Bakım ve Sağlık

İkinci El Kitap Temizliği

Kitapseverlerin bir kısmı ikinci el kitap almaktan özellikle kaçınırlar. Çünkü daha önce ne şekilde kullanıldıklarından emin olamazlar. Ama ikinci el kitapların müptelası olanlar da vardır. Onlar da kitaplardaki yaşanmışlıkları severler. Bazen kitabın köşesine alınmış minik bir not, bazen arasından çıkan bir mektup, bazen de sırf ilk basım olması ilgilerini çeker. Bir de ikinci el kitap almak gerçekten ekonomiktir.

Ancak hijyen tedirginliği yaşayan kitapseverlerin bu kaygısı da yabana atılır cinsten değildir. Kitabın ilk sahibi acaba onu nerelerde okudu? Elleri temiz miydi? Kitap hangi koşullarda saklandı? Üstelik ikinci el kitap belki de sahaf raflarına gelmeden önce nemli, pis bir kağıt deposunda aylarca beklemek zorunda kaldı!

İkinci el kitaplarda kağıt kokusunu çok seven bazı böcekler var ve bu böcekler larva bırakırlar. Ayrıca tozlu yerlerdeki kitaplarda mite’lar (toz akarlar) bol miktarda bulunur. Bunlarla nasıl baş edilecek? Ya ikinci el kitap yüzünden tüm kitaplığımızı larvalar ve böcekler basarsa?!!!

Bu sorular yüzünden ikinci el kitap almaktan çekinenler için çok basit ve etkili bir temizlik yöntemini anlatmak istiyoruz size.


İhtiyacımız olan malzemeler 1 kilo kadar karbonat ve lavanta çiçeği ve yayvan bir kap.

Karbonatı çok ucuza kiloyla alabileceğiniz yerler var. Mesela İstanbul’da iseniz Eminönü Kimyacılar Sokaktan kilosunu 3 TL’ye alabilirsiniz. Lavantayı da aktarlardan bulabilirsiniz. Zaten çok olmasına gerek yok. Bir çorba kaşığı lavanta yetecektir.

 

Bir kilo karbonatın içine kuru lavanta çiçeklerini karıştırın ve yayvan bir kaba alın. Marketlerde satılan tava yoğurdu kapları bu iş için idealdir. (Önemli olan kitabınızın sığacağı genişlikte bir kap olması) İkinci el kitabınızı bu karışımın içine gömün. Sayfalarını ayırmamaya özen gösterin ve üzerini kapakla kapatarak bir gece karbonat lavanta karışımının içinde bekletin.

Ertesi gün kitabınızı açık havada zedelemeden çırparak okumaya başlayabilir ya da güvenle kitaplığınıza koyabilirsiniz.

Karbonat kitabınızdaki bakteri ve mite’ları yok edecek, larvaları da öldürecektir.

Bonus ipucu:

Küçük karbonat kabı ve lavanta keselerini kitaplığınızın arkalarına bir yerlere koyarsanız hem böcekleri uzak tutarsınız hem de kitaplarınızı rutubetten korursunuz.

Tanışırız elbet. :)

3 Comments

  • Yıldırım

    Merhabalar verdiğiniz Bilgi için teşekkür ederim. Bir kitap için kullandığımız malzemeyi başka kitap içinde kullanabilir miyiz? Kullanabilirsek sınırı var mı ? Kaç kitaptan sonra malzeme atılmalı, yenilenmeli ?

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)