Yaşam

Artılarıyla Eksileriyle Zomato


Zomato 15 ülkede cafe restaurant incelemelerine yer veren çok kullanışlı bir uygulama. Zomato’ya üye olduğunuzda yeme içme mekanları ile ilgili kullanıcı yorumlarının yanı sıra restaurant özelliklerine de kolayca ulaşabiliyorsunuz. Kişi başı ortalama hesap ne kadar geliyor, menüde neler var, hangi saatlerde açık, wireless var mı, sigara alanı var mı, paket servis var mı? Bunlar gerçekten de artık bir mekana gitmeden öğrenilmesi gereken şeyler oldu. Zomato işte bu ihtiyacı karşılıyor. Hem de restauranttan ya da cafeden aldığı bilgilerle. Yani ilk elden, sağlam ve güvenilir.

Zomato Ana Sayfa. burada değişik kategorilerde mekan sunumları yer alıyor.

Benzerleri arasında sıyrılabilmesinin en önemli nedeni de kullanıcılarına sadece yeme içme odaklı bir hizmet sunuyor olması. Dolayısıyla bu uygulamaya girip yakınlardaki yerleri arattığınızda karşısınıza “Yakışıklı Hilmi’nin Muhteşem Malikanesi” ya da “Evimin Karşısındaki Minnak Spor Parkı” gibi alakasız sonuçlar çıkmıyor. O bölgede faaliyet gösteren yeme içme mekanları arasından birini seçip tıkladığınızda her türlü bilgiye tek sayfada ulaşabiliyor ve kullanıcı yorumlarını da okuyabiliyorsunuz. Zomato henüz yeni olmasına rağmen Türkiye’de hatırı sayılır  bir kullanıcı sayısına ulaştı ve binlerce mekanı listelemeyi başardı. Ancak şu anda sadece İstanbul ve Ankara mekanlarıyla sınırlı olması çok da iyi değil. Biz bu şık hareketleri yurdumuzun dört bir yanında görmek isteriz!

zomato mekan
Öneriler, Bi Gitsem. Ama “Burayım” Nerede?

Zomato güzel ama tabi her fani gibi Zomato’nun da eksileri yok değil. Her şeyden önce Böyle bir uygulamada mutlaka check-in seçeneğinin bulunması gerekiyor. Zira yeme- çme meraklıları gittikleri mekanları anında fotoğraflayarak paylşamayı seviyor. Bi’ Gitsem ve Buradaydım seçeneklerine mutlaka “İşte şimdi tam şu anda buradayım HEYY” seçeneği de eklenmeli. Zomato’da görmeyi istediğim bir diğer özellik de uygulama sayfasındaki ARA butonu ile Zomato’daki her şeye ulaşabilmek. Bu butonda sadece mekan araması yapılabiliyor, mesela bir kullanıcıyı bulmak için Profile giderek sonrasında taipçilerden arama yapmak gerekiyor. Ama bu hem zaman kaybı hem de sayfalar arasında geçiş sorunu yaratıyor. Tek buton ve her bilgiye ulaşım kesinlikle daha ekonomik ve kolay olurdu. Zira biz mobil kullanıcılar öyle katman katman sayfalar arasında kaybolmayı pek sevmiyoruz, hele ki ülkemizdeki 3 G teknolojisinin henüz 10 saniyelik kedili videoya bile çok insaflı davranmadığını düşünürsek…

zomato üyelik
Stilika’nın Zomato Profili

Zomato’da beceremediğim şeylerden biri de yaptığım bir yoruma görsel eklemek. Eğer yorumu yazdıktan sonra hemen görsel ekle seçeneğine basarsam ne ala. Ama daha sonra düzenlemek üzere yorumuma döndüğümde görsel ekle seçeneği bulunmuyor. Yorum seçeneğinden değil, mekan sayfasına girip, orada yorumu bularak eklemek gerekiyor. Ama orada da çoğu zaman bu butonu bulamıyorum. Bu konuda bir düzenleme hiç fena olmaz doğrusu. Bu kadar çok opsiyonu olan bir uygulamada en azından bazı kolaylıkların sağlanması kullanıcıda bıkkınlık yaratmadan kullanıma olanak tanır diye düşünüyorum.

zomato stilika

Onun dışında Zomato’nun puan sistemini çok seviyorum. Ama puana çok da takılmıyorum. 50 kelime üstü torumlara puan yükleniyor ama ben ekonomik davranayım, 50 kelimelik bir sürü yorum yazayım ve her seferinde puan kazanayım demek yerine içimden geldiği gibi yazıyorum. Puanın artmasından çok Zomato’nun bana keyif vermesine bakıyorum. Bu arada Zomato’da arada kendini hatırlatsa çok iyi olur. Mesela ” Hey Stilika şu anda bulunduğun lokasyonda öyle bir yer var ki, bilseydin böyle yürüyüp geçemezdin” dese. “Hay Allah neresi ki orası yahu?” deyip açsam Zomato’yu ve bir kahve dükkanı keşfetsem mesela. Güzel olmaz mıydı. Olurdu olurdu……

Bonus! Son öneri: (Son kafa ütüleyici de diyebilirsiniz!)

Madem Zomato’da çalışanlara Zoman deniyor, o zaman Zomato kullanıcılarına da şöyle havalı bir isim bulun. Kullanıcı demeyin. Hem havalı bir isim olsun, hem kolay olsun hem de anlamlı olsun. Kolay gelsin!

zomato feedback
Her şey bir yana en çok da Zomato ekibinin içtenliğini seviyorum. Kullanıcıları özel hissetirmeyi iyi biliyorlar!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)