Bakım ve Sağlık

YAZ İÇİN AYAK BAKIMI

Yaz günlerinde ayaklar hep ortada. Topuklu açık ayakkabılar, sandaletler, terlikler içinde daha güzel ve sağlıklı ayaklarla yazı karşılamak için beş adım yeterli olacaktır.

1- Temizleyin, Arındırın: Kış boyunca kapalı ayakkabıların içinde kalan ayakları arındırmak ve temizlemek büyük önem taşıyor. Bunun için içine lavanta yağı damlatılmış ılık suya ayakları batırmak yeterli. Tercihinize göre bu suya bir miktar süt de ekleyebilirsiniz. Ayaklar iyice yumuşadıktan sonra peeling uygulayıp bir ponza taşı le ölü deri temizlenmeli. Basış şeklinize göre ölü deri belli noktalarda yoğunlaşmış da olabilir. O zaman pedikürcünüzden yardım isteyebilirsiniz. Bu temizleme işleminden sonra ayakları bakım kremleri ve yağlarıyla ovmak sonucun daha da iyi olmasını sağlayacaktır.

2- Tüm cilt gibi ayakların da nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. E vitamini ve bitkisel özler içeren kremler ayaklara masaj  yapılarak uygulanmalıdır. Çok kuru bir cilde sahip olan kişiler ayaklarına bol miktarda nemlendirici sürdükten sonra bir çorap giyerek yatmalıdır. Bu nem bombası ayaklarınıza iyi gelecektir.

3-Tırnak kenarlarındaki ölü derilerden kurtulmak, batıkları temizlemek  ve tırnakları şekillendirmek için pediküre gitmek gerekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta pedikürü yapacak kişinin işinin uzmanı olması ve steril aletler kullanması.

4- Tüm bu işlemlerden sonra tırnakları renklendirmek için oje sürülebilir. Açık ayakkabıları ojeli tırnaklarla giymek daha estetik bir görünüm yaratıyor. Tarzınıza uygun bir oje rengi seçebilir ya da french yaptırabilirsiniz. Bu yıl ojelerde neon renkler çok moda. Oje sürülmeden önce tırnaklara bir kat koruyucu sürülmesinde fayda var. Ayrıca ojeler eskimeye başlayınca çıkarılarak yenisi sürülmeli. Yoksa ayaklar hiç de estetik görünmüyor.

5- Bu kadar bakım yapılmış ayakları kendi haline bırakmamak gerekiyor. Yine düzenli aralıklarla arındırma ve pedikür işlemlerini tekrarlamak en iyi yol. Ayrıca akşamları günün yorgunluğunu çeken ayaklara besleyici kremler ve E vitamini shea yağı içeren kürler uygulanarak ayakların rahatlaması sağlanabilir.

6- Son olarak da ayakkabı seçiminde dikkatli olmak gerektiğini belirtelim. Ayağı sıkan, ya da bol gelen ayakkabılar ayak sağlığını doğrudan etkiler. Kaliteli malzemelerden imal edilmiş, sağlam ve numarası tam tutan ayakkabılar giymeye  özen gösterilmelidir.

Tanışırız elbet. :)