Bakım ve Sağlık

Vajinal Mantar: Bitmeyen Dert!

Bu yazımızda dünyadaki kadınların pek çoğunun (evet pek çoğunun yani 4/3’ünün) çektiği bir soruna değineceğiz. Vajinal mantar! Bu öyle bir dert ki kadınlar panik halinde yanlış tedavi yöntemlerine sarılıyor. Yanlış tedavilerle vajinal mantar geçmek bir yana iyice artıyor, kalıcılaşıyor ve binlerce kdının hayatını zehir ediyor.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Madde madde yazmaya gerek yok aslında. Kötü bir koku (muhtemelen balık gibi), kanatırcasına kaşınma isteği, isyan ettiren bir kuruluk ve tabi ki yapışkan, koyu renkli akıntılar… Vajinal mantar bu belirtilerin hepsini bir anda da gösterebilir bir kısmını da… Veee hangisiyle karşı karşıya gelirseniz isyan edersiniz.

Vajinal mantar ciddi bir sağlık problemi olmanın yanı sıra kadınların sosyal yaşamlarını da etkiler. Bir yerde güzel güzel sohbet ederken birden tuvalete gitmeniz gerekir. Kaşıntı başladıysa durmak bilmez, “acaba kokuyor muyum” düşüncesi sizi hiç terketmez. Kuruluk yüzünden canınız yanar, nasıl oturacağınızı şaşırırsınız.

Bunlar gerçek anlamda sizin vajina mantarına yakalandığınızı gösterir. Bir de vajinal mantarla ilgisi yok gibi görünen ama daha ciddi sinyaller veren semptomlar var. Peki bu semptomlar ne?

Aşırı şeker tüketme isteği. Evet aşırı şeker tüketiyorsanız diabet riskinizin yanısıra mantar riskiniz olması da muhtemel çünkü vajinal mantar enfeksiyonuna yol açan Candida mantarı kandaki şekerle besleniyor. Şeker alımı ile mantar yayılıyor, büyüyor.

Bir diğer belirti de yorgunluk ve stres. Bu da kan şekerinizin bir türlü dengelenemesi ile ilgili. Bu yüzden şeker tüketimizin önüne geçemiyorsanız, mutlaka ama mutlaka vajinal mantar için bir test yaptırmanızı öneririz.

Peki tedavisi?…

Vajinal mantar tedavisi antibiyotik ilaçlardan ve kremlerden oluşuyor. Maalesef durum bu. Tıp dünyası bu yaygın problem için daha iyisini öneremiyor. Bir de oktora gidince “aslında ben çok temi bir kadınım” diye açıklama yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü mantar sanki sadece pis olmaktan kaynaklanan bir şey gibi görülüyor. Ama işin aslı öyle değil. Mantar enfeksiyonu bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu mantarın kendine bir giriş kapısı bulmasıyla alakalı. Bir de vücuttaki hormonal dengenin bozulmasıyla. Ama bize sunulan tek deva antibiyotik. Bu antibiyotik ilaçları kullanınca da mantarla savaş veren iyi bakterilerin de canına okuyoruz ve sonuç yine tekrarlıyor yine tekrarlıyor.

Yine soruyoruz, peki tedavisi?

Vajinal mantarı antibiyotikle  tedavi edemediğimize göre o zaman bir durup düşünmek gerekiyor tabi ki. Eskiden, çok eskiden antibiyotikler ve ilaç endüstrisi yokken nasıl baş ediliyordu mantar? Öyle ya, bu Candida denen mantar yeni türemedi, binlerce yıldır var!

İşte o zaman tıbbın bize unutturduğu doğal yöntemleri keşfetmeye başlıyoruz. Yağlar, havanda ezilen şifalı bitkiler, hatta yine mantarla mayalanan yiyecekler. Mesela yoğurt, kefir, sirke…

Bunları da başka bir yazıya bırakırken tıp dünyasına teessüflerimiz sunalım. Bu kadar çok kadının yaşadığı problem karşısında bri ki ilaç ve fitilden başka bir yol göstermedikleri için….

Tanışırız elbet. :)

2 Comments

 • Ayşenur

  Ne yaptıysam bitmiyor mantar sıkıntım. Eşim bu yüzden yıllardır prezervatif kullanıyor. Ona bulaşmasından çok korkuyor. Defalarca doktora gittim, kültür verdim, ilaçlar kullandım ama nafile. Diyet de uyguladım ne yapabilirim? 🙁

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, Buradan tıbbi bir tavsiye veremeyiz Ayşe Hanım.
   Durumunuzun klinik olarak tekar gözden geçirilmesi lazım. Ama acaba vajinal mantar olduğuna emin misiniz? Eşinizin yıllardır prezervatif kullanması bize bir an lateks alerjisini anımsattı. Belki de lateks alerjisini mantar sanıyorsunuz. Tekrar doktora gitmenizi ve bu durumu da söylemenizi öneriririz. Geçmiş olsun.

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)