Bakım ve Sağlık

Yüz Temizliğine Dikkat

Işıl ışıl parlayan ve sivilcesiz bir cilt için temizlik çok önemli. Ancak temizlik adına yapılan kimi hatalar cilde  daha fazla zarar verebilir.

Her kadın canlı duru ve lekesiz bir cilde sahip olmak ister ve bunun için kendince bir yol tutturur. Tutulan yol doğru olsa bile ayrıntılardaki ihmal yarardan çok zarar getirir. Şimdi o ihmallere bir göz atalım.

Yüz Yıkama

Yüz yıkama cilt temizliğinde en çok hata yapılan noktalardan biri. Kimi kadınlar makyaj temizleyicilerle uğraşmamak adına makyajlıyken yüzlerini sabunlarla yıkamaya kalkar. Oysa bu cildi en çok tahriş eden şeylerden biridir. Eğer yüzümüzde makyaj varsa önce bir yağ yardımıyla makyajdan kurtulmalı ve sonrasında cildimizi yüz yıkamaya uygun ürünlerle yıkamalıyız. Sabun cildi irrite edecektir. Yüzümüzü yıkarken de çok sıcak su kullanmadan durulandığına emin olacak şekilde uzun süreli yıkamamız gerekir.

bronzluk nasıl korunurPeeling

Peeling cilde en iyi gelen uygulamalardan biri. Hem cilt altındaki yağ (sebum) dengesini sağlar, hem gözenekleri açar, hem de ölü deriyi alarak cildi yeniler. Ancak peeling sık sık yapıldığında cildi tahriş eder. Peeling için en ideal  süre haftada bir yapılmasıdır. Çok problemli ciltlerde bu ikiye de çıkabilir ama yüzü tahriş etmeyecek ürünler seçmeye ve peeling uygularken çok sert hareketlerde bulunmamaya dikkat etmek gerekir.

Havlu Kullanımı

Yüz temizliği sonrasında kullanılan havlu da çok önemlidir. Yumuşak ve temiz bir havluyu yüze sürtmeden sadece değdirerek cildi kurulamak en iyisidir.

Cilt Kremi İçin Bekleme

En iyisi cilt temizlendikten hemen sonra nemlendirici bir yüz kremi uygulamaktır. Cilt yeni temizlenmişken gözeneklerin emiciliği daha fazladır. Temizlik sonrası gerilen bir cildi hemen yatıştırmak ve nem dengesini sağlamak gerekir.

saç örgüsüYanlış Cilt Ürünlerine Yatırım Yapmak

Direkt cilt temizliği ile alakası olmasa da yanlış ürün kullanımı cilde en çok zarar veren etkenlerden biridir. Cilt tipine uymayan kozmetik ürünler, gomalak ve talk içeren pudralar, ucuz mamuller cilde yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Bu maddeler cillte sivilce, akne gibi problemlerin yanı sıra erken yaşlanmaya da sebep olur.

Kimyasal Peeling

Cildin en üst katmanını adeta soyan kimyasal peelingler de gün geçtikçe yaygınlaşmakta. Bu tür bir müdahaleye girişmeden önce cilt tipinizi iyi tanımanız, analiz yaptırmanız ve kendinizi işin uzmanına bırakmanız gerekir. Ayrıca kimyasal peeling uygulamasından sonra uymanız gereken kurallara uymazsanız cilt gözenekleriniz eskisinden daha hızlı kapanabilir.

Bonus

Eğer sivilceye yatkın bir cildiniz varsa yüz kozmetik ürünleri satın alırken  ambalajında “Non-comedogenic” yazan ürünleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Non-comedogenic, gözenekleri tıkamayan, sivilce yapmayan anlamına gelir. Problemli bir cildiniz varsa, satın aldığınız ürünlerin üzerinde bu ibarenin bulunmasına dikkat edin. Non-comedogenic  kapatıcı ve fondötenleri kullanarak hem cilt lekelerini kapatabilir hem de sivilcelerin oluşmasını önleyebilirsiniz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)