Sosyal Medya-Teknoloji

Sosyal Medyada İz Bırakmak-1

Sosyal medyada bıraktığımız izler bizim online kimliğimizi oluşturuyor. O yüzden doğru adımlarla ilerlemek gerekiyor. Bu yazımızda sosyal medyada neyi paylaşıp paylaşmamak gerektiğine değinmeyeceğiz ama nerede nasıl paylaşımlar yapacağımıza dair bilgilere yer vereceğiz. Online itibar için hesaplarımızı nasıl açacağımız ve nasıl yöneteceğimizle ilgili ipuçları için hazırsak başlayalım.

Kaba bir tabir olacak ama sosyal medyada iz bırakmayı adeta bir köpeğin her ağacın altına işemesi gibi düşünebiliriz. Sosyal medyayı yakından ilgilendiren bir işimiz varsa ya da bir kurum, misyon vb adına hareket ediyorsak tüm sosyal medyada ortak bir imajımız olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Yaşasın İsim Logo Birliği!

Sosyal medyadaki ismimiz hemen her platformda aynı olmalı. Mesela Stilika hemen her yerde Stilika’dır. Profil fotoğrafı da logosudur. Bu  tür bir düzenleme sizi ciddi olarak takip etmek isteyenlere, reklamverenlere ve sponsorlara büyük kolaylık sağlar. Benzersiz bir logo ve isim ile bir süre sonra fark edildiğinizi anlarsınız.

Kartvizitimi takdim edeyim!

Çok eskimiş bir yöntem gibi görünse de mutlaka sosyal medya kartvizitiniz olsun. Burada mail adresiniz ve en çok kullandığınız sosyal ağ hesaplarınız bulunsun. Çünkü bu kartvizitler de insanların görsel hafızasında yer eder. En kötü ihtimalle fotoğrafını çekerek telefon kartvizitliğine ekler ve ulaşılabilir olusunuz. PR şirketlerinin lansman listelerine girmek ve davetlerde kayıt yaptırmak için de kartvizit size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Her ağacın altına işemek

Sosyal medyayı etkin olarak kullananlar belli platformlara yoğunlaşmalarının daha iyi olacağını bilirler ve her mecrayı kullanmazlar. Mesela bir yemek blogger’ı için Instagram ne kadar önemliyse, LinkedIn’de o kadar önemsizdir. Ama yine de kullanıp kullanılmayacağına bakılmadan her sosyal hesapta pasifte olsa bir profil oluşturmak iyi olur. Çünkü isminizin sizin denetiminiz dışında başka biri tarafından alınmasını ve kullanılmasını istemezsiniz.

Her hesabı bağımsız bir şekilde açmak

Pek çok site ve app hesap oluştururken size “Facebook’la bağlan” seçeneği sunar. Ancak bu iyi bir yol olmayabilir. App’in veya sitenin sizin adınızda paylaşımda bulunması,  bilgi güvenliğinizi sağlayamaması gibi durumlara karşı her hesabı kendi başına -mail adres ile yeni bir kullanıcı profili tanımlayarak-  açmanız ve sonra uygun gördüklerinizi birbirine bağlamanız en iyi seçenektir.

Hesap açarken telefon numarası vermek

Bu da güvenlik için çok gerekli bir adımdır. Sosyal medya hesaplarınızda telefonla doğrulama seçeneğini ne kadar çok kullanırsanız profiliniz de o kadar güvende kalacaktır.

Her profile uygun içerik belirlemek

Çok yönlü işinizi farklı sosyal mecralarda parlatmak için her sosyal medya kanalına uygun içerikler belirlemeniz sizin için önemlidir. Mesela Facebook sayfanız aile, arkadaş ve akraba çevrenize açıktır ve burada çok farklı insanlar olabilir, Facebook profilinizi yönetmek bu anlamda çok daha kişiseldir. Ancak Instagram, LinkedIn ve Twitter’de çok daha farklı bir kitleye hitap ediyor olabilirsiniz. Her yere uygun içerikler oluşturursanız çok daha saygın bir online kimliğe sahip olursunuz.

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)