özel günler

Dünyanın “En” Babaları

Babalar Günü yaklaşırken dünyanın değişik özellikleriyle “en baba” sıfatına hak kazanan kişileri sizin için derledik.

Dünyanın En Baba Filmi

dünyanın en babası

Tabi ki The Godfather! Bu film dururken başka filme baba diyemezdik. Mario Puzo’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmi Francis Ford Coppola yönetmiştir.

Marlon Brando ve Al Pacino’nun yanı sıra pek çok ünlü ismin yer aldığı film 1945 sonrası İtalyan kökenli bir ailenin Amerika’ya yerleşme ve burada tutunma çabasını anlatır. Baba 1’de Marlon Brando’yu aile reisi olarak izlerken aynı zamanda oğlunu canlandıran Al Pacino’nun babalığa hazırlanış sürecini görürüz.

Baba filmi çeşitli Oscar ödüllerinin yanı sıra hala dünyanın en önemli filmlerinden biri kabul edilmektedir. Estetik ve sanatsal değeri tartışmasızdır. Ülkemizde en çok satılan yabancı film olma unvanını da korumaktadır ve…..tabi ki müziği unutulmazdır.

Dünyanın En Baba Kitabı

dünyanın en iyi babası

Babalar ve Oğullar. Turgenyev’in 1892’de kaleme aldığı eser, Gogol’un Ölü Canlar’ıyla birlikte ilk modern Rus romanı kabul edilir. Romanda Arkadi ve Bazarov’un klasik Rus Ortodoks anlayışına karşı batılı bir düşünce tarzı edinmeleri konu edilir. Romanda ana karakter olan Bazarov nihilist düşünce tarzıyla Bazarovculuk diye bir tabirin ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

Romanın sonu uslu uslu babasının yoluna giren Arkadi ve ailesini gözyaşları içinde bırakan Bazarov’un dramıyla son bulur. Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar tezini Bazarov’un babası çürütür. Okunasıdır… Bu roman Dostoyevski ve Tolstoy gibi çok “baba” yazarlara ilham vermiştir.

Dünyanın En Baba Aktörü

dünyanın en ünlü babası

Brad Pitt bizce! Kolay değil altı çocuğa babalık ederken bir de setlerde ter dökmek, yıllar geçtikçe sadece yakışıklı değil aynı zamanda iyi bir aktör olduğunu kanıtlamak. Vietnamlı, Kamboçyalı, Etiyopyalı, Namibya ve Fransa doğumlu altı çocuğun babası o. Angelina Jolie’yle uzun yıllardır birlikte ve çocuklarıyla çok mutlu olduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmiyor. Brad Pitt’e babalık gerçekten yakışıyor.

Dünyanın En Çocuklu Babası

dünyanın en kötü babası

Ziona Chana isimli bir adam. Hindistan’ın Mirozam eyaletinde Baktavng isimli bir köyde yaşıyor. 70 yaşındaki Chana’nın 94 çocuğu ve 33 torunu var. Bu kadar çocuk için tam 39 kez evlenmiş Bay Chana. Evde tam bir ordu disiplini ile hareket ediliyor.

Bay Chana tüm eşleriyle sırasıyla birlikte vakit geçiriyor. Evlenmek onun için bir tutku hatta dininin gereği. Çünkü Ziona Chana aynı zamanda dedesinin başlattığı Chana mezhebinin de temsilcisi. Bir gün İsa yeryüzüne inerse birlikte savaşacaklarını savunuyor. Yani ordu kuruyor desek yeridir!

Chana’nın övündüğü bir diğer nokta da, devletten bir kuruş yardım almamak. Aile marangozluk ve tarım yaparak geçimini sağlıyor.

Dünyanın En Baba Kralı

en ünlü mafya babası

Her ne kadar Polonya Kralı August dense de biz daha bir babasını Kuzey Afrika’da bulduk. 1646-1727 yılları arasında yaşayan Fas Sultanı Mulay İsmail henedanını genişletme işini biraz fazla ciddiye almış ve tam 548 erkek, 340 da kız çocuğa sahip olmuş.

Akıl alır gibi değil, yani adamın bütün hayatının yatakta geçtiğini düşünmek gerekiyor belki ama Mulay İsmail’in hayatı pek de öyle zevk-ü sefa içinde geçmemiş. Mulay İsmail Tetilatet’de kardeşine, Marakeş’te de yeğenine karşı savaşmak zorunda kalmış. Tanca’yı terk etmeleri için İngilizlerle, Mamura’yı terk etmeleri için İspanyollarla ciddi bir mücadeleye girişmiş.

Fas’ta ilk düzenli orduyu ve Buhari Muhafız Birliği’ni de o kurmuş. Bir de bu kadar baba bir kral olmuş işte.

En Baba Mafya Babası

en çocuklu baba

Çok aradık taradık yine Al Capone’den daha babasını bulamadık. Zira her ne kadar kötü olura olsun popüler kültürde kendine bu kadar yer edinmeyi başaran başka mafya babası yok.

The Godfahter’daki Don Vito Carleone karakteri Al Capone’den esinlenerek yaratıldı. Rober de Niro’nun oynadığı Scarface’de Al Capone’dir aslında. Scarface=yaralı yüz Al Capone’nin lakabıymış zamanında.

İtalyan kökenli bir ailenin oğlu olarak doğup neredeyse bütün hayatını suç işlemekle geçiren Al Capone devlet içinde mafyalaşmanın da “babası” kabul edilir. Amerika’nın nerdeyse tamamını saran kaçak içki ağıyla buhran yıllarındaki krizden nemalanan birisidir. Ama halk tarafından sevilir çünkü parasını yardım kuruluşlarına aktararak aklamaktadır. Ayrıca tüm Amerika’da çamaşırhane zincirleri açar ki bu da hatırı sayılır dua demektir.

Devlet içindeki örgütlenmesi sayesinde bir türlü suçlu ilan edilemeyen Al Capone’yi bir “baba” savcı nihayet mahkum ettirir. Capone çeşitli hapishanelerde yatar, Alcatraz Cezaevi’nde yaralanır. Sonunda da Florida’daki evinde 1947 yılında ölür. Çetesi ve yaşamı halen filmlere konu olmaktadır.

2014 Yılının En “Baba” Babaları

Soma’da Hayatını Kaybeden Madenciler

Evlerini geçindirebilmek, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayabilmek için maden ocağına inen ve bir daha çocuklarını göremeyen babaların bıraktığı acı hala çok taze. Soma’da yüzlerce yetim çocuk ilk babasız babalar gününü yaşıyorlar. Baba….sadece dört harften ibaret değildir.

#Soma

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)