Makyaj

En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Kimi zaman çok özenerek, kimi zamanda pratik bir şekilde makyaj yapıyoruz. Ancak uyguladığımız kimi teknikler yanlış ve bunlar da makyajımızın kötü görünmesine yol açıyor. Ufak ayrıntılara dikkat ederek çok daha duru ve temiz bir makyaj yapmak mümkün.

En çok yapılan makyaj hatalarından biri dudak kenarlarındaki kalemin belli olması. Dudak kalemi sadece dudak konturlarını belirginleştirmek için kullanılabilir. Bu yüzden rujunuzla aynı renk olmasına özen gösterin. Eğer dudaklarınızın daha dolgun görünmesini istiyorsanız dudak kaleminden önce beyaz kalemle ince bir kontur çekin, daha sonra dudak kalemini uygulayın ve rujunuzu sürün.

Makyaj yaparken fondöten rengini doğru seçmek de çok. Önemli. Fondöten cildinize uygun olmalı. Çok açık renkli bir fondöten yüzünüzde maske gibi yapay bir görünüm oluşturur. Çok koyu bir fondöten de aynı şekilde yapay durur ve ifadenizi sertleştirir. Fondöten alırken aydınlık bir ortamda deneyin.

Kalitesiz farlar göz makyajının çabuk bozulmasına ve göz kapağında topaklanmaya yol açar. O yüzden bir cilt analizi yaptırmanız ve ne tür  makyaj malzemeleri kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz en iyisi. Kimi ciltlerde krem allıklar daha iyi durur ya da kimi kadınların sadece toz göz farları kullanması gerekir. Cildinize uygun makyaj ürünlerini belirledikten sonra kaliteli olanlarını satın alıp en verimli şekilde kullanmaya çalışın.

Makyaj fırçalarınızı da daima temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Kirli makyaj fırçaları bir süre sonra cildinizde akne ve sivilcelenmeye neden olabilir. Üstelik makyaj malzemelerinizi de kirletir. Makyaj fırçalarınızı önce zeytinyağı ile hafifçe ovalamak, daha sonra bebe şampuanı damlatılmış ılık suda bekletmek  ve durulamak yeterlidir.

Kaşlarınızı şekillendirmek ve boşlukları doldurmak için kaşınızla aynı renk bir kaş kalemi kullanın. Siyah kaşların arasında kızıl bir kaş kalemi oldukça sakil görünecektir.

Her malzemenizi amacına uygun kullanmaya özen gösterin. Allığınızı göz farı gibi kullanmayın. Ya da rujunuzu allık yapmayın. Bu şekilde kullanım uzun vadece kırışıklıklara neden olabilir.

Son olarak duru bir görünüm için mutlaka temiz cilde makyaj uygulayın. Eğer iki makyajı üst üste yapmanız gerekirse ilk makyajınızda kullandığınız renklere uyumlu şekilde ikinci makyajı yapın. Bu da ilk makyajınızın daha açık ve sade olmasını gerektirir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)