Bakım ve Sağlık

Kilo Almamak İçin Sağlıklı Öneriler

Yaz yaklaştı ve hepimizi bir forma girme telaşı aldı.  Bütün kış yenen yüksek kalorili yemekler ve hareketsizlikten sıyrılarak kilo vermenin şimdi tam zamanı. Ama aslında çok yediğimiz için değil yanlış yediğimiz için kilolarla boğuşuyoruz. Bu yazımızda doğru yemek yemenin püf noktalarına değinmek istedik bu yüzden.

1- Tahıl ve süt ürünlerini birlikte  yemek

Tahıl ve süt ürünlerini birlikte tüketmek keyiflidir ama bize anında kilo olarak geri döner. Mesela bulgur pilavı ve yoğurt ikilisi, mesela peynir ve makarna ikilisi. Doğrusu bulgur pilavını ve makarnayı salata, turşu gibi yiyeceklerle birlikte yemektir. Peyniri de salata ile yemek gerekiyor.

2- Atıştırmalıkları saatinde tüketmemek

Sağlıklı atıştırmalıklar ve kuruyemişler tüketiyor olabilirsiniz ama bunları mümkünse sabah saatlerinde tüketmeniz çok önemli. Çünkü bunlar çok güçlü besinlerdir ve yakmak için metabolizmanızın en hızlı olduğu sabah saatleri size avantaj sağlayacaktır.

3- Atıştırmalıkları abartmak

Ne kadar sağlıklı olursa olsun kuruyemişler yüksek kalori içerirler. Mesel bir çorba kasesi cevizde bir hamburger menü (hamburger-patates, sos ve gazlı içecek) kadar kalori vardır. Yani bunları avuç avuç değil tane tane tüketmek yaz aylarına hazırlık için önemli ayrıntılar.

4- Mevsim sebzelerinden uzak durmak

Bu da yapılan en büyük hatalardan biri. Hala ‘pişmiş yemek yemezsem doyamam’ düşüncesinde olanlar için söyleyelim ki: Doyarsınız! Büyük bir kase az yağlı salata ve bir kase yoğurt gayet doyurucu bir öğün olabilir. Deneyin.

5-Nişastalı yiyeceklerden vazgeçmemek

O kadar çok nişasta tüketiyoruz ki farkında değiliz. Nişasta vücudumuzda anında şekere dönüşüyor ve kilo aldırıyor. Biraz daha az patates, biraz daha az ekmek, pasta börekten uzak durmak… Yoo o kadar da zor değil inanın.

6-Şekeri hayatımızdan çıkarmamak

Şekerli meyveleri de kararında tüketmek gerekiyor.
Şekerli meyveleri de kararında tüketmek gerekiyor.

Evet artık şekerle vedalaşın. Şeker bağımlı olduğunuz bir şey değil sadece arada bir mutlulukla yediğiniz bir şeye dönüşsün. Çünkü kilo yapan şey yağ bile değil aslında…. Eğer şeker bağımlılığından kurtulamıyorsanız yardım alın. Mesela bu satırların yazarı bir haftadır kulak akupunkturu ile yaşıyor ve hiç şeker tüketmedi. 🙂 Gayet mutlu bir şekilde yazımı yazabiliyorum.

7- Hazır gıdalar tüketmek

Hazır gıdalar çok sağlıksız koşullarda üretilebiliyor. İçlerindeki ovalex, çin tuzu gibi maddeler doyma duygusunu bastırarak daha fazla yememize yol açıyor. En iyisi evde hazırlanan yiyeceklerdir.

8- Su içmemek

suVeeee geldik son maddeye. Yapılan en büyük hatalardan biri de su içememek. Eğer su içemezseniz forma giremezsiniz. Bu bir gerçek. Su içmeyi sevmiyorsanız sevmenin yollarını bulun. Mesela limon ve elma dilimli, nane ile aromalandırılmış bir sürahi su hazırlayın kendinize. Çünkü suyun yerine koyabileceğiniz başka hiç bir şey yok!

Tanışırız elbet. :)