Sosyal Medya-Teknoloji

Instagram’dan Nasıl Para Kazanırım? -2-

Geçen yazımızda Instagram’dan para kazanmak için izlenmesi gereken yollardan bahsetmiştik. Çekici bir ürün sunmak, doğru takipçi kitlesini profile çekmek gibi ayrıntılardan bahsettiğimiz o yazıda, hızlı para kazanma hırsı ile davranmanın yarardan çok zarar getireceğini söylemiştik. Peki ne tür bir zarara uğrayabiliriz, Instagram’da doğru satış stratejisi nedir, Instagram’da satış yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve ne tür hazırlıklar yapmalıyız,internetten para kazanmak mümkün mü? Bu yazımızda bunlara yer vereceğiz. Hazırsak başlayalım!

Kazandığınız Her Kuruş Takip Altında!

Instagram’da satış yapan butiklerin pek çoğu bugün kaşıkla aldıklarını yarın kepçeyle vermek zorunda kalacaklar, haberleri yok. Ama sizin haberiniz olsun. Bir şekilde satış yapılan ve ya satışa aracılık eden Instagram hesapları ve bu hesapların sahipleri Maliye Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Elbet faturasız, yasal yollardan olmayan satışlar için bir işlem yapılacak ve bu butiklerin sahipleri de ciddi cezalar ödemek zorunda kalacaklar.

“Benim Instagram hesabımı maliye nasıl kontrol eder yahu, zaten DM istiyorum, whatsapp’la görüşüyorum ya da arkadaşıma yollar gibi kargoya veriyorum” diye düşünenler büyük bir yanılgı yaşıyorlar. Yapılan son düzenlemelerle birlikte banka hesaplarına yatan tüm paralar, yapılan eft ve havalelerin geldiği farklı farklı adresler ve hesaplar takip altında. Yani ufak çaplı vergi kaçakçılıkları bile artık otomasyon sistemleri sayesinde denetlenebiliyor. Kısacası her şey bir bir “bir kenara yazılıyor.”

Peki ne yapacağız? İnstagram’da yasal yollarla para kazanmak için atmamız gereken adımlar neler?

Şahıs Şirketi Kurmak

Eğer Instagram üzerinden sürekli satış işlemi yapıyorsanız ve ciddi bir ciro elde ediyorsanız en mantıklısı bir şahıs şirketi (adi şirket) kurarak yola devam etmeniz. Bu şekilde sizde ürünlerinizi toptancı fiyatları üzerinden alabilir, gümrükten mal çekebilir ve giderlerinizi şirketiniz üzerinden göstererek ticari faaliyette bulunabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak için güvendiğiniz bir muhasebeciye danışmanız yeterlidir. O sizin için tüm gerekli başvuruları yapacak ve defterinizi tutacaktır. KDV oranları, KDV’nin geri alınması, masrafların gider olarak gösterilmesi ve fatura kesimi gibi konularda da size yol göstermesi gereken kişi muhasebecinizdir.

Eğer başka bir yerde sigortalı olarak çalışmıyorsanız Bağ-Kur primi ile birlikte aylık 600 TL gibi bir giderinizin olacağını da bilmeniz gerekir. Bunun 400 TL’ye yakın kısmı Bağ-Kur primidir, bir kısmı damga pulu vergisi, bir kısmı da muhasebeci ücretidir. Çalışma mekanı olarak gösterdiğiniz evinizde de sizi bir miktar stopajın beklediğini de ekleyelim.

Yani 700 x 12= 8.400 TL. Biz buna 10 bin TL diyelim. Şahıs Şirketi kurarsanız yıllık harcamanız bu olacak. Yani sizin bu gideri gelirinizin belki %20’si olarak düşünüp ona göre bir satış stratejisi oluşturmanız gerekiyor. Çünkü cironuz çok büyük olsa bile alım giderleriniz, vergiler ve iade ürünlerle ilgili sıkıntılarla başka türlü baş etmeniz zor.

Peki bu ama biz burada özellikle kadınlar için bir iş modeli oluşturmaya çalışırken bu yol biraz zor ve maliyetli geldiyse ne yapacağız? Öyle ya, bu yazıyı okuyan sizler zaten sermayeniz olsa şimdi çoktan kurumsallaşmıştınız! Belki de “ben bu aşamaları çoktan geçtim” diyerek okuyorsunuz, ama biz Instagram’dan küçük küçük gelirler elde ederek başlamak isteyenler için bu rehberi hazırladık. Belki de “ben ne yapabileceğimi bir görmek istiyorum, iyi kazanrsam şirket olabilirim ama şimdi buna cesaretim yok” diyenler için… O zaman şimdi ki başlığımızı çok iyi okuyun!

orgu-tasarim-atolye

(Mesela @smyrnaorgu hesabıyla geniş kitlelere ulaşan Aylin Temizkan ögü hobisini satışa dönüştürmeyi başaranlardan. Aylin Hanım’ın başarı öyküsünü buadan okuyabilirsiniz.) Tıklayınız.

 

Instagram’dan Para Kazanın ve Vergi Ödemeyin

Nasıl mı? Eğer Instagram üzerinden yaptığınız satışlardan elde ettiğiniz gelir yılda 20 bin TL’yi geçmeyecekse şirket kurmadan, vergi ödemeden ve hatta denetimlerde bir belge göstererek kolayca küçük çaplı ticaret yapabilirsiniz. Bu belgenin adı: Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi almak için öncelikle ikametgah adresinizin bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne giderek Sicil bölümünde bir dilekçe doldurmanız gerekiyor. “Ben evimde ufak çaplı üretim yapıyorum, bunu zaman zaman çevremdekilere satıyorum ama yanlış bir şey de yapmak istemiyorum, bana bu yolu gösterdiler” demeniz yeterli. Dilekçeye evde ürettiğiniz şeyleri yazıyorsunuz, dantel, örgü, bere-atkı takımları gibi gerçekten çok gelir getirmeyen, şirket kurmaya değmeyecek şeyleri yazabilirsiniz.

Dilekçenizi verip işleme konmasından sonra yoklama listesine alınacaksınız ve ondan sonraki bir kaç günü evde geçirmeniz önemli. Zira Vergi Daire’sinden görevli bir müfettiş sizin bu talebinizi değerlendirmek üzere evinizi ziyaret edecek. O’na yaptığınız el işlerini göstermenizi de isteyebilir, evin kimin üzerine olduğu, varsa çocuğunuzun kaç yaşında olduğu, eşinizin ne iş yaptığı gibi sorularla birlikte bir tutanak hazırlayarak evinizden ayrılır. Burada asıl bakılan şey dilekçe sahibinin gerçekten o adreste ikamet etmesi ve bir şeyler üretiyor olmasıdır.

Vergi memuru size sonucu hangi gün alabileceğinizi söyleyecektir. Söylediği gün tekrar Vergi Dairesi’ne giderek Esnaf VergiMuafiyeti Belgesi başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Eğer belgeniz çıktıysa artık siz “Vergiden Muaf Esnafsınız.” Tebrikler!!!

Yılda 20.000 TL yi geçmeyecek satış yapabilir, bu belgeyi kullanarak PTT ve kargo şirketlerinde gönderilerinizi “kapıda ödemeli” olarak gönderebilir ve Maliye müfettişleri sorduğunda belgenizi ibraz ederek yasal sınırlar dahilinde davrandığınızı ispat edebilirsiniz.

Ancak dikkat: Bu belge özellikle ek iş yapmak isteyenler ve çalışmayan kişiler için düzenlenen bir belge olduğundan yaptığınız satışların ticari faaliyet gibi görünmemesi gerekir. Yani garantili ürün satışı, ürün ithalatı gibi ticari işler için bu belge geçerli değildir. Ufak çaplı satışlar da kullanılabilir, fatura yerine geçmez, yani Instagram’da sizden bir ayakkabı alıp fatura isteyecek kişilere ticaret yapmadığınızı, isterse bu belgenin fotokopisini gönderebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Instagram butikleri ve dükkanları bir hayal değil. Ulaşılamaz bir nokta da değil. Sadece doğru adımlarla sabırlı bir şekilde ilerlemek gerekiyor.

Instakitap

Bu yazımızı okuyup beğendiyseniz Instagram profilimizi beğenip bizi desteklemek ister misiniz? İşte Linkimiz burada Tık Tık: instagram.com/stilika

 Instagram butiklerinin izlemesi gereken yollar, kampanya oluşturma, hashtag kullanımı gibi konulardaki yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Marka mı olmak istiyosunuz, marka olmalı mısınız? Tescil ile ilgili yazımız da burada 🙂 

Veee yazılmasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra yazımızın yarattığı etki ile ilgili değerlendirmemiz. İşte o da burada! 

