Genel,  Mekan-Gezi

Paysage Kalamış

Geçtiğimiz hafta yağmurlu bir öğleden sonra rakısı içmek için Paysage Kalamış’taydık. Yağmurda, camekan kenarında denize nazır oturup dostlarla muhabbet etmek gibisi yok. Kalamış Marina’nın en solunda kalan, hafta içi  gündüz ve akşamları sakin, hafta sonu ise mutlaka rezervasyonla gidilmesi gereken bir mekan.

paysage-kalamis-marina-restaurantPeyseyç, payseç ,peysaç derken doğru telaffuzunun peyzaj olduğunu, İnstagram Story’deki hikayeme yanıt veren bir takipçim sayesinde öğrendim. 🙂 Bu arada siz Stilika’yı Instagram’dan takip ediyor musunuz bilmiyorum ama edin bence. 🙂 Sadece mekan değil, hoşuma giden farklı yeme içme deneyimlerimi de oraya taşıyorum. Story’yi de sevdim çünkü nedense Snapchat’e alışamamıştım. Tek uygulamada çok fonksiyon daha mantıklı bence.

paysagePaysage Kalamış mezeleriyle gönlümü fethetti desem yeridir. Eğer iyi meze varsa arkasından balık bile aramam çünkü. Cibez, akya likorinos, kavun, Ayvalık usulü lakerda, peynir, pilaki, atom ve levrek carpaccio ile başlangıç yaptık. Cibez benim en sevdiğim Ege otlarından biri. Likorinos adı verilen balık pastırmasını çok severim zaten, genellikle de palamut pastırmasına denk gelirdim. Burada akya pastırmasını da denemiş oldum ve hafif karabiberli tadıyla favorim oldu. Ayvalık usulü lakerda ise elbette gerçek lakerdanın yerini tutmadı. Pilaki ve atom güzeldi. Levrek carpaccio’da gerçekten hakikatli bir meze! Mezelere on puan veriyorum. Zaten çekiciliklerine dayanamayıp karnımı mezeyle doyurdum ve geri kalan her şeyi ucundan tattım.

paysage-izlenimAra sıcak olarak tereyağında karides ve levrek lokum tattık. Güveçte pişmiş levrek de, terayağında karides de masaya geldiğinde fokurduyordu hala. Kreması ile hoş bir ara sıcaktı.

paysage-ickili-restaurantAna yemek olarak şefin tavsiye ettiği dülger, elbette bana Sait Faik’in Dülger Baba hikayesini hatırlattı. Uzun zamandır dülger yememiştim. Hatta balıkçılarda bile görmüyordum. Çünkü genellikle balık lokantaları halden alıyormuş ve balıkçı tezgahlarına pek kalmıyormuş. Dülger’in beyaz ve hafif eti güzel bir final oldu. Dört kişiye rahatlıkla yeter.

Levrek lokum
Levrek lokum

Kahvelerimizi içip akşamı ettik ve ayrıldık Paysage Kalamış’tan.  Her hafta sonu farklı bir sanatçının gala yaptığı mekan oldukça büyük bir salona sahip. Düğün ve özel organizasyonlar için de farklı bir salonu bulunuyor. Bu güzel davet için gezginnerede.com’a çok teşekkürler.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)