Anne-Çocuk,  Bakım ve Sağlık

Emziren Annelerde Saç Dökülmesi ve Tırnak Kopması

Hamilelikte salgılanan hormonlar sayesinde kadınların saçları ve tırnakları güçlenir. O yüzden hamile kadınların genellikle pek saç dökülmesi sorunu yaşamadıkları görülür. Aksine hamilelikte saçlar ve tırnaklar güçlenir.

Ancak doğumun hemen arkasından vücut yüksek miktarda çinko kaybeder ve emzirme süresince annlerde çinko kaybı devam eder. Bunun en belirgin sonucu da saçlarda dökülme, tırnak etlerinde kopma ve tırnaklarda kırılma olarak ortaya çıkar. Hamileliğin ardından yaşanan yorgunluk, yeni bir deneyimle baş etme zorluğu beraberinde sinir bozukluklarını da tetikler. Çinko eksikliği de sinirlerin bozulmasına katkı sağlar.

O yüzden emziren annelerin çinko yönünden zengin besinler tüketmesinde yarar vardır.

Çinko Zengini Besinler:

Ispanak, bamya ve kuşkonmaz çinko bakımından zengindir ancak vücut sebze temelli çinkoyu yeterince absorbe edemediği için emziren annelerin çinko ihtiyacını daha farklı besinlerden sağlamaları önerilir.

Et çok iyi bir çinko kaynağıdır. Günde 80. gram kırmızı et tüketimi  günlük çinko ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Etin yanı sıra balık ve karideste de yüksek miktarda çinko bulunur. Orta boy 6 karides günlük çinko ihtiyacını giderir. Midyede de ok fazla çinko bulunur. Ancak tehlikeli ağır metaller içerdiği için hamile ve emziren kadınların midye yemesi tavsiye edilmez.

Çinko zengini besin gruplarından biri de kuruyemişlerdir. Özellikle kaju ve badem ve fıstıkta  bol miktarda çinko vardır. 100 gram kabak çekirdeği de günlük çinko ihtiyacını karşılamaktadır.
Emziren anneler çinko eksikliğine önlem olarak bol bol süt, peynir ve yoğurt da tüketmelidir. Gerektiğinde doktor tavsiyesi ile çinko ilaçlarına başvurulabilir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)