Tanışırız elbet. :)

341 Comments

 • seyda

  Verdiğiniz bilgiler icin tesekkur ederim bir sey sorayim vergi muafiyeti belgesi aldigimda evimde yaptiklarimi degilde toptancilarda aldigim urunleri satmamda sakinca varmi
  Çin sitelerinden mal getirtmek icin neler yapmak gerekir bilgi verirseniz sevinirim

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Seyda,
   Toptancılardan da mal alıp satabilirsiniz, ancak, faturalandıramaz ve bunu gider olarak gösteremezsiniz. Yani yine küçük üretici ve arkadaşlarınıza satış yapar gibi davranmanız gerekecektir. garantili mal alıp satamazsınız. Çin sitelerinden ürün getirtmek için de alibabaexpress gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Buralarda çok ucuza ürünler toplu ya da perakende olarak alınabiliyor, ancak gelmesi biraz uzun sürüyor.

 • Lâle

  Merhaba…verdiğiniz bilgiler için teşekkürler inanılmaz faydalı oldu bende evde yaptığım ürünleri satıyorum ama tedirgin oluyordum gayri resmi iş yapıyorum bir sıkıntı çıkacak diye…ama sonuçta şirket değil de küçücük bir müteşebbis olduğundam nasıl resmi iş yapabilirm derken yazınızı gördüm aydınlandım 🙂 şimdi birde ufak bir sorum olacak vergi dairesine bu basvuruyu yaparken bu süreçte herhangi bir ücret ödüyor muyuz ? Simdiden teşekkürler..iyi günler..

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Lale,
   Vergi Dairesinde yapacağınız işlemler için bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Tamamen ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Yazımızın işinize yaramasına çok sevindik. İyi işler bol kazançlar dileriz.

 • şahin ö

  Merhaba bende bir şey soracaktım

  Eğer esnaf vergi muafiyeti belgesi alırsam sadece el işi şeyler mi satmak zorundayım benim bir akrabamın şirketi var ve asıl işi olmamalarına rağmen yurt dışından 100bin adet orijinal parfüm getirtti ama o kadar yoğunlar ki bununla uğraşamıyorlar bende üniversiteden yeni mezun oldum ve instagram facebook bazı forum sitelerinden satış yapmak istiyorum nasıl bir yol tercih edebilirim. Şu şekilde yapsam olur mu mesela ürünü satıcam antalyadan ve şirket(ankarada) şirketten fatura kesmesini soylersem olur mu yani yasal mı özetleyecek olursam ben ürünü antalyadan yollayacağım faturasını da şirketten ayrı ayrı olarak kestirdiğim faturadan ürün başına gönderebilir miyim

  • Rabia Çalhan

   O zaman zaten yasal olarak faturalı yolluyor olacaksınız, ek bir şey yapmanıza gerek yok. Parfümle birlikte fatura gidebiliyorsa vergisi ödeniyor demektir.

 • esma

  Iyi gunler yaziniz icin tşk ben yurt disinda yaşyorum yazlari turkiyeye tatile geliyorum daha cok yeni boyle bir site actim. 1 ay dahi olmadi ve cok az da bir ucret kazandim diyebimirim yurtdisina gidince yapamayacagim bunu icin vergiye basvursam ikametim burda degil

 • Nese Mert

  Merhabalar,tam da bu konuyu araştırırken denk geldik yazınıza.
  Yazdıklarınızın tamamını ve size gelen soru cevapların hepsini okuduk ama tam anlayamadığımız bir şey var.

  Sorumuz: Ben de toptancıdan bayan giysisi aldım 25adet… İnstagramda küçük çaplı satışa başlamak istiyorum. 1ay kadar kendimi deneyip sonra Vergiden muaf esnaf olmak istiyorum tabi.

  Şimdi vergi memurları evime geldiğinde giysileri toptancıdan aldığımı söylemeli miyim? İlla el emeği ürünler mi olmalı? Yada yalan söylememizi mi bekliyorlar kendim dikiyorum gibi…? Aydınlatırsanız çok sevinicez. Allah razı olsun…

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Neşe,
   Bu sistem zaten kendi küçük üetimlerinden ticari olabilecek kadar gelir elde etmeyenler için var. Siz elinizdeki giysileri satabilirsiniz tabi. Sorana da kendime almıştım, arkadaşım da istedi ve ücreti mukabilinde yolladım diyebilirsiniz soran olursa. Yıllık geliriniz 20 bin TL altında kalırsa zaten vergilendirmeniz gerekmez ama belge istenirse o zaman esnaf muafiyet belgesi işinize yarar. Ancak toptancıdan mal aldım bunları satacağım derseniz baştan tabi ki bu belgeyi alamazsınız, çünkü zaten dilekçede bir kaç madde var, ev yapımı ürünlerden birini yaptığınızı beyan etmeniz gerekecek. 🙂

 • bilge

  Ebay ve Amazon’dan aldığımız kozmetik ürünlerini instagram üzerinden satmaya başlayacaktık ki bu yazınıza denk geldik, henüz hesap bile almadık, ayda 600 tl vermemiz mümkün değil, sadece kapıda ödeme sistemiyle çalışsak en az bir 6 ay, bu bir sorun olur mu? Nasıl davranmamız gerekir?

  • Rabia Çalhan

   Siz belgenizi alın yine de. Tabi el emeği bir şey göstermeniz geekecek. Kozmetik derseniz belgenizi alamazsınız. Bu belge ile kapıda ödeme yöntemiyle çalışabilirsiniz. Ancak talep çok olur ve geliriniz yüksek artış gösterirse o zaman bir muhasebeciye gidip şirket kurmanız gerekebilir. Çünkü giysi, kıyafet, aksesuar vs’de el yapımı olmasa da en azından işleme yapmak, süsleme yapmak gibi el emeği kavramına giren şeyleröne sürülebilir, ama kozmetik müdahale edemeyeceğiniz bir şey olduğu için – el emeği anlamında- dikkatli ilerlemeniz gerekir.

 • Aylin

  Merhaba;
  bilgileriniz üzere bir hevesle vergi dairesine gittim, ancak instagram vb internet üzerinden satışlar kesinlikle esnaf vergisi muafiyetine dahil olmadığını söylediler internet üzerinden yapılan tüm satışlar vergiye dahil olmak zorunda imiş

  • Rabia Çalhan

   🙂 Vergiye gidip internetten satış yapacağım derseniz başka bir cevap beklemeyin. Yazımızı bir kez daha “dikkatle” okumanızı öneririz. Böylece bir hevesle yanlış şeyler söylemezseniz. İyi günler

    • Rabia Çalhan

     Nasıl yasal olmayacak. Gerçekten okuduğunuzu anlamamışsınız. Siz internetten “satış” yapmayacaksınız zaten. İnternette tanıtarak küçük bir gelir elde etmekiçin adım atmış olacaksınız, bu bir. Yani ha komşunuza ufak bir meblağ ile satmışsınız ha bana. Eğer yasal olmasaydı bu belge ile “kapıda ödeme” yoluyla kargo da gönderebilirsiniz demezlerdi. Sorun sizin orada derdinizi nasıl anlattığınızdır. İkincisi,bir memura gidip internetten satış yapacağım derseniz, o da satış vergiye tabidir der, yollar. Ben de memur olsam aynı şeyi derim, . O yüzden yazıda ürünlerinizi çevrenize sattığınız ve bundan ufak bir ek gelir elde ettiğinizi vurgulamanız önemli. Tabi ki Instagram derseniz vergi sizin büyük çaplı satış yaptığınızı düşünür. Bu yazı da zaten yol yordam göstermek için yazıldı. O yüzden yeniden okuyun dedim. Esnaf Muafiyet Belgesi şirket kuramayacak ölçüde küçük gelirleri yasal yoldan belgelendirmek için verilir. İnstagram’da teyze kızınız da görüp alabilir, anlatabildim umarım. (Not: Bu belgem var, kullanıyorum. Yasal olmasa nasıl olacaktı bu iş? 🙂 )

     • Aylin

      Anladım 🙂 kusura bakmayın bilgim olmadığı için böyle problemlerle karşılaşacağımı tahmin etmedim 🙂 maliyeden eve geldiklerinde maliyede sizin söylediklerinizin bi kısmını söyledi peki toptan mal almak istiyorum fatura kesilirse bir problem olur mu onun takibi yapılamaz herhalde

      • Rabia Çalhan

       Sizin ne aldığınız maliyeyi ilgilendirmez. O sizin ne saattığınıza bakar. İstediğiniz gibi toptan mal alabilirsiniz tabi. Buradaki ana fikir sizin yılda 20.000 TL’yi geçmeyecek bir ek gelir elde etmeniz.Yani siz şirket kuramayacak ölçüde küçük gelir elde etmek için devletten izin alıyorsunuz, hepsi bu. Devlet de sizi desteklemek için bunu vergiden muaf tutuyor. Harcadığınız parayla değil, kazandığınızla ilgileniyor yani. 🙂

       • Aylin

        Teşekkür ederim yardımcı bilgileriniz için baştaki fevri tavrım için de özür dilerim 🙂 belgemi aldım hayırlısıyla başlayacağım

        • figen

         Merhabalar benim sormak istedigim biz iki arkadas instagramda sade tarzda bluz ve elbiseleri sulseyerek satis yapmak istiyoruz ama iki kisiyiz bu belge iki kisi uzerine alinabiliyormu vergi denetmeni ikimizden birinin evinemi gelecek.

