çok tatlı bir enerjiyle her birimizle ilgilenmesi, yazılarımıza değer verdiğini göstermesi çok motive ediciydi. Zira bu konuda sıkıntılar yaşamıyor değiliz. (O başka bir yazının konusu olsun, unutursam hatırlatın!) Bizim yaptığımız tadımların sosyal medyadaki gücüne değinmesinin yanı sıra Rafet İnce’de de ‘inceden’ bir dert gördüm doğrusu. Mutfak çalışanlarının derdiydi bu. Gerçekten kimler çalışır mutfakta? Mutfak kolay mıdır, neden aileler çocuklarına illa ki beyaz yakalı olmalarını öğütler, neden insanlar okul tercihlerinde hep o tür işler seçer?

Mutfak zorlukları olan bir yerdir ama zor değildir. Biz zor bilinen işimizi çok seviyoruz.

Rafet İnce

Aslında bütün mesele bu! Dünyada şef olmak ciddi ciddi güzel bir kariyer. Hele ki bir otel şefi olmak, büyük bir mutfağı yönetmek ve dünyanın farklı yerlerinden gelen, her biri ayrı damak zevklerine sahip insanları mutlu edebilmek…. Bugün Özlem Mekik, şefin bir otel için genel müdürle aynı seviyede tutulan, gerek kariyer, gerekse maaş anlamına en üst düzey yönetici seviyesinde sayılan kişi olduğunu söylerken hiç de haksız değildir. Bu anlamda Arjaan grubu da tabi ki Türkiye’nin en iyi şeflerinden birini bünyesine alarak isabetli bir seçim yapmış. Çünkü Rafet İnce “yeni nesil bir şef.” Eğitimi, referansları ile Türkiye’de gastronomi kültürünün öncülerinden biri. Evet işte bizde de eksik olan bu işte. “Çocuğum sen müdür olacaksın, sen yönetici olacaksın, insanlar sana hizmet edecek” mantığının yanlışlığının altında da gastronomi bilmeme yatıyordu zaten. (Bir de orta sınıfın yükselme yükselme yükselme arzuları)  Ama yeni nesil şefler ve tabi ki gençler bu algıyı kırıyor artık. Birbiri ardına açılan gastronomi bölümleri öğrencilerin tercihlerinde ilk sırayı alıyor. Çünkü onlar mutfakta “müdürden daha müdür” olabileceklerinin farkında!

burgu-arjaanEveeeet bir brunch yazacaktım ama nerelere geldi konu… Efendim Burgu Arjaan by Rotana” ve “Tango Arjaan by Rotana’da brunch 75 TL. Şarküteri barı, peynir barı, çeşit çeşit zeytinler yeşillikler, reçeller, bal, kaymak, ne ararsanız var. 150’nin üzerinde kahvaltılık çıkarıyorlar. Börekleri içli köfteleri çorbalar, meyve kokteylleri ve aklınıza ne gelirse. Ayrıca zeytinyağlılar da büfede yerini alıyor. Doğrusu ben lakerda ve kabak dolmasına bayıldım.

Brunch boyunda hafif bir canlı müzik yayını da var. Ekmekler çok güzeldi ve gerçekten benim bi kahvaltıdan beklediğimi fazlasıyla karşılayacak bir çeşitlilik vardı. 150 kişilik Elements All Day Dining Restaurant’ın yanı sıra daha neşeli bir konseptte bir şeyler içmek ve sohbet etmek için b&t Cafe–Deli‘de otel bünyesinde bulunuyor. Bunun dışında bar, spa, açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness merkezi, çocuk oyun alanı ile üç kuleyi birbirine bağlayan büyük bir alandan bahsediyoruz.

Burgu Arjaan by Rotana” ve “Tango Arjaan by Rotana kısa ve uzun dönemli konaklamalara uygun tarzda düzenlenmiş bir otel konsepti. Bu yüzden her odada çamaşır makinesi, mikrodalga fırın ve içecek üniteleri de ayrıca mevcut. Maltepe’de merkezi bir konumda ve eşsiz güzellikte bir Adalar manzarasına sahip. Bu kısa bilgiyle birlikte yine yemeğe dönelim. Restaurant’ta Türk ve dünya mutfağının güzel sunumlrına yer veriliyor ve geniş bir içki menüsü de mevcut. Mutfakta şef Rafet İnce yönetiminde 20’ye yakın personel görev alıyor.

Dediğim gibi dışarıda brunch yapmak için önceden mekanlar kısıtlıydı, kahvaltı algısı farklıydı. Arz talebi yarattı, talep arzı doğurdu derken derken biz bugün Burgu Arjaan by Rotana” ve “Tango Arjaan by Rotana’da çok güzel vakit geçirdik. Blogger dostlarımız, Sevgili Özlem mekik ve Funda Aydeniz’e çok teşekkürler. Ayrıca incelikli hotel yönetimine ve çalışanlara da çok teşekkür ederim. Şu gastronomi üzerine biraz daha düşünelim, güzel örneklerden feyz alalım diyor ve sizi mini mini Youtube videomla başbaşa bırakıyorum.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)

%d blogcu bunu beğendi: