Biyografi

Bizim Güzeller Güzeli Kız Kardeşimiz

Ah bizim güzeller güzelimiz! Ah bizim bir erkek eli daha değmesin diye omuzlarımızda taşıdığımız vebali ağır yükümüz.

Seni tanıyoruz. Adını biliyoruz. Çok acı bir şekilde adını öğrettiler bize. Baba, oğul aile boyu cinayette kaybettik seni. Geriye soğukkanlı bir katilin yüzüne bıraktığın izler kalacaktı sadece belki. Ama öyle olmadı.

Öyle olmadı çünkü sana yapılan karşısında öfkemiz üzüntümüzden büyük. Bu dünyada kadın olmanın normalleşmiş problemlerinin normal olmadığını, bu nefs mücadelesinde her daim yenik düşenlerin, senin 20 yaş narinliğine bile saldıracak kadar aciz olduğunu bir kez daha gördük. Senin öldürüldüğün haberi geldiğinde korku içinde baktık çocuklarımıza. Kız anneleri “biz şimdi ne yapacağız” diye düşündüler. Oğlan anneleri de “biz şimdi ne yapacağız” diye düşündüler. Çünkü her taraftan kuşatma altındayız. Kızlarımıza “kendilerini korumayı” öğretiyoruz, yanlış yapıyoruz, oğlan çocuklarını “erkek” eylemeye çalışıyoruz yine yanlış yapıyoruz. Yanlışlarımız birikiyor birikiyor ve karabasan olup çöküyor gecemize. Bu kez cılız da olsa sokaklara çıkmayı başardık.

Sen üst üste biriktirdiğimiz yanlışlarımızın altında ezdiğimizsin. Bize sarkıntılık eden ilk erkeği teşhir etmediğimiz, laf atanın haddini bildirmediğimiz, tecavüz denince kanımız donmadığı ve hep altında bir “cilve” aradığımız için aldılar seni. Birileri “kadın mı, kız mı? diye mikrofonlara konuştuğunda hadsizliğini oylarla ödüllendirdiğimiz için….

Sen bizim bütün içi boş böbürlenmelerimizin sonucusun.

“Benim iki kızım var ama oğlum olsun bir de, erkek adamın erkek oğlu olur” manyaklığımızın sonucusun. Zoom yaparak bebek pipisini internette el aleme gösterme tutkumuzun, gitgide şatafata bürünen şehzade sünnet törenlerimizin, o törenlerde kalçalarını sallaya sallaya, dosta düşmana nispet göbek atan annelerin, gururdan başı göklere eren babaların sonucusun. Bunlar ağır… Bu ağırlık eziyor bizi farkında değiliz.

Sen bizim bütün hatalarımızın ağırlığısın aslında.

Tek başına bir kadının zaten güçsüz olduğunu bin yıldır beynimize kazıyan geleneklerin sonucusun biraz da. Tepeden inme yasalara hapsedilmiş bir kamusal yaşamın içindeki yarım yamalak varolma çabamızın sonucu. Biz büyük hatalardayız Özgecan. Biz çok kof sloganlarla çıktık hep sokaklara. Biz hak aramayı hiç bilmeden verilenlerle mutlu olmayı öğrendik. İşte, evde, okulda, her yerde büyük hatalar silsilesinde yaşadık. Yaşamadık, yuvarlandık. Kendimizi bir adım ileriye taşımaya çalışırken bu acizler hep saldırdılar hayatımıza. Dikkat etmedik onlara, odaklanmadık, onun yerine utançla gizlemeyi seçtik. Mobbinge uğradık sustuk, taciz edildik sustuk. Biz her yerde taciz edildik, hatta akrabalarımız tarafından bile rencide edildik ve gizledik. Utandık. Sesimiz çıkmadı bir türlü. İşte seni öldüren bizim bu sessizliğimizdir.

Sen bizim yarım yamalaklığımızı yüzümüze vuransın.

Her şeyi yarım yamalak yaparız biz. Her şeyi… Kadınlığı da erkekliği de, insanlığı da. Hayata dair öğrendiklerimiz de yarım yamalaktır ve bilmeyiz ki bir şeyi yarım yamalak öğrenmek cehaletin ta kendisidir. Biz bir tecavüzü nasıl önleyeceğimizi de bilmeyiz, en fazla çığlık atmayı salık vermek gelir aklımıza. Önleyici ahlaki değerlerimiz yoktur. Bir cinayeti nasıl protesto edeceğimizi de bilmeyiz. Bir taraftan sokaklara dökülürüz üzüntüyle, bir taraftan sosyal medya denen gayya kuyusundaki azgın dışavurumların sahipleri gerçek olabilir mi diye araştırmaya girişiriz. Görmezden gelsek olmaz. Onlarla yaşadığımız düşüncesi bile iğrenç gelir. Evet onlarla birlikteyiz, işyerlerinde, metroda, minibüslerde, okullarda…Hatta evimizde, yatağımızdadır onlar belki…Gerçektir  ve onları biz yarattık. Kendi yarattığımız kötülük cinleriyle omuz omza yaşarız. Yarım yamalaktır her şey, sen turnosol olursun, saflar ayrışır, yine de ne yapacağmızı bilemeyiz.

Güzel kız kardeşimiz….

O gün senin tabutunu bir kez daha erkek eli değmesin diye taşıdık. Senin o narin bedenini taşımaya hiç bir erkeğin gücü yetmezdi de. Bizi affetme olur mu? Eğer son olmazsan bizi affetme, helalleşme bizimle. Hiç birimizle…

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)