Bakım ve Sağlık

Her Gün 1 Defa Mutlaka

Her Gün Mutlaka 1 Elma Yiyin!

Sabah aç karnınıza yiyeceğiniz bir elmanın sizi kahveden bile daha hızlı ayıltacağını biliyor musunuz? Elma metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Vitamin desteği sağlar ve uzun süre tok tutar. Elmayı bütün halinde ısırarak yemek dişleri, çeneyi güçlendirir. Diş etlerinde masaj etkisi yaratır. Ayrıca çok güçlü bir anti-oksidandır.

Her Gün Mutlaka 1 Bardak Elma Sirkeli Su İçin!

Her sabah aç karnınıza içeceğiniz elma sirkeli su metabolizmayı hızlandırır. Antiseptik özelliği ile ağız ve boğaz içindeki bakterileri yok eder. Nefesinizin daha güzel kokmasına yardımcı olur. Bazik olduğu için vücuttaki asit dengesini sağlar. Elma sirkesinin zayıflamada etkili olduğu söylense de tabi ki bu tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Elma sirkesi kürüne, spor ve diyet eşilk ettiğinde zayıflamaya olan olumlu etkileri bilinir.

Her Gün Mutlaka Cildinizi Temizleyin!

Günlük hayatın rutini içinde cildimizi çok ihmal edebiliyoruz. Sabah yaptığımız makyaj akşamın geç saatlerine kadar cildimizde kalıyor. Toz, kir ve şehir hayatının olumsuz tüm etkileri ile eve geldiğimizde ne kadar yogun olursak olalım cildimizi temizlemeden yatmamamız önem kazanıyor. Bunun yaparken de sert sabunlarla cildimizi irrite etmek yerine doğal losyonları ve cilt temizleyicilerini tercih edebiliriz. Özellikle gözde rimel kalıntısı kalmaması kirpiklerimizin sağlığı için de çok önemli.

Her Gün Mutlaka Zihninizi Güçlendiren Bir Çalışma Yapın!

Bulmaca, tabu, sudoku… Hangi oyunu seviyosanız o! Her gün düzenli olarak hafıza geliştirici oyunlar oynamak alzheimer ve demans riskini azaltıyor. Bir de kitap okumanın zihin üzerindeki etkileri inanılmaz. Araştırmalar her gün düzenli olarak kitap okuyan kişilerin dikkatlerinin çok daha iyi olduğunu, odaklanma kabiliyetlerinin arttığını belirtiyor. Okumaya ara veren kişilerde ise dikkat problemleri ile unutkanlık artıyor. Analitik düşünme yetenekleri köreliyor. En önemlisi de kitap okumayan kişiler çevrelerine karşı olan farkındalıklarını yitirerek duyarsız kişiliklere dönüşüyor.

Her Gün Mutlaka Temel Egzersizleri Yapın!

Bacak germe hareketleri, boyun germe hareketleri, omuzları çalıştırmak, beli güçlendirmek… Hangi sporları yapmaktan hoşlanıyosunuz bilmiyoruz ama her gün oturduğunuz yerden bile yapabileceğiniz temel egzersizlerle vücut diencinizi arttırabilir, esnekliğinizi koruyabilirsiniz.

Her Gün Mutlaka Elektromanyetik Dalgalardan Uzak Duracak Vakit Yaratın!

Kolay değil biliyoruz ama mesela bu yazıyı okuduktan sonra, interneti kapatmayı deneyin. Bunu yapın çünkü elektro-manyetik dalgalar denizinde yüzmekten yorgun düşüyoruz. Her gün en azından yatarken tüm elektronik aletleri kumandadan değil düğmelerinden kapatmak, wi-fi  erişimini sonlandırmak, telefonu kapatıp yatak odasının dışında bırakarak yatmak gerçek anlamda “dinlenme” sağlıyor. Mümkün olduğu kadar toprakla ilgilenmek de vücuttaki manyetizmanın dengesini bulmasına yardımcı oluyor.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)