Mekan-Gezi

Kikas Restaurant

Ben hem meyhane severim hem de fasıl, Antakya mutfağına bayılırım, bir de İstanbul’un ulaşımı kolay bir noktasında olsun diyenlerdenseniz size Kikas Restaurant’ı tanıtmak istiyorum.

Adresi çok basit, Gümüşsuyu İnönü Caddesi üzerinde 55 numara. Tertemiz serilmiş beyaz masa örtüleri, meze tabakları, ara sıcakları ve ana yemekleriyle ferah, geniş bir meyhane burası, üstelik Taksim gibi kalabalık bir lokasyonda çok sakin bir havası var. Geçen Hafta Özlem Mekik etkinliği dolayısıyla oradaydık. Kikas’ın sahibi Atakan Bey, yıllar boyu pek çok işletmede çalışmış, 250 kuverlik restaurantlar yönetmiş bir beyefendi. Uzun süre tanıtımdan uzak kalmayı tercih etmiş çünkü “bu işi tamamen oturtmadan harekete geçmek” istememiş. Doğrusu biz de gittiğimizde eksik bir şeyler göremedik.

kikas-zeytinKikas Restauant’ta yemeğe mezelerle başladık. Humus, turşu, patlıcan salatası, söğürme gayet lezzetliydi. Hem Antakya hem de Ege mezelerini tatma şansımız oldu. Meze fiyatları 8 ila 10 TL arasında değişiyor. Ara sıcakların fiyatları 12 ila 20 TL arasında. Yan bir taraftan da fiyatları gayet optimum tutan bir işletmeden bahsediyoruz.
kikas-balikBurada ara sıcak olarak sıcak kıymayla servis edilen Antakya usulü çiğ köfteyi ve yine Antakya mutfağından gelen sac oruğunu tavsiye ederim. Kıyma, çiğ köftedeki acılığı çok güzel dengeliyor ve farklı bir lezzet katıyor. Sac oruğunu orjinal haliyle yaptıklarını eklemem gerek.

 

Burada kebap çeşitleri de ana yemek kategorisinde bulunuyor. Onun dışında balık yiyebilirsiniz. Biz hamsi tava tecih ettik ve yanında tazecik roka söğüşle çok güzel gitti.

Atakan Bey son olarak bize künefe ikram etti. Künefe’yi Antakya’da tadanlar belki İstanbul’daki künefeleri beğenmeyebilirler. Ben de Antakya’da yedikten sonra İstanbul’da sadece ikram edilirse künefe yiyorum.

fasilKikas’ta Cumartesi ve Pazar günleri Çorlulu Savaş ve ekibinin fasıl ziyafeti var. Dede Efendi’den girip Çav Bella’dan çıkıyorlar. O kadar eğlenceli yani. Enerjileri tüm Kikas’ı sarıyor. Klarnet ve buzukiyle tüm mekanı fasıl ortak etmeyi başarıyorlar. Doğrusu ben de o gece kaptırdım gittim, sesim güzelmiş, çirkinmiş umrumda olmadan fasıla eşlik ettim.

Bu güzel davet için Eğitmen şef Özlem Mekik’e ve Kikas’ın işletmecisi Atakan Bey’e çok teşekkürler

Kikas Restaurant: Gümüşsuyu Mah. İnönü Caddesi 55/A Beyoğlu

0212 251 2 82

kikascafe.com

Tanışırız elbet. :)

2 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)