Moda

New York Moda Haftası 2016 İlkbahar/Yaz

Dünyada kaç moda haftası olduğunu biliyor musunuz? 138! Bu kadar çok moda haftasını izlemenin ne kadar zor olduğunu da tahmin edersiniz. Yine de New York Moda Haftası’nı atlamamaya çalışıyoruz çünkü dünyanın ilk moda haftası 1943 yılında New York’ta düzenlenmiş. İkinci Dünya Savaşı döneminde Paris yanıp yıkılırken Amerikalılar cinfikirli davranmış desek yerdir. Bu şekilde Paris’i moda dünyasındaki tahtından indirmeyi hedefliyorlardı muhtemelen.

qsPqG5HBugün dünyada New York, Paris, Milono, Tokyo, Londra, İstanbul ve daha pek çok şehirde moda haftaları düzenleniyor. Kuşkusuz 1943’ten bu yana moda haftaları çok yol kat etti.

I4MJPyZModa haftalarında podyum şovlarının yanı sıra sokak stilini görebileceğimiz sokak çekimleri çok fazla ilgi görüyor. Aslında sokak stilinde podyumdaki sanatsal kreativizmden çok daha “gerçek” kıyafetler yer aldığı için çok daha sağlam stil anahtarları da sunuyor. Biz de New York Moda Haftası 2016 kapsamındaki sokak çekimlerini sizinle paylaşıyoruz. Fotoğraflar Daniel Bruno Grandl’dan…. Photo credit: Daniel Bruno Grandl

 

Q1i9ItTÖnümüzdeki yıl denim kumaşı çok göreceğiz, hem gömlek, hem pantolon hem de etek olarak. Minimalist dizayn edilen denimlerde bel yüksekliğinin arttığını görüyoruz. Yüksek belli pantolonlar 2016 sokak stilinin vazgeçilmez parçaları oluyor.

 

Elbiselerde en çok dikkatimizi çeken şeylerden biri asimetri. Ya eteklerde, ya belde ya da yakada mutlaka bir asimetrik kesim var. Bu elbiselere hareket katıyor ve tasarımcıları da tekdüzelikten kurtarıyor. Üstelik değişiklik arayan kadınla tarafından da çok seviliyor.

 

0VebpxMEteklerde ön ya da yırtmaç 2016 sokak stilinde çok kullanılıyor. Etek boyları dizlerin altında, tam baldırların kalınlaştığı yerde. Bu bir süredir dikkatimizi çekiyordu. Normalde modacılar bu boyu çok sevmezler çünkü bacakları kalın gösterir. Ama yırtmaçlarla bu riskli boy cool bir hale getirilmiş.

 

qWyQ0fEPantolonlar bollaşıyor, beller yükseliyor. Yeni yıl kadınlara rahatlık vaat ediyor. Bay bay skinny!

 

rkIzSxERenkli, fermuarlı swet’ler 2016 sokak modasının favorileri arasında. Bu sene desenlerden korkmamayı öğreneceğiz. Canlı renkler ve canlı desenler spor modellerle buluşuyor.

52NUIU4Crop top’lar sevildi. Doğrusu ilk crop top yazımızı yazdığımızda sokaklarda hiç crop-top görmüyorduk ve bu yüzden “Stilika bu sefer tutturamadı” eleştirisini de duymuştuk. 🙂 Ama neyse ki yanılmadık, kadınlar yaz ortasından itibaren bu modayı çok iyi kullanmaya başladı. Seneye de crop-top etkisini göreceğiz.

 

nLvIPGRZırh giysilerin sokak versiyonu da fileler! Ayıca geçen gün yazdığımız kot etek modası, 2016 İlkbahar-yz sezonunda da devam edecek.

 

H2iLJmDBu mavi elbiseye bayıldık. Rengi, deseni, boyu, dekoltesi ile tiril tiril, tam yazlık. Üstelik sandalet, stiletto ya da babetlerle rahatça kombine edilebilir. Ayrıca bu yıl boyun bağlarının ve fularların da modasının yükselişte olduğunu belirtelim.

IrrhrYh (1)Ayrıca önümüzdeki ilkbahar yaz sezonunda zımbalı deri parçalar, yüksek belli sert hatlı kot şortlar, uzun tunikler, asimetrik beyaz gömlekler bizi bekliyor. Şehir şıklığı denince hemen her kıyafetin sneakers’larla tamamlanabildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)