         • Rabia Çalhan

          Merhaba, bu belgeyi iki kişilik alamazsınız. Ama isterseniz ikiniz ayrı ayrı alabilirsiniz. Evet başvuru kiminse onun evine geliniyor. Ama galiba son düzenlemede eve bile gelinmeden belgeyi alan okurlarımız oldu. Sevgiler.

 • Aslı

  Merhaba
  Öncelikle bende verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalı bi sayfa olduğunu düşünüyorum ancak benim durumum biraz karışık şöyle başlayayım ;ben bayan kuaforuyum kendi salonum var ama müşterilerimden gelen istek üzerine evimde vakit buldukça saç aksesuarları tasarlayip bunları dışarıda istedigi aksesuarı bulamayan yada pahalı diye alamayan musterilerime satmayı aynı zamanda instagramdan da tanıtıp sipariş olursa ordanda satmayı planlıyordum ama şimdi kafam karıştı ben zaten vergi mükellefiyim ama bu işi gerçekten evde vakit buldukca keyif aldığım için yapacaktim instagram dan çok talep gelse oda hoşuma giderdi açıkçası. Benide aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, siz zaten vergi mükellefisiniz ve instagram satışlaınızı da faturalandırabileceğiniz için ek bir belgeye ihtiyacınız yok. Zaten size böyle bir belge vermeyeceklerdir. 🙂 Yani instagram’dan satış yapabilir, yolladığınız ürün için fatura kesebilirsiniz.

 • Damla

  Merhabalar ben yaklaşık 1 yıl önce instagramdan ürün satmaya başlamıştım ve sonra tedirgin olup kapatmıştım şimdi kendi tasarımım olan takıları nasıl kapıda ödeme sistemi ile satarım vergi işlemleri nasıl olur diye düşünürken siz karşıma çıktınız. Çok ama çok sağolun beni hep vergi almaktan hem de yeşil pasaportumun yanmasından kurtardınız:)) (25 yas alti ve babamin guvencesindeyim de hala) bir sorum olacak. Taki ile sermayemi artirdiktan sonra giyime tekrar donersem, bu kargo sirketlerince anlasilip her hangi bir maliyeye bilgilendirme durumu olur mu? Cunku hep soruyorlar icerisinde ne var diye.

  • Rabia Çalhan

   Bu konuda bir şey söyleyemem. Yani kargo şirketlerinin bu konudaki yaklaşımlarını bilmiyorum. Ama gelirinizin yıllık gelir vergisi ödemeniz gereken tutara ulaşacağını düşünüyorsanız zaten yasal yollardan ilerleyin derim, o aşamada. Yasadışı bir yol öneremem. Doğru olmaz.

 • Seren

  merhabalar öncelikle böyle yararlı bir yazı yayınladığınız için teşekkürler 🙂 benim sorum şu dur ben instagram üzerinden bazı yerlerden aldığım bluz vs. şeyleri satmak istiyorum, vergi dairesinde annemin ve anneannemin dantel,el yapımı örtü gibi işlerini çevreme okul arkadaşlarıma satmak istiyorum desem nasıl satmayı düşünüyorsun dediklerinde arkadaşlar vasıtasıyla ve “internet üzerinden” demeli miyim sizce ? bir de ben öğrenciyim (reşitim) ailem çalışıyor ben evde tekken geldiklerinde el yapımı işleri ben göstersem bir sorun olur mu ?

  • Rabia Çalhan

   Tabi belgeyi siz alacağınıza göre zaten sizin evde olmanız ve el işlerini göstermeniz gerekir. Anne ve anneannenize ait olması sorun yaratmaz. Ama çevrenize sattığınızı söyleyin, meselaa akraba çeyizleri için ufak tefek bir şeyler yapıyoruz deyin. İnternet satışı denince vergi memurlar direkt ticari girişim gibi algılar. Bu konu yorumlarda da konuşulmuştu. Oralarda bulabilirsiniz.

 • evrim

  merhaba biraz konuyla alakasız olabilir kusura bakmayın öncelikle, instagramdan satış yaptığımda hesabıma para yatırılırken 5-7 lira kesiliyor işlem ücreti olarak, kesilmeyen bi yöntem var mı? veya nasıl başka türlü satış yapabilirim şimdiden teşekkürler

  • Rabia Çalhan

   Merhaba,
   Para yatırma işlemlerinde bankalara göre değişen işlem ücretleri uygulanır. Posta havalesinde de. Ürün fiyatlarınızı buna göre optimize edebilirsiniz. Ancak size yatan paradan değil yatıran kişiden kesilmesi gerekir aslında. Bunu bankanızla görüştünüz mü?

 • filiz

  merhaba ben instagramda butik açmayı düşünüyorum alıcılar kapıda ödeme tercih ettiği için bu yöntemi kullanmak istiyorum fakat kargo şirketleri bunun için fiş,fatura istiyor Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi aldığımda kargo şirketleri fiş vermeden kapıda ödeme seçeneğiyle yollamayı kabul ediyorlar mı? bazı kişiler yeni düzenlemeler sonucu bu uygulamanın kalktığını söyledi

  • Rabia Çalhan

   Eğer bir son dakika değişikliği varsa bilmiyorum. Bunu en yakınınızdaki kargo şirketine sorsanız… Hatta bizi de bilgilendirirseniz seviniriz. ????

 • pelin

  selam ben dantel,yün kazak vb yerine takı yapıyorum camdan boncuk,plastik boncuktan falan onu söylesem vergi dairesinde kabul ederler mi acaba ? teşekkürler 🙂

   • Seçil bozkurt

    Rabia hanım müthişsiniz tamda aradığım yazı benimde annem. Babamdan ayrıldı.sigorta yok emekli değil şal filan satıyor komşulara , bende ona biraz yardımcı. Olmak için bir sayfa açtım instagramda ama kargo sorunu çıktı çok istenen kapıda ödeme seçeceğini sunamayınca.
    Şimdi annem gitse şal el emeği değil ama kenarlarını. İşleyebiliyor bunu ve durumunu anlatsa muafiyet alabilir mi?
    Ama interneti hiç söylememeli sanırım bilgi lütfen hs_bozkurt@hotmail.com

    • Rabia Çalhan

     Tabi, hazır bir tülbentin kenarına oya yapmak da elişi. 🙂 Bu kadar detay vermesine gerek yok. El işi yapıyorum, oya, şal süslemeleri vs demesi yeterli. İyi kazançlar…

 • Eysep

  Merhaba bende instagramdan butik açmak istiyorum.Ama ben yurtdışından talep görebilecek ürünleri (kıyafet,aksesuar vb.) satmak istiyorum.Ee bunların el emeği,göz nuru ile alakası yok.İnternette araştırma yaptığımda eğer ürünü sipariş eder,satarsam başka işlem yapmadan ceza yiyeceğimi söylüyorlar.Birkaç yerde de böyle küçük çaplı satış için şirket ya da faturaya gerek olmadığını söylüyorlar.Açıkcası hiç ama hiç anlamadım,bilmiyorum napacağımı.Bana öneri de bulunursanız sevinirim.

  • Rabia Çalhan

   Eğer yurtdışına ürün satacaksanız ve oradaki müşteri fatura isterse ne yapacaksınız. O kişiye Esnaf Muafiyeti Belgesi göstermenizin bir anlamı olmayacaktır. Bu konuda bir mali müşavir ya da muhasebeciye danışmanızı öneririz.

