Mekan-Gezi

Kaşıbeyaz Akvaryum

Geçtiğimiz hafta Cuma gününü leziz bir şekilde bitirdik. Florya sahilindeki Kaşıbeyaz’ın konuğuyduk ve mezeleriyle, lahmacunuyla, fıstıklı kebabıyla tam bir Anadolu sofrasına misafir olduk.

Öncelikle Kaşıbeyaz’ın konumundan bahsedelim. Florya’da denize sıfır bir mekan burası. Geniş panoramik pencereleri ile gündüz gitmenin çok keyifli olduğunu biliyorum. Biz akşam yemeğine davetli olduğumuz için denize değil de akvaryuma odaklandık. Zira Kaşıbeyaz Akvaryum’un bir cephesi olduğu gibi İstanbul Akvaryum’a bakıyor. Burada kocaman, rengarenk balıkların gezintisini izlerken yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Son yıllarda bir saray konseptidir gidiyor biliyorsunuz. Bunda Osmanlı dizilerinin de büyük etkisi var. Kaşıbeyaz Akvaryum’da da şatafatlı bir dekorasyona yer verilmiş. Duvarlarda ve tavanda varak işlemeler, altın renkli dekorasyon öğeleri var. Büyük mekan iki ana bölüme ayrılmış. Girişin hemen sağında da gazete ve dergilerin dizildiği büyük bir masa bulunuyor.

Rahat oturma grupları ve konforlu sandalyelerle uzun saatler geçirmek üzere tasarlanan alana en büyük değeri katan unsurlardan biri de Akvaryum.

Yemekten önce Kaşıbeyaz Akvaryum’un şefi Galip Bey’le tanıştım. Kendisi Diyarbakır’lıymış ve ona Diyarbakır usulü içli köfteyi çok sevdiğimi söyleyince büyük bir incelikle tadım menümüze içli köfte de ekledi.

 

kaşıbeyaz1Yemeğe zeytinyağlı taze fasulye, pastırmalı humus, yaprak sarma ve Gavurdağı salatası ile başladık. Pastırmalı humusa bayıldım. Zeytinyağlılar da çok lezizdi. Gavurdağı salatası belki domates mevsimi geçtiği için biraz tatsız geldi. Kullanılan yağ, ceviz çok iyiydi de, işte domatesten kaynaklı. Analı kızlı’yı çok severim. Ekşiliği ve et tadı tam yerindeydi. Biraz yağlı gelmedi değil. Ama aslında Adana’da yediklerim de bu şekildeydi. Belki Gaziantep’te biraz daha yağsız yapılıyor.

 

kaşıbeyaz2Ara sıca olarak sunulan nar ekşili fındık lahmacuna bayıldığımı söyleyebilirim. Sırf onun için tekrar gidilebilir. Ardından ikram edilen soğan kebabını da başarılı buldum.

 

kaşıbeyaz4Gecenin yıldızı galiba fıstıklı kebaptı. Çok beğenildiğini söylemeliyim. Ancak ben fıstıklı kebap sevmiyorum pek. O yüzden soğan kebabını baş köşeye oturtuyorum.

Tatlı olarak da cevizli, fıstıklı baklava ve şöbiyet geldi. Cevizli baklava lezizdi. Ancak tatlılardan da belki de uzun süredir yemediğim için katmeri gecenin yıldızı yaptım.

kaşıbeyaz3

Kaşıbeyaz mutfak ekibine emekleri için çok teşekkürler. Sayelerinde lezzet ve sohbet dolu bir gece geçirdik ve Akvaryum keyfine vardık. Burası aileler için çok uygun bir mekan. Hemen her masada mama sandalyeleri mevcut.  Davet ve iş yemekleri için farklı otuma grupları da tercih edilebilir. Hatta Akvaryum’u gezerken soluklanmak için kahve molası da verilebilir burada. Ben ikram edilen latteyi kötü bulmadım doğrusu. 🙂

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)