Mekan-Gezi

Sizin Pideniz Neli?

Baştan söyleyeyim ki benimki kıymalı yumurtalı!

Çocukluğumdan beri pide denince kıymalı yumurtalı derim, çok sevdiğim kavurmalı  da ikinci sırada gelir. Sonra pastırmalı sonra ıspanaklı… Bu liste uzar. Velhasıl pideyi severim.

neli-pide-bagdat-caddesiGeçtiğimiz hafta sonu Neli Pide’ye de kıymalı yumurtalı hayaliyle gittim. Ha bir de her yerde pide yiyemem ben. En sevdiğim pideci de kapanınca uzun süredir iyi pide yememiş olmamaktan kaynaklı yüksek beklenti de söz konusuydu.

karadeniz-kahvaltisiTabi pideye gelmeden önce sürpriz kahvaltıdan söz etmem gerekiyor. Neli Pide bizi otantik Ordu kahvaltısı ile karşıladı. Lahana turşusu kavurması ve taze fasulye kavurmasını görünce gözlerim yaşaracaktı neredeyse. Çünkü bu beni hemen 18 yaşıma götürdü. Fatsa’nın minik beldesi Kumru’da arkadaşımın annesinin “sen çok zayıfsın, ye kızım ye” dediği o günlere. Bu kavurmalarla orada tanışmıştım. Kahvaltıda turşu mu, turşu kavurması mı demeyin. Öyle iştah açıcı şeyler ki bunlar, kahvaltının kalanını daha kolay tüketmenize yardımcı oluyor.

ordu-kuzine-ekmegiMis gibi kuzine ekmeğine kah Ordu’nun yerel fındıklarından yapılma çikolatayı sürüyorum (Gürsoy adlı bir işletmeninmiş ve gerçekten çok başarılıydı) kah enfes kokulu çilek reçelini. Bir de enfes kokulu çemeni ve fındıklı zeytin ezmesini atlayamam. O ikili beni benden aldı. Hala evde yiyoruz. Bitmesin istiyoruz, e bitecek mecbur. O zaman da gidip alacağız. Mecbur…. Peynirler, zeytinler her şey enfes. Bir deeee… Bir de bir kuru yufka böreği var ki işte o kahvaltının nirvanası oluyor benim için. O böreği yemeye yine Neli Pide’ye gidilir mi, gidilir!

orfu-kuru-yufka-boregiBu dolu dolu kahvaltıyı ister dört kişi söyleyin, ister iki kişi. Fiyatı 80 TL. Bir de 150 TL’lik kahvaltı opsiyonları var. “Biz kahvaltıda çok yeriz, öyle böyle yemeyiz yani” derseniz ikinci seçeneği de tercih edebilirsiniz. Hep derim, dışarıda kahvaltı, yöresel tatları sabah mutluluğuna çevirip önünüze koyabiliyorlarsa güzel diye. İşte o yüzden bu Karadeniz kahvaltısı benim için çok güzeldi.

Pideler… Evet geldik pidelere.

neli-pide-cesitleriNe diyebilirim ki, çok leziz pideler tattım Neli Pide’de. Evet tattım sadece çünkü çeşit fazlaydı ve bir pideden fazlasını yemem zaten mümkün değil. Kıymalı yumurtalıya tam puan verdim. Sevdiğim, beklediğim gibiydi. Sebzeli pide de beklediğimden daha iyiydi. Ben et-hamur ikilisini çok seviyorum. Normalde sebzeli pide beni kesmez ama bunun lezzeti sebze severleri mest eder.

Yumurtalı yuvarlak pideyi herkes sevmez, bunu kahvaltının yanında öneriyorum. Yani sucuklu yumurta yerine yumurtalı pide yiyin, kahvaltınız başka türlü şenlensin.

“Ya ben onu yersem bunda gözüm kalır, bunu yersem o ağlar” diyenlerdenseniz karışık söyleyin gitsin. Zaten karışık pidede en çabuk bitirdiğiniz kısmı bir dahaki gelişinizde ısmarlayacaksınız emin olun.

sebzeli-pideNeli Pide 1981’de Ordu’da küçük bir restorandan bugünlere gelirken ikinci kuşak yöneticiler Tamer ve Samet Aktaş tarafından 1993 yılında İstanbul’a taşınıyor. Şu anda İstanbul’da üç şube ile bir “pide standardı oluşturma vizyonu” ile hareket ediyorlar. Günde 4000’in üzerinde müşteri ağırlıyorlar. Ordu’da da üç şubeleri var. Herşey Ordu’dan geliyor.

neli-pide-yemeklerNeli Pide’de mantar ve tavuk yemekleri de var. Görüntüleri iştah açısı olsa da tadına bakamadım hiç birinin. O yüzden yorumlayamayacağım ama pideleri bile gölgede bırakan bir lezzet olarak kara lahana sarmasını anmak istiyorum.Hemen şuraya fotoğrafını bırakıp öyle devam edeyim.karalahana-sarmasiKara lahana sarmasının en güzelini yedim arkadaşlar. Şimdi Karadenizliler “a onun en güzelini benim annem yapar” demesinler. Ben Karadenizli olmadığım için anne elinden yiyemiyorum elbette ama dışarıda kara lahana sarması için Neli Pide iyi bir adres. Kara lahanayı o kadar iyi sarmışlar ki, o incecik yaprakları görüp “pazı mı bu” diyenler bile çıktı. 🙂 Yani bu bir tadım olmasa ben son sarmaya kadar yer bitirirdim. O kadar söylüyorum.

neli-pide-sutlacTatlı olarak da geleneksel bir Ordu tatlısı olan Cotyora ve Fırında sütlaç ikram edildi. Cotyora’ya da ucundan bir baktım. Leziz bir tatlı.

Bu harika davet için Oya Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Neli pide ile ilgili paylaşımlarımı Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Neli Pide Gurme: Bağdat Caddesi 199/B Çiftehavuzlar /Çocuklu aileler için çocuk oyun alanı da var.

0216 356 52 52

Tanışırız elbet. :)

2 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)