Anne-Çocuk

Nasıl Hallettiler?

Çocuklar büyürken ne çok dertleri oluyor değil mi? Konuşmaları, yemek yemeleri, uyumaları bir sorun,  alışkanlıklarını değiştirmeleri çok zor. Anne babalar da bazen çözümsüz kalabiliyor. Çocuk büyütmek gerçekten yaratıcılık istiyor. Sizin için değişik deneyimleri derledik. Belki işinize yarayan bir yöntem bulabilirsiniz.


Babası 22 aylık Umut’un artık tuvalet eğitimi alması gerektiğini düşünüyordu, ama annesi bunun için daha erken olduğunu, en azından oğullarının bir kaç kelime konuşmaya başladıktan sonra tuvalet işini çözmelerini öneriyordu. Yine de tuvalet eğitiminde karar kıldılar ve bir oturak alarak evde ortalık bir yere koydular. Bir kaç gün oturakla hiç ilgilenmediler. Umut zaman zaman oturağa oturdu. Ama oturakla oynamak istediğinde anne ve babası onun bir oyuncak olmadığını söyleyerek bırakmasını istediler. Bir kaç gün sonra Umut’un babası oturağa çömelerek tuvaletini yaptı ve oğlunun bunu izlemesini sağladı. Daha sonra oturağa götürüp tuvalete döktü ve yıkadı. Bunu gören Umut  babasını taklit ederek tuvaletini oturağa yapmaya başladı. Düzenli çişe kaldırmalar ve oturakta kitap okumayla Umut’un tuvalet eğitimi sorunsuz oldu ve bir ay içinde bezden kurtuldu.


Doğuştan göz tembelliği olan Ali için doktorun önerisi sol gözünü her gün bir saat kapatarak sağ gözündeki tembelliğin giderilmesiydi. Ancak 2 yaşındaki bir çocuğun gözünü bir saat boyunca kapalı tutabilmek anne ve babası için hiç de kolay değildi. Özel göz bantları da bir işe yaramıyordu. Ali’nin anne ve babası da farklı bir yol izlemeye karar verdiler ve her gün korsancılık oynamaya başladılar.  Tüm aile günde bir saat gözlerini bantlıyordu ve korsan çizgi filmleri izliyorlardı. Ali’de oyuna katıldı ve her gün biraz daha uzun tutarak korsancılık oynamaya başladı. Ona güzel bir korsan kostümü aldılar. Ali’nin göz tembeliği tedavisi hala devam ediyor.


4 Yaşındaki Ceyda yemek seçmeye başlamıştı. Annesinin hazırladığı yararlı yiyeceklerin hiç birini yemek istemiyordu ve tek yönlü besleniyordu. Ne yaparlarsa yapsınlar Ceyda’nın özellikle sebze yemesini sağlayamıyorlardı. Bir gün Ceyda ve annesi bir akrabalarına gittiler ve Ceyda önündeki her şeyi yedi. Çünkü Ceyda’ya hazırlanan tabak, büyüklere hazırlanan tabakla aynıydı. Annesi Ceyda’nın çocuk tabakları ve çocuk menülerinden sıkıldığını anladı ve Ceyda’ya kendi yedikleri gibi tabaklar hazırlamaya başladı. Bunu bir akşam yemeğinde ailece kutladılar ve Ceyda yemek seçme probleminden kurtuldu.


6 yaşındaki  Emir odasında yatmak istemiyordu, çünkü canavarlardan koruyordu. Anne ve babasının canavarların olmadığına dair söyledikleri de Emir’i hiç tatmin etmiyordu. Annesi önce perdeyi değiştirdi ve bu perdenin “canavar geçirmez” bir perde olduğunu söyledi. Emir bir kaç gün odasında yattı ama canavar korkusu geçmemişti. Anne ne yapacağını bilemezken birden aklına bir fikir geldi ve telefona sarılarak canavarın annesi ile çok sert bir konuşma yaptı!  Annesinin bu sert konuşmasından sonra hiç bir canavar Emir’in odasına gelemezdi. Emir’in canavar korkusu o anda bitti.


Çocukların problemlerini aşmalarına yardımcı olmak için her çocukta farklı yollar izlemek gerekebiliyor. anne babaların çocuklarının seslerine kulak vererek, onların kişiliklerine uygun çözümler üreterek ilerlemeleri çok daha akıllıca.” El kadar çocuğun kişiliğinden ne olacak” yaklaşımı anne babaların dayatmaları ile birleşince ufak sorunlar ile içinden çıkılamaz bir yol alabiliyor. Çocukla doğru iletişim kurarak birlikte çözmeye çalışmak en iyisi. Ve son zamanlarda çok moda olan “çocukla kaliteli vakit geçirme” nin asıl ifadesi de bu.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)