Bakım ve Sağlık

Yaza Fit Girmek İçin

Yaz ayları yaklaşırken bir incelme zayıflama telaşı başlıyor değil mi? Kışın ne kadar dikkat etsek de gerek hareketsizlik, gerekse, veririm nasıl olsa düşüncesiyle dikkatsiz davrandığımız ortada. Ama telaşa gerek yok. Daha vakit var ve kimi ayrıntılara dikkat ederek, fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

mojito

Öncelikle Önerimiz Su

Su yaz ayları yaklaşırken forma girmek için en çok ihtiyaç duyduğumuz içecek olacak. Yemeklerden önce bir bardak su içerek daha az yememiz  mümkün. Ayrıca sabah aç karna içilen suyun metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırdığını da unutmayalım. Su içmenin en büyük avantajlarından biri de bizi kalorili, tatlı ve kafeinli içeceklerden uzak tutması.

A6X3u03Fit Olmak İçin Hareket Şart

Ne kadar yiyecek içeceklere dikkat etsek de sağlıklı şekilde incelmek için hareket etmek şart. Bunun için günde en az 20 dakika göbek ve bel çevresini harekete geçirecek inceltici hareketlere yer verebiliriz. Pilates ve aerobik incelmeye yardımcı olabilir. Kolların fit görünümü için ağırlık kaldırmak iyi olacaktır.

 

PcTfglgTuzaklara Düşmeyin

Evet çok çekici göründüğünün farkındayız ama bu tuzaklardan yaz ayları yaklaşırken uzak durmakta fayda var. Pastanın çekiciliği yerine kendi çekiciliğimize odaklanırsak daha iyi olur. Unutmayalım “su içsem yarıyor” sözü gerçek değildir, ne kadar kalori o kadar kilo!

Öğün Atlamayın

Yaz ayları gelirken bir panik haliyle az yiyeceğim diye öğün atlamalar çok oluyor. Aman bu hataya düşmeyin. Yapmanız gereken aç kalmak değil düzenli ve dengede beslenerek fazlalıkları atmak. Vücut ölçülerinize, yaşadığınız yere, kullandığınızı ilaçlara göre size özel bir diyet kullanın. Her yerde gezen diyet listelerine çok itibar etmeyin. Aç kalmayın, çünkü aç kalarak atılan yağlar hemen geri dönerler. Önemli olan kalori dengesidir. Her gün ne kadar kalori alıyorsunuz ve ne kadarını harcıyorsunuz. Harcamadığınız kalorilerdir işte o fazlalıklar.

cZXbtmzKafein Tüketimini Azaltalım

Kahve, çay, cola gibi içeceklerin tüketimine her zaman dikkat etmek gerekiyor ama yaz ayları yaklaşırken bu konu daha da önemli. Çünkü kafeinli içecekler hem kilo yapıyor hem de selülitleri belirginleştiriyor. Kahve için saf çekirdekten çekilmiş kahveler tercih edilebilir ma 3’ü bir arada ve instant kahvelerden uzak durmak en iyisi. Farkı bir ay içinde hissedeceğinizden şüpheniz olmasın.

Kendimiz Olalım!

UJsy52gFotoğraftaki fit kızımızı örnek almayalım aslında. Çünkü o bir prodüksiyon. Bir çalışma. Biz kendimiz olalım. Sadece fit görünmek için değil sağlığımız ve mutluluğumuz için kilomuza dikkat edelim. Belki biz fark etmiyoruz ama özgünlüğümüzle güzeliz. Stilimizle güzeliz. Tornadan çıkmış taş bebekler değiliz. Mutlu ve sağlıklı bir yaz dileriz!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)