 • esma

  Merhaba bende instagramda butik açmak istiyorum ve yasal olmasinida istiyorum ama vergi muhafiyeti belgesini sadece el emeği ürünleri sattığımızi söyleyerek alınacağını yazmışsınız ama ben yurtdisindan urun satan sitelerden sipariş vererek satış yapmak istiyorum ve vergi dairesinden bir memur eve geldiğinde el emeği bir ürün göremeyecek o yüzden belgeyi alamiycam galiba ithal ürün sipariş ederek satış yapan bir butik nasıl yasal olur bilgilendirirmisiniz lütfen?

 • mert

  iyi günler:
  ben ebay gibi sitelerden ucuz takı ürünleri getirtip gitti gidiyor – sahibinden gibi sitelerden satmak istiyorum
  bunları kendim yapıyormuş gibi gösterip belgeyi alsam ve dedigim sitelerde satsam bir sıkıntı olurmu ? umarım anlatabilmişimdir.

  • Rabia Çalhan

   Mert, olabilir tabi. Sonuçta nereden aldığınla kimse ilgilenmiyor. Ama sattığın siteler fatura zounluluğu getiriyorsa onu bilemem. Bu durumda o sitelerin yöneticilerine sorman iyi olur.

 • duygu

  ben evde bebek şekeri kavanozları yapmak satmak istiyorum. işte 30 tane şekeri 70tl den satsam yılda 1000tl bile kazandıramayacak bir iş. örneğin instagramda xxdizayn diye bi sayfa açtım ve o hesap altında paylaşım yapıyorum. hem kullandığım bu dizayn ismi olur mu yoksa patent mi almam lazım. baktım benden başka kullanan yoktu aynı ismi. ve fatura da kesemeyeceğim için ne yapmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Duygu,
   İsim patenti almak tamamen farklı bir şeydir. Eğer bir ismi beğendiysen ve kullanılmıyorsa tabi ki kullanabilirsin. Ama eğer bir gün biri bu ismi tescillettirirse o zaman vazgeçmek zorund kalırsın. Eğer marka olmayı düşünüyorsan -bu ismin ve konseptinin ileride değerleneceğini düşünüyorsan o zaman tescil yaptırmanı öneririrm. Ama senin durumunda zaten az bir gelir elde edeceğin için tescil işlemleri pahalıya gelebilir de. Karar sana ait. (Marka tescili ile ilgili bir yazımız için burayı tıklayabilirsin.) Fatura kesemeyeceğin için yazımızda belirttiğimiz gibi Esnaf Muafiyet Belgesi almak için başvurabilirsin. Çünkü senin yaptığın iş gerçekten el emeği 🙂 Bu yüzden kolaylıkla alabileceğini düşünüyorum. Kolay Gelsin. 🙂

 • FATMA

  merhaba yazınızı ve soruların soruları cevapları okudum. bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. benim de kuzenim bu işe girmek istiyor ama şöyle bir problem var. kuzenim memur sanırım bu esnaf muafiyet belgesini alamaz. 1 yıla kadar işten ayrılmayı düşünüyor bazı sağlık problemlerinden dolayı. bu aralar da bir müddet evde, evde oturduğu vakitlerde el emeği bir şeyler yapıp satacak. bir kaç deneme amaçlı bir şeyler yapacak eğer durumlar uygun olursa zaten işi de bırakacağı için başvuracak belge için. peki başvurana kadar o süre zarfında memuriyetine bir şey olur mu? yani bu iş ticaret olarak geçiyor mu çünkü memurlar ticaretle uğraşamaz diye bir ibare var. bir de memuriyetten ayrıldıktan sonra hemen başvurmadı esnaf muafiyet belgesi için.diyelim ki belgeyi 1 ay almadı önünü görmek için satış oluyor mu olmuyor mu görmek için, sıkıntı olur mu? umarım anlatabilmişimdir…

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Fatma Hanım,
   657 sayılı kanuna tabi bir çalışan olduğu için bu belgeyi alamaz evet. Bu konuda ayıntılar için bir mali müşavire danışması ya da Vergi Dairesi’ne giderek ilgili şeften bilgi alması daha doğru olacaktır. Memurluğu bıraktıktan sonra tabi ki bir ay deneme amaçlı satışa başlaması sıkıntı olmayacaktır. Çünkü zaten bu ay içinde kazanacağı para takibe değer bir meblag olmayacaktır, çünkü instagram hesaplarından alışveriş için insanlar güven duymak ve tanınır hesaplardan alışverişi tercih ediyorlar. Teşekkür ederiz.

 • Demet

  Merhaba yazınızı okudum yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.Benimde bir kaç sorum olacak yaklaşık 3 aydır instagram üzerinden çeyiz ürünleri satıyorum kapıda ödeme değilde havale yada eft olarak çalıştım hep 3 ayda 3 bin tl kazancım olmadı benimde aklıma takıldı şimdi belge için başvursam geriye dönük satışlarım için her hangi problem yaşarmıyım ptt ile hiç çalışmadım özel kargo firmaları ile çalıştım ve hepsi alıcı ödemeliydi bununla ilgili bir ceza gelirmi çalışmıyorum vede çok korkmaya başladım nasıl bir yol izlemeliyim lütfen ayrıntılı bir şekilde anlatırmısınız şimdiden çok teşekkür ederim

  • Rabia Çalhan

   Hayır korkmanıza gerek yok. Başvurunuzu yapın. Zaten çok kazanmış değilsiniz ki, evinizde çeyizlik ürünler yapıp ev ekonomisine katkı için çevrenize sattığınızı söyleyin. Alırsınız belgeyi. Geçmişe dönük de problem olmaz. İyi günler

  • Derya

   Merhaba Demet hanim,
   Bende instagram uzerinden satis yappmak istiyorum. Siz satislarinizda herhangi bi vergi veriyor musunuz vermeme konusunda bir sikinti yasadiniz mi?

 • Demet

  Merhaba, bende esnaf muaf belgesi almak için başvurdum evime daha gelmediler, evde yapıp satmak istiyorum, ama şöyle bir şey var bizzat çalışmıyorum ama sigortam bozulmasın diye çalışıyor gibi gösteriliyorum bi şirkette, bunu eve geldiklerinde sorarlar mı yada ne demek gerekir yada alabilirmiyim belgeyi bi fikrim yok yardımcı olurmusunuz?

 • sümeyra

  izmit’ten yazıyorum. ikinci el giysi satmak ya da evde kek filan yapıp satma gibi düşünceler içindeyim. bu belge bana yarar mı güzel yazar?

  • Rabia Çalhan

   Evet Sümeyra yarar. Evde kek, dolma gibi şeyler yapmak için de bir seçenek vardı belgede. Ancak burada püf noktası şu. Hamur açarak yapılabilecek şeyleri yazma. Yani börek deme mesela. Çünkü hamur açma işleri gıda standartları açısından başka bir mevzuata bağlı 😉 Kek, sarma, cookie, ev kurabiyesi yapıp komşularına satsan buna kimsenin itirazı olmaz 🙂

 • Melike

  Merhaba, öncelikle aydınlatıcı yazınız için size teşekkür ediyorum. Tüm yorumları okudum. Herhangi bir özel şirkette çalışan bir kişi ek gelir elde etmek için vergi muafiyet belgesi alıp bir şeyler satabilir mi? Bu soru iç sorulmamış değil mi? Çalışmayan, öğrenci ve memur arkadaşlar için durum konuşulmuş. Peki özel sektör çalışanları bu belgeyi alabilirler mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

 • sibel

  Merhaba verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.ben evde recel yapip satmak istiyorum.sizce uygun olurmu bir sorun cikarmi

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Sibel, evde ufak tefek yiyecek işleri için de veriyorlar bu belgeyi. Sadece reçel dememenizi öneririm. Yakınlarıma, özel günlerde kurabiye, tatlı türü şeyler yapıyor diyebilirsiniz. 🙂 Ayrıca bu ayrıntıları vergi dairesinde görevli kişiye de sorabilirsiniz. Önemli olan o kişiye küçük bir ek gelir elde etmek sitediğinizi, bu işten büyük paralar kazanmadığınızı, sadece mesela çocuğunuzun ihtiyaçları için bu yola başvurduğunuzu anlatmanız. 🙂 Kolay gelsin.

