İlişkiler

İlişkiniz bitmiş olabilir, ama “son” buldu mu?


Bazı ilişkiler bitemez. Çoktan ömrünü tamamlaması gerekse de sürüne sürüne, dışarıdan destek ala ala uzun süre devam edebiliyor. Artık çözülmez bir düğüm halini almış evlilikler, bir türlü açılamayan boşanma davaları, bir türlü ayrılamayan evler, tamamıyla bağımlılığa dönüşen ilişkiler…

Bağımlılık kötüdür çünkü insanı içten içe tüketmeye başlar, her şeyden önemlisi bu bağımlılık günlerinizde zaman su gibi akıp gider. Sonra bir gün aynaya baktığınızda yaşlandığınızı görürsünüz üzüntüyle, yorgunsunuzdur, bitkinsinizdir. Yeniden başlamaya mecalinizin olup olmadığını kendinize sormaya bile korkarsınız. Nerede hata yaptığınızı anlayamayacak kadar uzaklaşmışsınızdır başladığınız noktadan. Ama bir çözüm gerekir. Yoksa giden hayattan gider.

ilişkide sorunlar

Eğer böyle bir türlü gidemeyen bir ilişkiniz varsa neden bitirmiyorsunuz? Hayata yeniden merhaba demek için, kendinizi yeniden tanımlayabilmek için bu ilişkinizi bitirin. Hatta bir süre yalnız kalın. Kendinize ne istediğinizi, aslında nelerden hoşlandığınızı keşfedecek vakti tanıyın. Mesela siz yalnız iken neler yapardınız?
Bu güzel bir kafeye gidip çay içmek de olabilir, kitabevi gezmek de. Uzun süredir görmediğiniz dostlarınızı ziyaret etmek, hep gitmek istediğiniz ama hiç gidemediğiniz o yardım etkinliğine katılmak emin olun size iyi gelecek. O zaman bunları yapın. Belki yıllardır bir sırt çantası ile tatil hayali kuruyorsunuz, o zaman o çantayı alın ve gidin. Bir ilişki biterken rutinleri kırmaktan daha zevkli bir şey yoktur.

Bir süre yalnız kalmak kendinizi keşfetmeniz, doğru ve yanlışlarınızı değerlendirmeniz için eşsiz bir fırsat olacaktır. Belki de uzun süren o ilişki içinde kendinizden ve zevklerinizden o kadar çok feragat ettiniz ki, benliğinizi tanıyamaz hale geldiniz. Ne yapmak istediğinizi kendi başınıza yeniden keşfetme süreci adeta bir terapi süreci gibidir. Bu dönemde yakın dostlarınızdan da yardım alabilirsiniz. Kendinizi yeniledikçe hayata karşı pozitif bir bakış geliştirdiğinizi ve artık düşünmenin bile anlamsız olduğu sorulardan sıyrıldığınızı, kurtulduğunuzu göreceksiniz. Bu ilişkiyi kurtarma süreci değildir. Ama eğer ilişkiniz kurtulabilecekse o da bu süreçte gerçekleşebilir. Bu sizin kendinizi ve isteklerinizi yeniden tanımlamanıza engel değil.

ilişkiyi bitirmek

Ayrılık sürecini “yalnız” geçirmek önemli. Yeni aşk ilişkilerine kapı aralamadan önce eskisini “bitirmek” gerekir. Çünkü sürüne sürüne olsa bile devem eden ilişkilerin altında bir zamanlar yaşanan yoğun duygular vardır. Kavgalara rağmen yıllara yayılmışsa buradaki aşkın, sadakatin ve bağlanmanın hatta alışkanlıkların hepsiyle yüzleşmek gerekir. Çünkü belki de bitmemiştir. O zaman gidip ona sarılmanızın önünde hiç bir engel, daha da önemlisi vicdanınızı rahatsız edecek hiç bir şeyin olmaması gerekir. Yaralarınızı başkaları değil siz sarabilirsiniz ancak.

yeni bir ilişkiye başlamak

Yalnızlık korkulacak bir şey değil. Yalnız olmaktan korkmayın. Özgürlüğün bir insanın tamamlayan en önemli şeylerden biri olduğunu tekrarlayın kendinize. Hayatınızın kıymetini bilin ve bunun tadını çıkarmaya bakın. Siz sevgisizliğe mehkum eden bir ilişki yerine, bir süre yalnız kalmak ve sonrasında yeni mutluluklara kapı aralamak sizin gücünüzü gösterir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)