Sosyal Medya-Teknoloji

Mekan ve Lezzet Yazarı Olmak İstiyorum. Ama nasıl?

Mekan ve lezzet yazarlığı artık pek çok blogger için çekici bir alan… Daha önceden insanlar yemek konusunda daha mı tutucuydu bilemiyoruz ama bu kadar çok mekan sitesi, mekanlarla ilgili sosyal ağlar ve tabi ki lezzet yazarı da yoktu. Olanlar da “gurme”ydi ve işlerinin hakkını vererek yapıyorlardı.

Oysa şimdi basit bir Google search ile bile bir sürü “gurme” ye rastlıyoruz internette. Kimi blogger’lar gurme ismini deyim yerindeyse ti’ye alarak kendilerine bu tür nick’ler seçiyorlar ama onun dışında da bir kaç mekan gezip bir kaç yemeğin tadına bakarak kendine gurme diyenlerin sayısı da az değil.

Gurme olma iddiası bir yana ‘ben bir gurme değilim ama mekandan anlarım, iyi kötü bir ağız tadım ve okunası bir blogum var” diyorsanız o zaman size mekan ve lezzet yazarlığı için bir iki ipucu verelim.

Çok gezmek lifestyle blogger’lığın şanındandır

Evet gezin. Bulunduğunuz şehrin yanı sıra  lezzet ve yemek kültürüyle öne çıkmış kentleri yazın. Genel olarak herkesin bildiği ve trend olan yerler dışında sokak lezzetlerini, köşe başı fırınlarını, butik pastacıları gezmeyi ihmal etmeyin. Tatil anılarınızı lezzet hikayeleriyle süsleyin. Çünkü bir lezzet blogger’ına en çok yakışan gezmesi, yeni yerler keşfetmesi ve insanlara tanınmayanı tanıtmasıdır.

İyi bir tadımcı olun

Lezzet blogger’lığı çok yemek ya da yemek için yemek değildir. Karnınızı bir simitle de doyurabilirsiniz ama bir mekanın lezzetlerini yazacaksanız tadacağınız şey hakkında bir deneyiminiz olması gerekir. Yani topu topu üç kez sushi yiyip sushi konusunda uzman kesilmeniz okurlarınız tarafından farkedilir, çünkü mutlaka sushiden çok iyi anlayan biri de oraya dair deneyimlerini yazacaktır. Kaldı ki sushi sevmeyebilirsiniz de, illa bunu yazmalıyım diye düşünmeyin. Ama tarafsız bir gözlem ve yazı için tadım tekniklerini öğrenin ve yazacağınız yemek hakkında bulabildiğiniz kadar çok bilgi toplayın. Hatta şefle konuşun, acaba o yemekte anlayamadığınız ama o çok hoşunuza giden baharat hangisi?

Mekan konseptini iyi çözün

Mekan konsepti bir lezzet yazarı için en önemli konulardan biri. Çünkü yazınızı yazarken aslında yemeklerden çok mekanı anlatacaksınız. Bu yüzden keşfettiğiniz yerin şifrelerine yoğunlaşın. Mesela bir yerde modern Türk mutfağı konsepti hayata geçiriliyorken sizin “harika Yunan yemekleri var” yazmanız aslında mekanı çok yanlış anladığınızı gösterir. Eğer doğruları yazarsanız bir süre sonra insanların sizi referans olarak görmeye başladığını farkedebilirsiniz.

Sosyal medya bir lezzet yazarının asıl evidir

Özellikle de instagram! Bir lezzet yazarı instagram kullanıcıları arasında kısa sürede kendine yer bulabilir. Çünkü yemek fotoğrafları için instagram’dan iyisi henüz icat edilmedi. İnsanlar burada yemek fotoğrafı görmeyi çok seviyorlar. Sevdiğiniz filtrelerle süsleyeceğiniz iyi çekilmiş bir tabak doğru hashtag’lerle size bir hayli takipçi kazandırabilir. Bu arada ufak bi ipucu. İçinde çilek gödüğünüz her şeyi fotoğraflayın, zira çilek kadar like alan bir yiyecek daha zor bulunur.

Ama Instagram’la yetinmek yetmez, mekan aplikasyonlarını ve diğer sosyal mecraların hepsinde de iziniz olsun. Paylaşımınızı yayabildiğiniz kadar yaymaya özen gösterin.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)