 • SEVDA

  mehaba inanın beni çok aydınlattınız bu bilgilerle. daha önce neredeydiniz 🙂 benim sorum şu olacak. Ben grafik tasarımcıyım. evden hobi olarak doğumgünü süsleri, ahşap üzerine fotoğraf baskısı (evde), ahşap tepsiye baskı gibi şeyler üretip satmayı düşünüyorum. Ama ahşap tepsiyi kendim yapıcam herhangi bir mağazadan alıp satış olmayacak. Yine fotoğrafı uygulayacağım ahşabı da kendim keresteciden alıp kesicem vs. Benim buradaki püf noktam tasarımım. Ve tamamen kişiye özel ürünler olacak. İşin tanımı HOBİ aslında. Hobiyi tasarımımla birleştirip insanlara ulaştırmak. Şimdi ben gidip vergi dairesine “evde hobi olarak uğraştığım küçük çaplı ahşap çalışmalarımı yakın çevreme satıcam vs dersem sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Ne dersiniz? bir küçük soru daha, oldu ki yıllık cirom 20 bini geçti. O zaman napıyoruz?

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Sevda,
   Evet işte senin yaptığın iş tam olarak bu belge kapsamına giriyor. Vergi Dairesi’ne gidip “evde hobi olarak uğraştığım küçük çaplı ahşap çalışmalarımı yakın çevreme satıcam, bu belgeye ihtiyacım var” dersen kolayca verirler. Grafik tasarımcıyım falan karıştırma. 🙂
   Ayrıca yıllık ciron 20 bin TL yi geçerse bu iş artık hobiden ek gelir elde etmeyi aşıyor ve ticari faaliyete giriyor. O zaman da şirketini açmanı istiyorlar. Ama açılır mı açılır… Çünkü şirketlerde de ilk iki yıl inanılmaz kolaylıklar var. 😉
   Selamlar

   • SEVDA

    hızlı cevap için gerçekten minnettarım size Rabia hanım. inanın günlerdir bunu düşünüyodum. birileri şirket açmamı ısrarla tavsiye ederken birileri de kesinlikle gerek yok hiç bir şey olmaz diyerek beni ikilemde bırakmışlardı. bu vergi muaffı belgesi ikisininde tam arası oldu… grafik tasarım tecrübem ile ahşabı birleştirerek tasarım yapıp insanlara ulaştırmak en büyük isteğimdi. ilk hediyemi size göndericem. bunu hak ettiniz kesinlikle 😉

    • Rabia Çalhan

     Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Bir şey olmaz diyenler, bir şey olduğunda zararınızı karşılayacaklar mıydı merak ettim doğrusu. Birisi sizi şikayet de edebilir sonuçta. 😉 Umarım tahminimizden de çok kazanıp şirketinizi de kurarsınız.

 • havva

  merhaba ben aliexpressten 8-9 tane kiyafet aldim onlari instagramdan satip once 1-2 ay gidisatina bakmak istiyorum ona gore bu ise daha ciddi sarilabilirim ama bu 1-2 aylik surecte biri beni sikayet ederse bende bir yere basvuru yapmadiysam sorun yasarmiyim? 3-5 dolarlik kiyafet bunlar

  • Rabia Çalhan

   Meehaba Havva,
   Bilgilendirmek adına şunu söyleyeyim. Devlet için asla peşini bırakmayacağı bir şey varsa o da vergidir. 🙂 Dolayısıyla bir şikayet durumunda buna kayıtsız kalınmaz. Yazı ve tüm yorumları okudunuz mu bilmiyorum ama bu belgeyi almanız çok kolay, ücretsiz ve sizi de bu tür şikayetlere karşı korur. Ama tabi ki hazır giyim ürünü olması kafanızı karıştırmıştır. Şöyle düşünün. Siz sade bir gömlek almış olsanız, üzerine kendi el emeğinizle payet süsleme yapsanız bu el emeği, göz nuru olur değil mi? Dolayısıyla satış stratejinizi buna göre düzenlemenizi öneririm.

 • selda

  Merhaba tamda yarin vergi dairesine gitmek uzereydim ve yazinizi gordum???? benim iki tane sanayi makinam var overlok ve duz dikis makinasi birseyler dikip cevreme satiyorum yakladik bir yildir simdide instagramda satmak istiyorum benim vergi dairesinde ne demem gerekiyor eve geldiklerinde bir makinami gostermeliyim birde etiket yaptirdim ama henuz kullanmadim giysilere dikilen etiketlerden bunlar icinde bir prosedur varmi yada eve gelrnlere gostermelimiyim yada etiketteki ismi tescilletmem mi gerekiyor

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Selda
   Yarın gittiğinizde de “çevreme ufak tefek dikiş ürünleri satıyorum” deyin. Sanayi tipi makina, Instagram vs demeyin. Eve geldiklerinde dikiş ürünlerinizi görmek isteyebilirler tabi ki. O zaman göstermek zorundasınız zaten. Etiket konusu bambaşka. Vergi Daiesi sizin etiketlerinizle ilgilenmez, onlara göstermeniz de gerekmez ama aydınlatıcı olması açısından Marka Tescili ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Marka Tescili Yazımız için TIKLAYINIZ

   • Onur

    Selam birşey soracaktım.çok zamanım olmadığı için paylaştığınız yazıları ve yorumları çok okuyamadım.çok yeniyiz ve hiç bir bilgimiz yok.biz no name canta satmak istiyoruz bu cantalarin en ucuzu 400 usd en palisi 1200 usd biz nasıl ilerlemiliyiz vergi nasıl odemeliyiz urettigin maliyet f iyatinimi yoksa kazandığın fiyat uzerinden mi? Hangi belgeleri almalıyız nasıl ilerleme iz lazım bizi aydinlatirsaniz çok seviniriz

    • Rabia Çalhan

     Merhaba Onur
     Size yardımcı olamayacağım. Bunun bir kaç sebebi var. Birincisi yazıyı da yorumları da okumaya vaktiniz yok ama her şeyi hazırdan öğrenmek istiyorsunuz. Adam akıllı danışmanlık istiyorsunuz yani 🙂 Ama okumaya bile vaktiniz yok nasıl olacak bu iş? İkincisi bu bilmediğim bir konu değil ama nasıl ilerleyeceğiniz meselesi bu yazının konusu değil. Hiç bir şey bilmeden bu kadar büyük rakamlarla bir işe kalkışmanız sizin kararınız olabilir, ama sonra zarar edince bu sefer de “bu aklı Stilika verdi” derseniz ne olacak 😉 Dolayısıyla sitemiz yazılarımızı okumak isteyen herkese açıktır ama mali danışmanlık için uzmanlara başvurmanızı öneririz. İyi günler.

 • sefa

  Kolay gelsin bende toptancıdan alıp instagram üzerinden satış yapmak istiyorum ama ne yapmam gerekiyor bilmiyorum ama yasal olsun istiyorum ama giderim de fazla olmasın ki para kazanabileyim detaylı bilgi verirseniz sevinirim 🙂

 • zeynep

  Merhaba Rabia hanim valla gunlerdir bunu dusunurken sizi buldum ne derler gokte ararken yerde buldum simdi bende instagramda taki satayim dedim yavas yavas ufak twfek seyler aklima sonra farkli seyler dizayn edip satmak geldi bir sitede gordum bende dimtirip uzerine etiketimi bastirip satis yapabilirim diye dusundum piyasada cok yaygin degil varda tek tuk ben bir sitede gordum vede fiyati cok cok ucuktu cunku kendi markalari bende aynini kendim dikip satmak istiyorum telif hakki olabilir dedi yegenim bende iyide herkeste var o kiyafettendedim ama sen onda gordun aynini yaptigin icin problem olur dedi simdi birincisi vergi muagiyeti cvplamisiniz zaten yukarda peki bu telif hakkini nasil ogrenebilirim kadini arayip bende ondan dikip satacagim denmezki bana yorum yazip aydimlatirsaniz sevinirim dikop kendi ismimle etimetleyip satmak niyetim ama hayirlisi cvp bekliyorum tsk.ler

  • Rabia Çalhan

   Merhaba,
   Ufak giyim markaları zaten bir atölyede yaptırıp etiketlerini bastımak suretiyle çalışıyorlar zaten. Ama bir de şöyle düşünün etiketli ürün sizin marka gibi görünmenize neden olur ve o noktada vergi memurları bunda ticari faaliyet aarlar. Eğer dikip satacağınız ürün bir markanın özel koleksiyon ürünü değil de genel bir modelse telif vs. söz konusu olmaz. Ancak size markalaşma hakkındaki yazımızı okuyarak o şekilde ilerlemenizi tavsiye edebilirim. Yazının linki burada, tıklyabilirsiniz. İyi günler.

