Mekan-Gezi

Karaköy’de Bir On Off

Bundan bir kaç yıl önce Karaköy’de küçük bir balıkçı dükkanı keşfetmiş ve şaşırmıştık. Öyle sota bir yerdeydi ki ‘burası tutar mı’ falan derken bugün bayağı bayağı bilinen bir yer oldu. Yok yok balıkçı anlatmayacağım da Karaköy’ü İstanbul’un halihazırdaki alternatif check-in point’i olarak gören işletmeciler, “yahu buradan bir cacık olmaz” denilen Karaköy aurasını çok güzel “gördüler” ve peş peşe yeni noktalarda bildirimlerde bulunmaya başladı insanlar.

Ben de geçen akşam Melih Doğan’ın davetiyle Karaköy’ün yeni mekanı On-Off‘a giderken Kemankeş Caddesi’nden ne zamandır geçmediğimi anladım. Burası başka türlü bir çekim merkezi olmuş. Bir tarafta Tophane nargilecileri var, diğer tarafta başka bir dünya. Aman nazar değmesin.

On Off çok güzel olmuş. burası iş yapmaz diye yüz kişinin şöyle bir bakıp geçtiği binada Melih Doğan burayı “görmüş.” Galiba işletmecilikte bu görmek olayı çok önemli. Nereye kim gelir, konsept, fiyatlar ve mekan nasıl düzenlenmeli gibi soruların cevabı için uzun yıllar çok değişik mekanlarda işletmecilik yapmak lazım. Melih Doğan’da bunu yapmış ve duvarları sıva halde bırakılmış, yüksek tavanlı, pek de büyük olmayan geniş cepheli bu binayı On Off’a çevirmiş.

On Off’da oldukça iyi bir bar var. İçki olarak signature seçtim ve kızılcıkla tatlandırılmış, elma votkalı içkiyi bütün akşam keyifle yudumladım. Ağır bir içki değildi ve doğrusu rengini görünce çok şekerli olmasında endişendim ama hayır tadı tam benim istediğim gibiydi. Püfür püfür bir cuma akşamına çok yakıştı içkim.

Yemek olarak da Melih Doğan’ın tavsiyesiyle On Off Tavuk denedim. O gün artık yıldızlar mı geri gidiyordu ne, tıpkı içkiyi görünce kaygılandığım gibi tavuğu görünce de kaygılandım. Doğrusu böyle soslara bulanmış tavuk sevmiyorum ben.

Sosa bulanmış tavuk sevmediğimi sanarken bu yemek çok iyi geldi ama. Mantar ve çam fıstıklarıyla zenginleşmiş tavuk inanılmaz lezzetliydi, sıcaktı, doyurucuydu ve hafifti aynı zamanda. Yanındaki baharatlı patatesleri de beğendim. Yemeğin sonuna kadar o sosun donmaması, kalıplaşmaması soslu tavuk hakkındaki fikirlerimi değiştirmeye yetti.

On Off tavuk

On Off’da mekana dair ayrıntılarla vakit geçirmek mümkün. Çeşit çeşit dergi ve gazeteler, isabetli müziklerle brunch ve uzun öğle sonu sohbetleri için uygun. Akşam üstü iş çıkışı da dinlenmelik bir mekan. Yaz akşamlarındaki küçük kutlamalar, celebrity partiler ve romantik buluşmalar için de tercih edilebilir. Kısacası burası tüm gün etkinlikleri için On. Her şeyin tadını çıkardıktan sonra da Off moduna geçiyor. Tabi yeni bir moda geçiş sadece bir kaç saati alıyor. On off Kemankeş Caddesi Yuva Sokak’ta…

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)