Stil

Mimarsiv Selection 2016 ve Beyaz Gömlekler

Mimarlarla malzeme üreticilerini bir araya getirme fikrinden doğan MIMARSİV, Selection 2016 ile Fransız Sarayında… Mimarsiv Selection 2016’da endüstriyel tasarımda yenilikçi ürünleri olan firmalar ürünleriyle yer alıyor. Yeni malzemeler ve ilham verici fikirler arayan mimarları tasarım firmalarıyla bir araya getiren etkinlik LCV yapan mimarlara açık.

Mimarsiv Selection 2016 etkinliği bünyesinde mimarların kendilerinin tasarladığı beyaz gömleklerden oluşan bir sergi de yer alıyor. Claim Yoru White Shirt ismini taşıyan sergi de; Çağla Öncüoğlu, Dara Kırmızıtoprak, Dürin Süer, Hakan Sekmen, Kurtul Erkmen, Sibel Dalokay Bozer, Sinan Erül, Şebnem Buhara ve Yeşim Hatırlı gibi Türkiye’nin önde gelen mimarlarının tasarladığı gömlekler moda tasarımcısı Mehtap Elaidi’nin elinden çıkmış.

Moda Tasarımcısı Mehtap Elaidi’ye bu fikrin nasıl çıktığını da sorduk.

mimarsiv-gomlekMehtap Elaidi: Beyaz Gömlek Projesi zaten halihazırda kendi markamız altında yaptığımız ve sürekliliği olan bir proje.Herkesin dolabında en az bir beyaz gömlek olduğundan yola çıkarak bunun kişiselleştirilmesi. Neden herkes kendi istediği gömleği giymesin ki? sorusundan yola çıktık.

Bunu aynı zamanda meslek gruplarıyla da tanımlayalım dedik. İlkini moda blogger’larıyla yaptık, ikincisini de mimarlarla gerçekleştirmek istedik. Bundan sonra da devamı gelecektir.

Stilika: Sizin beyaz gömlekle ilgili çalışmalarınızı okumuştum. Peki Neden beyaz gömlek?

Mehtap Elaidi: Neden taktın diyorsunuz değil mi? (Gülüyor)Bizim zaten bir markamız var.  Bir de sadece beyaz gömlek yaptığımız Elaidi markamız da var. Babam 65 yaşına kadar beyaz gömlekten başka bir şey girmedi ve hep “temiz adam beyaz gömlek giyer” derdi. Ona göre renkli ya da çizgili gömlek kir kapatırdı. O yüzden çocukluğumdan itibaren bir ilgi gelişti. Çocukluğumda da babamın gömleklerini keserek tasarımlar yapar ve giyerdim. Güzel bir şey beyaz gömlek…

mimar-gomlekStilika: Peki Claim Yoru White Shirt sergisinde yer alan gömleklerin hikayesi nedir?

Mehtap Elaidi: Mimarlar hep siyah giyer gibi bir algı var, neden beyaz da olmasın ki? Onlarla böyle bir çalışma yapmaya karar verdik ve mimarlar kendi çizdikleri tasarımları bize yolladılar. Biz de onların yolladıklarını kendi teknik bilgimizle uygulamalarını gerçekleştirdik.

Stilika: Teşekkür ederiz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)