 • Ahmet

  Merhaba Yazınızı okudum benimde bir sorum olacak. suanda bir zuccaciye magazasinda calisiyorum kendimde ek is olarak instagram uzerinden zuccaciye ve hediyelik esya kategorilerinden urunler satmak istiyorum
  satıs yaptigim urunler icin kendi calistigim yer uzerinden urun degerince fiş kesme şansım var bu sekilde satıs yaparsam herhangi mali bir sıkıntı yasarmıyım ? Tesekkurler

 • Zeynep

  Merhaba bu bilgilendirici yazı için fazlasıyla teşekkür ederim. Vergi muafiyet belgesi ile satış yaptığımda sigorta yaptırmam gerekir mi? Şimdiden teşekkürler

 • zeynep

  Rabia hanim markalasma yazinizi okudum aslindabelki bir isim degil sadece yaptigim dikecegim isin uzerine ismimin oldugu etiket yaptirmak istiyorum tabi vergi muafiyet belgesi aldiktan sonra bu problem yaratirmi ama zaten yillik 20bini gececek bir rakam olacak urun degil ayrica diyelim markalastirmakbistedim o yaziya tikladim acilmadida sorayim dedim buna ne kadar ucret odeyip nereden aliyorum aceba masraflimi vede dedigim gibi vergi muafiyet belgesi aldiktan sonra tsk.ler

  • Rabia Çalhan

   Zeynep Hanım, dediğim gibi özel koleksiyon ürününü taklit edemezsiniz. O zaman dava konusu olabili, ama genel modellerde sorun çıkmayacaktır. Bu konuyu bir avukata da sorabilisiniz. Tescil masrafları ile ilgili olarak da en az 1000 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekir. Bu konuda ayrıntılı bir yazı da yazacağız.

 • Rabia Çalhan

  Merhaba Ramiz Bey,
  Evet o ticari faaliyete girer. Maliyenin inceleyemeyeceği kaynak yoktur. Online lışveriş sitesi dediğiniz şey başlı başına ticari faaliyet. Yazımızda belirttiğimiz gibi bu yasal olarak ek iş yapmak, ticari işletme açamayacak kadar küçük gelirler elde etmek isteyenlere yönelik bir sistem.

 • Smyr

  Hayirli aksamlar rabia hanim size bi sorum olucakti ben toptancilardan eesar-şal alip insagramdan satmak istiyorum kesin okarak bu vergiden muafiyet belgesi almadan satis yapamammi birde urun satarken bu belgeyi almasak kapida odeme-ptt odeme secenegimiz olmuyormu??(interneimde sorum olduu icin yazinzn hepsini okuymadim)cevpladiginz icin tesekkurler

  • Rabia Çalhan

   İyi Geceler,
   Belgesiz satış cezaya sebep olabileceği için bu yazıyı yazdık. Yani satış yapabilisiniz ama yarın Maliye gelirse ne yapacaksınız 🙂 Bir sürü ceza ödemek zorunda kalacaksınız. Kapıda ödeme için de ya ticari kuruluş olmanız gerekiyor ya da bu belgeyi kullanmalısınız. Alıcı ödemeli kargo ile kapıda ödemeyi karıştırmayın. Alıcı ödemeli kargoda kargo parasını öder alır ama PTT ya da kargo şirketine ürün bedelini ödemek zorunda değildir. Kapıda ödeme olması ve PTT ya da kargonun sizin adınıa parayı alıp hesabınıza yatırması için mutlaka bir belge lazım.

 • irem

  Merhaba rabia hnm,benim 2 sorum olucakti, birincisi, instagramdan 2.el canta satmak istiyorum, bu belgeyi almak icin vergi dairesine gidip kendi cantalarimi yakin cevreme satmak istiyorum mu demem lazim?ikinciside benim daha onceden sahis sirketim vardi simdi kapattim fakat baya vergi borcum var, bu belgeyi bana verirlermi veya baska sorunlar yasarmiyim? Simdiden cevabiniz icin cok tesekkur ederim

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, Hayır bu beyanınızla Vergiden Muaf Esnaf belgesini size vermezler. Şahıs şirketi borçlarıyla ilgili kısmı da mali müşavirinize danışmanız yerinde olacaktır. İyi günler.

 • Özlem

  Rabia Hanım Merhaba. Yazınız çok açıklayıcı fakat benim de kafama takılan sorular var. Vergi dairesine gidip vergiden muaf belgesi almak istediğimi söyledim. Ordakiler el emeğine girse de hiçbir şekilde -facebook gibi sosyal medya siteleri de dahil- satış sitelerinden yasal satış yapılamayacağını söylediler. Yani esnaf muafiyet belgesi alsam bile sosyal medyadan satış yapamayacağım;ama siz sosyal medyadan satışın olabileceğini yazmışsınız ve bana yıllık 20.000 tl gibi bir şeyin üstüne çıkıp çıkmama gibi bişi yok dediler. Kafam çok karıştı açıkçası. Şahıs şirketi açayım desem 1tl bile kazanabileceğim kesin diilken bu da mümkün değil ve öyle olunca da bağkurlu olma zorunluluğu varmış. Sordurduğum bir mali müşavir de esnaf muafiyet belgesi alınırsa internetten satışlarda sorun olmayacağını söyledi. İşin içinden çıkamadım… Siz ne önerirsiniz. Eve gelen memura facebook satışını sorsam bu konuda bilgili midir cevap verebilir mi? Ayrıca sosyal medyadan satış yapan ev hanımları havale yöntemi ile çalışıyor. Böyle olunca yasal mı oluyor? Kargolamada kapıda ödemeli mi olmak zorunda?

  • Rabia Çalhan

   Özlem Hanım
   O onu dedi, bu bunu dedi ile bu yazının konusu da iyice karışıyor. Sizin şimdi gidip vergi dairesinde ne dediğinizi ben bilemem. Nasıl anlattığınızı da. Belki de direkt sordunuz onlar da ticaret sınıfına soktu. Başka yorumlarda uzun uzun anlatmıştım. Ama siz kafanızı en rahat hissettiğiniz görüşle ilerleyin, en sağıklısı bu olacaktır şu durumda. Ne diyeyim. 🙂

 • sezen acar şahin

  merhaba.. bende yazınızı okudum aydınladım düşünfüğüm şeydi fakat ben normalde farklı bir sektörde çalışan bir kişiyim.. evimden de ufak tefek atkı bere gibi çocuk ürünleri yapmaktayım. kendi çapımda -xxxxx- adında bir ınstagram hesabı oluşturdum adım adım ilerliyoruz inşallah. tabiki yıllı 20 bin tl gibi bir ciro asla söz konusu değil. vergiden muaf olmak için benim çalışan biri olmam sanırım engel. ablamla birlikte yapıyoruz. o kendi adına çıkartsa yine işimize devam edebilir miyiz.
  sevgiler

  • Rabia Çalhan

   Çalışan biri olmanız bu belgeyi çıkartmanıza engel değil. Ek iş yapabilir çalışanlar da. Ama ablanız üzerinden de devam edebilirsiniz tabi. Bu durumda siz yapıyor sayılmazsınız, tüm yükümlülük ve sorumluluk ablanızda olur.

 • eda

  Merhabalar instgramda bakıyorum yurtdışı sitelerinde ürünler satılıyor mesela siparis geldikçe direk müşteri adresini giriyorlar kredi kart ile ödeme alıyorlar…müşteriden de havale ile ödeme alıyorlar… bende bu şekil satıs yapmak istiyorum vergi dairesine gidip nasıl açıklama yapacam

 • Eda

  Merhaba öncelikle çok teşekkürler 🙂
  Bütün yorumları okudum fakat instagram satışı yapıldığında bu belgeyi almışsak bir cezai işlem yapılabilirmi?
  ÖRNEĞİN belgeyi almak için örgü kazak vs yapıp çevreme satacağım diye ibraz edip belgeyi aldım fakat instagram sayfamda hazır giyim sattım. Denetime girdiğimde bu belge beni kurtarırmı? 🙂
  Tekrar teşekkür ederim Mutlu seneler bu arada…

  • Rabia Çalhan

   Şimdi bu belgeyi alıp tabi ki büyük çapta hazır giyim, aksesuar işine girişirseniz denetlenirsiniz ve ceza da alabilirsiniz. Buradaki ana fikir şu. Siz bu işi ek gelir gibi yapacaksınız. Pekala hazır bir kıyafetin üstüne bir iki nakış işlemek de el işi sayılır. 😉 Anahtar kelimemiz ek iş olması. Yani sizi zengin etmeyecek bir maddi gelir. 🙂

 • Özen Gumus

  Merhaba, öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum. Çünkü okurlarını bu denli aydınlatan ve sorularını cevapsız bırakmayan her daim övgüye layık bir insansınız. Umarım bu çizginiz hiç bozulmaz tekrar tebrikler..
  Şimdi bu konuyla alakalı şöyle bir sorum olacak hemen hemen 8 aydır evimde butik kurabiye ve pasta yapıyorum ve çevremde kulaktan kulağa duyurarak satmaya çabalıyorum ek gelir amaçlı. Ancak hemen şunu da belirtmek isterim ki ev hanımı değilim tam zamanlı çalışıyorum ve o yüzden evde yaptığım butik kurabiye ve pastalar çok yoğun değil kısacası belki 2 ayda bir, tanıdıklar aracılığı ile pasta siparişi gelir,kurabiye de ona keza aynı.
  Kendime ait bir bloğum var ancak orda satış vs yapmıyorum. Yazdıklarınızı okuduğumda başıma sakıncalı bir durum gelmemesi için bu Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi ‘ ni almalımıyım ?
  Şimdiden teşekkür ediyorum,yolunuz açık olsun.. Saygılarımla..

