Mekan-Gezi

Kocayemiş Likörü Nasıl Yapılır?

Çalı gibi ağaçlarda yetişen kocayemiş, doğanın sunduğu eşsiz lezzetlerden biri. Daha çok dağ çileği adıyla bilinen kocayemiş Kasım – Aralık aylarında olgunlaşıyor. Semt pazarlarında fazla görülmese de bilenler topluyor. Ayrıca ekolojik pazarlara da girmeye başladı. Marmelatı, şerbeti gibi likörü de çok güzel oluyor.Buyrun yapalım.

Malzemeler:

1 kg kocayemiş

1 su bardağı şeker

2 tane karanfil

2 tane top karabiber

1 muskat

İsteğe göre bir avuç nar tanesi

20 cc votka ya da etil alkol

Hazırlanışı: Kocayemişler ezmeden iyice yıkanır ve saplarından ayrılır. Daha sonra en az iki litrelik cam kavanoza alınır. Kavanoz mutlaka meyvenin iki katı ya da daha büyük olmalı. Çünkü alkollenen koca yemişler taşıyor.

Kocayemişlerden sonra kavanoza bir muskat rendelenir, karabiber ve karanfiller ve nar taneleri ezilmeden atılır ve şeker eklenerek kapatılır. Dışarıdan hafifçe sallanan kavanoz karanlık bir yere konur.

Bundan sonra bir ay boyunca her gün kavanoz bir kez sallanarak içeriğin püre haline gelmesi sağlanır. Kapak hiç açılmamalı ve  gevşediğinde de sıkıca kapatılmalıdır. Bu şekilde kocayemiş meyvesi mayalanır ve alkollenmeye başlar.

Bir ayın sonunda  ortaya çıkan püre tülbentlerle iyice süzülerek tortusuz duru bir meyve suyu elde edilir. Bu su beşte bir oranındaki votka ya da etil alkolle karıştırılır. (alkol kullanılacaksa 3/2 oranında sulandırılmalıdır.). Burada önemli olan alkolü yavaşça dökmek ve tadarak tam kıvamını bulmasını sağlamaktır.

Alkolü katılan likör tekrar temiz bir kavanoza alınarak bir kaç gün daha bekletilir. Bu sırada isteğe göre içine bir çubuk tarçın atılabilir ama fazla kalmamalı. En fazla 2 gün.

Alkolle dinlendirilen likör çalkalamadan son bir kez daha süzülerek likör şişesine alınır. Günbatımı renginde harika bir lezzet, Kahvelerin, pastaların yanında harika bir eşlikçi. Afiyet olsun!
kocayemiş likörü

Tanışırız elbet. :)

3 Comments

      • Rabia Çalhan

        Muharrem Bey, ben kapağını hiç açmadan yapıyorum. Şu ana kadar patlamadı da. Plastik kapaklı kavanozlardan kullanıyorum. Bir ay sonra açınca açar açmaz yoğun bir alkol kokusu dağılıyor etrafa. Ama düşününce sirke gibi arada karıştırılarak da yapılabilir tabi. Bu çeşit başka likörlerden deneyimliyseniz öyle de deneyebilirsiniz.

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)