Bakım ve Sağlık

Sihirli Mineraller – Sağlıklı Ciltler

Su hayatın temeli, hatta ta kendisi. Hayatta kalmamızın, sağlıkla yaşamamızın olmazsa olmazı. Peki hangi suyu tüketeceğiz? Tabi ki temiz olanı ve içindeki çözünmüş maddeler dengeli olan suyu. Bu kadar önemli ihtiyacımızı mineral su ile sağlamak bize fazladan ne gibi bir yarar sağlayabilir? Bu konuyu sizler için araştırdık.

 

Mineral Su Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi içeriğinde yüksek miktarda  mineral barındıran sulara mineral su denmektedir. Su, bu mineralleri kaynağından çıkttıktan sınra kayalıklardan geçerek kazanır ve bu süreç çok uzun yıllar sürebilir. Vücutta çeşitli tuzlar olarak ortaya çıkan magnezyum, potasyum, kkalsiyum ve klorid gibi mineraller doğanın bize muhteşem armağanlarıdır.

Mineral Suyun Faydaları”Normal”sularda daha düşük miktyarda bulunan mineraller bile vücudumuzun ihtiyacını karşılama yönünde önemli bir işlev taşırken mineral suların daha yararlı olduğu tartışılmaz. Gerekli mineraller bu sularda daha fazla olduğu için mineral sular vücudun ihtiyacı olan gerekli tuzları tam olarak karşılar.Bu mineralller (çinko, magnezyum, potasyum, klorid,silika, kalsiyum, sodyum bunlardan bir kaçıdır)  vücudumuzdaki elektrolidleri dengeler,cilde kaybettiği nemi geri kazandırır, daha fazla antibakteriyel ve antifungal madde içerdiği için hastalıkları engellemeye yardımcı olur.

Mineral sular maddeler ile cildin korunmasına katkıda bulunur. Cilt kuruluğu, akne, sivilce,kaşıntı  ve atopik dermatit gibi cilt problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

Mineral sular makyajı da sabitler ve  daha kalıcı olmasını sağlar.

Peeling uygulaması sonrasında cildin mineral su ile yıkanması cildi yatıştırır ve kızarıklığı giderir.

Mineral Suya Nasıl Ulaşılır?

Piyasada mineral su olarak satılan çeşitli markalara ait sular mevcut. Mineral suların doğal kaynağında mineral tutabilmesi gerekiyor, minerallerin suya sonradan eklenmesi tercih edilebilir bir  durum değil.

çeşme suları mineral bakımından yetersizdir.Şişelenmiş sular mineral bakımdan daha zengindir. Ancak bu sular şişeleme aşamasında mineral kaybına uğrarlar.  özellikle pet şişe ve plastik damacanalar suyun kalitesini düşürmektedir.

Cam şişe ya da cam damacanalarda satılan doğal kaynak suları Ph değeri ve mineral dengesi açısından daha yararlıdır.Doğal sular aynı zamanda alkali sulardır ve bu suların tüketimine ağırlık verilmelidir. Günlük su ihtiyacının bir kısmı da aksi bir doktor tavsiyesi yoksa mineral sularla karşılanmalıdır.

NOT: İçtiğiniz suyun Ph değeri minimum 9,5 olmalıdır.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)