Aksesuar

İnci Özen İster

Cartier markasının yaratıcısı Jacques Cartier, 1916 yılında New York’un meşhur 5. Caddesi’ndeki mağazasını nasıl almıştır biliyor musunuz? Değerli iki inci kolye karşılığında! İnci yüzyıllardır insanları etkileyen, sahip olunma arzusu yaratan en özel taşlardan biri. Tamamen doğal yollarla, bir kalker tanesinin sedefle kaplanması sonucu oluşan inci özel bakım gerektirir. İnciyi diğer taşlardan ayıran özelliklerden biri de budur.

• İnci takıların kullanımında kimi noktalar dikkat edilmezse inciler zamanla parlaklıklarını yitirirler ve aşınabilirler. O yüzden incinin kimyasal maddelerle temas ettirilmemesi çok önemlidir. İncinin üzerine direkt parfüm sıkmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. İnci kolye takılacaksa parfüm önceden sıkılmalıdır.
Ayrıca havuz suyu, deniz, sauna gibi ortamlarda da inci takılar zarar görebilir.

İnci takılar kullanılmadığı zaman diğer takılarla temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır. Çünkü inci diğer metal takılardan ya da volkanik taş takılardan dolayı çizilebilir. İnciyi en iyi saklama yöntemi asarak muhafaza etmektir.

• Ayrıca inci takılar bir beze ya da pamuğa sarılmamalıdır. Çünkü inci nemi seven bir malzemedir. Çok kuru ortamlarda sararır ve çatlayabilir. Bu durumda tamir edilmesi de imkansızdır.

• Eğer inci takılarınızı çok fazla kullanmıyorsanız bozulmalarını önlemek için takarak uyumayı deneyin. Tenin nemini alan inciler korunacaktır. Ayrıca inciyi 3 ayda bir gece suda bekletmek de iyi sonuç verecektir.

 

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)