 • Esra

  Merhaba açıklamalarınzn hepsini okudum ve daha önce nasıl görmedim diye üzüldüm????ben gecen sene ingstram üzerinden toptançılardan aldıgım kıyafetleri satmaya başlamısdım.ancak herkes kapıda ödemeli istedıgı için işi yürütemedim.ve sayfamı kapattım.herkese havale Zor gelıyo..muhasebeciylede görüşmüşdüm çok buyuk sermaye ilede başlamadıgım için şirket kuramadım.ben dedıgınz gibi toptancıdan alıyorum degılde sanki atkı bere satıyomusum gibi gostersem eve geldıklerınde bı kac ornek daha sonra ıngstrama kıyafet koysam sorun olurmu?birde bu belgeyı alınca kargo karşı ödemeli degıl Kapıda ödemeli (ürünün ücreti) yapabılırmıyım?????teşekkürler şimdiden

 • Şebnem

  Merhabalar,
  Biz iki arkadaş grafik tasarımcıyız. Ev tekstili üzerine evden ufak tefek tasarımlar yapıp konseptler olurşturup dekoratif ürünler yapmak istiyoruz. Tam olarak nereden başlamalı bilemedik ve size danışmak istedik. İlk olarak marka tescili mi almalı da aklımızdaki ismi korumalı gibi geliyor bize. Daha sonrasındaysa Esnaf Vergi Muafiyeti belgesi almalı anladığımız kadarıyla ama biz iki kişiyiz. Birlikte bu belgeyi alabiliyormuyuz biliyormusunuz acaba. Çünkü isim hakkınıda birlikte almış olacağız. Yada ikimiz ayrı ayrı bu belgeyi almalıyız. Kafamız karıştı biraz aslına bakarsanız. Yoksa şahıs şirketi açmaylamı başlamalı diyoruz ama yine ortaklı olabiliyor mu bilmiyoruz. Şimdiden teşekkürler :))

  • Rabia Çalhan

   Merhaba
   Sizinki biraz daha ticari bir girişim gibi duruyor. İki ortak iş yapabilmek için limited şirket kurabilirsiniz. Bunun için bir mali müşavirden destek almanızı öneririm. Eğer marka olmak istiyorsanız isim ve logonuzla birlikte isim tescili yaptırmanız size uzun vadede yarayacaktır. Bunun için şu yazımızı okuyabilirsiniz. Tıklayın: Eğer biz bir iki el emeği tasarımımızı satıp satmayacağımızı görmek istiyoruz derseniz tabi ki el ürünü dekorasyon malzemesi yapıyorum diyerek vergi muafiyet belgesi için başvurabilirsiniz. Ama bu belge ortaklı verilmiyor. Kişisel olarak alabilirsiniz.
   Yine de yazdığınızdan anladığıma göre daha ticari bir oluşum düşünüyorsunuz ve bu tür bir iş için markalaşmak ve şirketleşmek sizi daha ilerilere taşıyabilir gibi geldi. Teşekkürler.

 • Filiz

  Selam Rabia, aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim öncelikle. Benim şahıs firmam var, giyim ve bijuteri üzerine. Aynı zaman da takılarımı instagramda satmak istiyorum. Kendi şahıs firmam üzerinden bu satışı gerçekleştirebilir miyim, bu konuda nasıl bir yol izlemem gerek cevaplarsanız çok sevinirim. Kolay gelsin her adımınız.

 • fatih

  Merhaba Rabia hanım, ben çinden elbise, makyaj fırçası, takı vs alıp instagramda satmayı düşünüyorum. Ve bu satışı kapıda ödeme yoluyla yapmak istiyorum. Esnaf muafiyet belgesi alabilir miyim ? Yoksa şahıs şirketi mi açmalıyım ?

  • Rabia Çalhan

   Fatih Bey,
   Elbise türü bir şeye el emeği kategorisi kazandırabilirsiniz, basit bir el işlemesi yapmak bile o elbiseyi el emeğine çevirir. Diyelim ki takıda da modifikasyona gidilebilir ama makyaj fırçası el emeği olmaz, kabul de edilmez. O yüzden ya ürün gamınızdan çıkarmanız ya da şahıs şirketi açmanız daha iyi olacaktır.

   • fatih

    cevabınız için teşekkür ederim. aslında evde hobi olarak el işi yaptığım tesbihler ve boncuk kuşlar var. belge başvurusunu yaptıktan sonra eve gelen memura yaptığım tesbihleri ve kullandıgım malzemeleri falan göstersem belgeyi alabilir miyim ? belgeyi aldıktan sonra kapıda ödemeyle makyaj fırçası, takı vs satsam sorun olur mu ? ayrıca bir yerde çalışıyorum ve açıköğretim okuyorum, belgeyi almama bir sorun teşkil eder mi ? bunu sadece ufak bir ek gelir olması için yapmak istiyorum. maalesef şirket açacak maddi gücüm yok. cevabınızı bekliyorum, kolay gelsin.

    • Rabia Çalhan

     AÖF okumanız belgeyi almanıza engel değil. Elinizdeki malzemelerle başvuru yaparsınız. Daha sonrasında ürün gamınızı değiştirip hazır bir şeyler sattığınızda da eğer ki bir sorun teşkil ettiği tespit edilirse belgeniz iptal edilir. Cezası olup olmadığını bilmiyorum. Bu belgeyi kullanıp ceza alan biriyle tanışmadım henüz 🙂

 • Emel

  Merhabalar yazinizi ve tum yorumlari bastan sona kadar okudum yarim saati gecti ☺️ Cok tsk ederim bilgiler icin Ben de kendi durumumdan bahsetmek istiyorum Amerikada yasiyorum Turkiyeye gelirken birseyler getiriyorum ve aliexpress ten Urun getirtiyorum bu sayede 1senedir bir is yurutuyorum. Turkiyede ablam yardimci oluyor kargolama islemleri vs. Bazen sayfamda fatura kesiyor musunuz diye soranlar oluyor Basta bu ise baslarken bu kadar yurutebilecegimi dusunmemistim ve yaptirim var mi varsa nasil oluyor Hic arastirmamistim. Simdi ise yeni yeni ogreniuorum ve gec kaldim mi yasal surece girmek icin Gecmis 1yil icin bir yaptirim beni bekliyor mu Cok merak ediyorum 🙁 ve son olarak el emegi olmadigi icin nasil bir resmiyet kazandirabilirim bu ise? Ve 20bin yillik kar asla degil. Simdiden Cok tesekkur ederim sabirsizlikla cevabinizi bekliyorum.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba,
   Geçmişi bir tarafa bırakıp önünüzdeki maçlara bakmanız en iyisi. Yıllık 20 bin TL den az gelir elde ediyorsanız belge için başvurun. Ancak Amerika’da yaşadığınız için alamazsınız, o yüzden ablanızın alması daha doğru olacaktır. Diyelim ki bir elbise var elinizde ve ona basit bir işleme yapsanız bile el emeği sayılır değil mi? 😉 İyi günler dileriz.

