Kariyer,  Yaşam

Küçük Tasarruflar – Büyük Birikimler

Ay boyunca hem çalışan kadınlar hem de çalışmayanlar pek çok şeryden kıstıklarını ve tasarruf ettiklerini sanabilirler ancak ay sonunu getirmekte zorlanıyorsanız ve kredi kartı ekstrenizi görünce şakaklarınız zonkluyorsa o  zaman bazı önlemler almanızın zamanı gelmiş demektir.  Çalışan kadınların genellikle paralarını daha iyi yönettikleri düşünülür ama gerçek hiç de öyle olmayabilir. Tüm kariyerlerini başkalarının paralarını yönetme üzerine kuran kadınlar bile kendi maaşlarını yönetmekte zorlanabiliyorlar. İşsiz olan ya da  kendini ev kadını olarak tanımlayan kadınlar da kendilerine ait bir gelirlerinin olmaması nedeniyle ciddi bir boşluk yaşıyorlar. Oysa ister ev hanımı ister çalışan olsun ufak paraları zaman içinde değerlendirmek hatta bir birikime çevirmek mümkün. Bunun için bolca sabır, bolca disiplin ve plan yapmaya ihtiyaç var.

1- Parayı değerlendirmenin ilk şartı planlı davranmaktır. Bu yüzden kulağa çok sıkıcı gelse bile bütçe yapın. Bütçe yaptığınızda harcamalarınızı belli bir plana bağlamış olursunuz. Gereksiz harcamalarınızın neler olduğunu sa bu şekilde görürsünüz. Bütçe yapmak size paranızı doğru şekilde harcamanız yönünde rehberlik eder. Öncelikle elinizdeki parayı planlı harcamayı öğrenin, sonra biriktirebileceğinizi de göreceksiniz.

2-Bir ek gelir ya da para biriktirebilmek için çıkış noktası mı arıyorsunuz? O zaman evdeki dolaplarınıza bir bakın. Kullanmadığınız kıyafetler, takılar, ayakkabılar çok iyi bir gelir kaynağı olabilir. İnternette ikinci el satışı yapan bir siteye üye olarak bu fazlalıkları elden çıkarabilir ve elde ettiğiniz parayı da harcamadan değerlendirme yoluna gidebilirsiniz. Aynı şey kullanmadığınız bebek – çocuk gereçleri ve ev eşyaları için de geçerli.

3- Ortalığa para saçmamak da tasarrufun altın kuralı. Kıyamadığınız için mendilci çocuklara verdiğiniz paralar, fazladan verilen bahşişler ufak meblağlar gibi görünse de harcamalarınızın büyük bölümünü bunlar oluşturuyor olabilir. Bu küçük paraları bir fanusun içinde biriktirin. Zamanla ne kadar çoğaldığına sizde şaşıracaksınız.

4- Ekonomik alışveriş yapın. Ev hanımları iyi bilirler ki en büyük boy deterjan, tuvalet kağıdı ve temizlik malzemeleri her zaman daha ucuzdur. Alışveriş yaparken bu tür ürünleri tercih ederek daha ekonomik davranabilirsiniz. Çok kullanılan kağıt mendilleri bile çoklu paketler halinde aldığınızda ne kadar tasarruf ettiğinize hayret edeceksiniz.

Yiyecek malzemesi alışverişinde de ekonomik davranmak mümkün. Kaliteli ve iyi beslenin, yiyecek ürünlerinde indirimleri takip edin. Pastaneden tanesi 15 TL’ye bir kek almaktansa evde sadece 5 TL’ye mal edebileceğiniz sağlıklı bir keki eminiz siz de tercih edeceksiniz.

5- Birikmiş paranızı harcamaktan mı korkuyorsunuz? O zaman o parayı ulaşılmaz hale getirin. Uzun vadeli bir hesaba yatırmak, borsada iyi bir kağıt almak gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Vadeli hesabınızın kartını yanınızda taşımayın. Kredi kartınızın da limitini düşürün. Tek bir banka ile çalışarak ya da özel bir anlaşma yaparak kart ücreti, hesap işletim ücreti gibi  (zaten çok tartışmalı olan) bu giderlerinizi sıfırlayın.

6- Faturalarınızı da düşürün. Elektrik, su, gaz faturalarınızı düşürmek için enerji tasarrufu yapın ve bunu bir yaşam tarzı haline getirin. Cep telefonunuzda ekonomik bir paket tercih edin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan fazladan bir internet aboneliğiniz varsa iptal edin. Aylık sabit giderlerinizi düşürmek yaşam standardınızı yükseltecektir.

7-Yeniden ve son olarak, bütçe yapın. O ay ne kadar harcama yapacağınızla ilgili bir fikriniz olsun. Önceliklerinizi belirleyin ve bütçenizin dışına çıkmamaya özen gösterin. Yeni bir kıyafet, dışarıda yemek ya da hafta sonu tatili gibi bütçenizi sarsacak her türlü gideri planlayın.

Bu basit ama etkili önlemler elbette sizi zengin etmeyecek. Ama en azından parayla ilişkinizi normale döndürdüğünüz de siz de biraz daha rahat hareket edebileceksiniz ve kendinize daha çok güveneceksiniz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)