Stil

Pantone 2016’nın Renklerini Belirledi

Uluslararası Renk Enstitüsü Pantone her yıl bir renk belirliyor ve o rengin her yerde ön plana çıkacağını öngörüyor. Geçen yılın rengi Marsala idi. O yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Pantone renklerin kod numaralarıyla yer aldığı evrensel bir renk kataloğudur ve Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içerir. Bunların baskıda nasıl görüneceği ile ilgili bilgileri de içerir. Pantone A.Ş 1950 yılında ticari amaçla bu işe başlayan bir şirkettir. PMS (PantoneMatchingSystem) standart bir renk anahtarının üretimini üstlenmiş ve renk uyumunu yakalayarak grafikerler ve matbaacılar tarafından 1164 renk içeren kataloğu kabul görmüşlerdir. Pantone hakkındaki bu kısa bilgi notundan sonra 2016 Pantone rengine geçelim.

Bu yıl ilk defa Pantone bir değil iki rengi ve bu iki rengin karışımını yılın renkleri olarak belirledi. Bunlar Gül Kuvarsı ve Huzur mavisi.

Gül Kuvarsı (Rose Quartz) Kodları:

 

 

Huzur Mavisi (Serenity) Kodları:

Peki Pantone’nin 2016 renkleri hangi duyguları çağrıştırıyor?

Pantone bu iki rengi seçmesindeki en büyük etkenin günümüz insanının stresle başa çıkması için bu soft renklerin gücünden yararlanmak olarak açıklıyor. Günümüz dünyasında depresyonla başa çıkmak her geçen gün zorlaşıyor. İnsanlar bir taraftan güvenliklerini tehdit altında hissederken aynı zamanda huzur kaçıran bir paranoya duygusuyla da baş etmek zorunda.

 

Gül kuvarsı rahatlatıcı bir renk tonu ve insanlar üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici bir etkiye sahip. Aynı zamanda sıcak ve samimi bir duruşu da var.

Serenity yani huzur mavisi de güven tazeleyen, dinlendiren ve yatıştıran bir etkiye sahip. İki renk tonu yan yana geldiğinde insanlar üzerinde güven verici, sakin, duyu dünyasına hitap eden huzurlu bir etki bırakıyor.

Ayrıca iki renk de pembe ve mavinin tonları. Ancak kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi anlayışını da bulanıklaştıran, dünya üzerindeki cinsiyet tartışmalarında tarafsız kalmayı tercih eden iki renk. Moda dünyasında “zamansız” kavramı gibi yaygınlaşan “cinsiyetsiz” kavramını da güçlendirebilecek bir seçim olduğunu düşünüyoruz.

Her iki renk de akışkan, açık ve sade. Stilika olarak özellikle Gül Kuvarsını çok beğendiğimizi de belirtelim.

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)