 • Dilek ERİDİ

  Merhaba minnak müteşebbislerin moral ve bilgi ışığı;buuuuncaaa soru-yanıtı okuduktan sonra hiç inanmaz olur muyum,bana da dönüş yapacağınıza 🙂 Allah’ım ne saadet! Bir insan,hiç tanımadığı başka insanların aydınlatılmayı bekleyen sorularını zamanını ayırarak (ki,kazası olmayan tek şeydir zaman) -üstelik- detaylı bir biçimde yanıtlıyor.Öncelikle,asıl bunun için teşekkür ederim.Dedikten sonra,benim sorum ise şu:atıl materyallerden yeni dekoratif objeler tasarlıyorum,ahşap boyama ve bijuteri branşlarında kendimce çalışmalarım var.Ve bir de rahmetli anneannemden kalan her türde denilebilecek 2.el eşyalar var (bilirsiniz anneanneler genelde tam bir vintage girl oluyorlar:) )Tüm bunları bir potada değerlendirmek üzere satış yaparak gelir elde etmek niyetindeyim (yaklaşık iki yıldır!) Muhtemelen GG üzerinden diye düşünüyordum (alıcı olarak üyeydim şimdiye dek),yazılanları okudukça an itibariyle ınstagrama da sıcak bakmaya başladım(henüz hesabım yok).Diyeceğim o ki;bu bahsetmiş olduğunuz belge benim de işime yarar gibi gözüküyor,yanılıyor muyum Rabia Hanım? Benim için de yol gösterici,ufuk açıcı ve ilham veren önerileriniz olabilir mi acaba diye sormak istiyorum.Sevgi,teşekkür ve hayır dualarımı yolluyorum size…

  • Rabia Çalhan

   🙂 Dilek Hanım
   Yüzümde kocaman bir gülümsemeyle okudum. Gerçekten çok yorucu bir günün ardından zımba gibi moral depolattı. Evet Stilika’da yazdığım her satır benim için çok değerli, dolayısıyla buraya yazılan her okur sorusu ve yorumu da… Üstelik bu sitede bir şey satmıyorum da. Geliri sadece minicik reklamlardan ve emin olun o da sadece sitemin yıllık hosting masrafına yetiyor. Velhasıl bana bunu yaptıran tek şey emeğimi terk etmek istememem.
   Gelelim sorunuza. Evet sizin atıl malzemelerden ürettiğiniz her şey el emeğine girer ve tam da bu belgenin konusudur. Başvurursanız bu yaptıklarınızla başvurun. Arada ikinci el ürünleriniz de satılır. Bu iki ürün gamıyla ve tatlı dilinizle GG’de de İnsta’da da özgün bir tarz yakalayabileceğinizi düşünüyorum açıkçası. 🙂

   • Dilek ERİDİ

    Başdöndüren hızlı yanıtınız ve yüreklendirici güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.Gülümsemenize vesile olabildiysem ne mutlu bana.Siz,yaptığı işi severek yapan ve kendi emeğine saygısı olan bir insansınız.Tam da bu nedenle,size hiçbir getirisi yokken dahi,hala benim gibi tanımadığınız onlarca kişiyle bilgi ve tecrübenizi modern hayatın insanı bedenen yoran ve ruhen öğüten dişlilerinin arasından sıyrılıp bir de artı efor sarf ederek paylaşıyorsunuz.Kalabalıklar arasında insan insana ama yalnız yaşadığımız günümüzde,söylediklerinin karşı tarafa (doğru) geçtiğini ve anlaşıldığını hissederek yanıtlandığını görmek güzel…Bunun için size bir kez daha teşekkür ederim.Herşeyiniz yeterince olsun,sevgi ve ışıkla…

 • merve

  Merhaba rabia hanim oncelikle yazi icin cok tesekkurler gercekten internette bilgi bulunamayan bir konuda cok guzel aydinlatmissiniz.. Ben 3 gun once belge icin basvurdum evime geldiler birkac soru soruo gitti vergi memuru benim instagramda 6 aylik satis yapan bir sayfam var tabi isin buyucegini bilmedigimden dolayi sirket olmak 6. Aya kadar aklima bile gelmemisti kaban dikip satiyorum fakat benim korkum gecmis satislarimin hesaplarimin incelenmis olmasi veya gonderdigim kargolarin bu konudan dolayi belgeyi almamda bir sorun cikar mi sizce basvuran kisinin gecmis hesaplari inceleniyor mu bu konuda bilgi verebilirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler 🙂

  • Rabia Çalhan

   Merhaba,
   Hayır bu gelen müfttiş sadece bu işi ek gelir olarak yapıp yapmayacağınız konusunda apor yazıyor. Geçmişe dönük mali denetime girmiyorlar. İçiniz rahat olsun. Bu konuda başvurmuş olmanız bile iyi niyetli ek gelir elde isteğinin göstergesi. Hayırlı kazançlar dilerim.

 • Yusuf ATALAY

  Merhaba Rabia hanım:
  Ben insanların fotoğraflarını alıp onları porte karakalem haline getirerek satıyorum (İnstagram üzerinden). Bu belge için başvurabilir miyim ? Belgeye başvururken veya eve geldiklerinde ne demem daha etkili olur sizce ? Google a sayfamın linkini reklam olarak versem sıkıntı olur mu? ve son olarak Kapıda ödeme sistemi hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Emeğinize sağlık 🙂

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Yusuf Bey,
   Aslında yaptığınız iş tam da bu belgenin tanımına giriyor çünkü tamamen sizin üretiminiz olan bir faaliyet gerçekleştiriyorsunuz. Ancak sıkıntı çıkabilir. Şöyle ki: Mesela ben belgeyi almak için başvurduğumda “evden makale yazarlığı yapıyorum bunu yazabilir miyim” dediğimde kesinlikle olmaz çünkü yazarlık bambaşka bir şey dediler. Sanıyorlar ki yazı yazınca “yazar” olunuyor ve inanılmaz paralar kazanılıyor. Bunun riskine girmediler. Aynı şekilde grafik tasarım dediğinizde de iş zorlaşıyor. Tasarım denen şeyi çok yüksek ücretler kazanılan bir şey sanıyorlar. 🙂 Şimdi siz de kara kalem portre yapıyorum derseniz muhtemelen vergi memuru size şöyle bir bakıp “hımm ressam, yani bu ek gelire girmez, bir tablo kaç paradır kim bilir?” diye de düşünebilir. 🙂 Ne yazık ki bu konularda “düşünce” yerine görev ve onlara söylenenler ağır basıyor. Velhasıl siz yine de gidin ve mesela kişiye özel karikatür yaptığınızı o karikatürlerle yine kişiye özel sticker ve süsler imal ettiğinizi söyleyin. Aslında bunun malzemesi de sizi zorlamaz. Biraz ham magnet alıp içine karikatürümsü portreler yapabilirsiniz. Aklıma bu çözüm geldi belgeyi almanız için. Şansınızı deneyin derim.
   Belgenizi alınca linkinizi ve yaptığınız işi istediğiniz yerde reklam olarak yayımlayabilirsiniz.
   Kapırda ödeme de belgenizle birlikte oluyor. Belgenizin fotokopisiyle kargo şirketlerinde kapıda ödemeli sistem isteyebiliyorsunuz. Bir banka no veriyorsunuz ve ürününüz kapıda satıldığında parayı kargo şirketi alarak sizin verdiğiniz hesap numarasına yatırıyor. Tabi bir miktar da sizden komisyon kesiyor hizmet bedeli olarak. Umarım yardımcı olmuşumdur.
   İyi akşamlar.

 • Elif

  Iyi günler, öncelikle yazınız için elinize sağlık 🙂 gerçekten yararlı olmus. yorumların birçok kısmını okudum ama kendi kafamdaki soruya cevap göremedim. gözümden kactiysa simdiden kusura bakmayın 🙂 benim babamin kendi dükkanı var onun ürünlerini fatura ile instagramda bi hesaptan satsam sorun yaşar miyim ? şimdiden teşekkürler.

 • rabia

  Merhaba, öncelikle iyi günler yazınızı çok beğendim yorumların hepsinide okudum ama emin olmak için tekrar sormak istiyorum çünkü bütün yorumları okuyuncada kafam karıştı biraz kusura bakmayın 🙂 ben toptancılardan kıyafet alıp satmak istiyorum ama muhasebeyle çalışamam çünkü yeniyim dediğiniz gibi esnaf vergi muafiyeti belgesini alıp annemin yaptığı el işlerini göstermeyi düşündüm ama tam olarak ne demem gerekiyo instagramdan satmak istediğimi söylemelimiyim? diyelim ki ben bu belgeyi aldım ptt üzerinden kargoyla gönderdiğim zaman fatura işlemini nasıl yapıcam? benim amcamın giyim dükkanı var eğer o da kabul ederse onun dükkanı üzerinden satış yapmayı düşündüm sizede şunu sormak istiyorum fatura işlemini nasıl yapıcam? amcam ayrıca bi para ödemek zorunda kalır mı? dükkanın ismiyle instagram hesabının ismi aynı olmak zorunda mı ?

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Rabia çok fazla soru var. O yüzden tek tek açıklamaya çalışacağım.
   1- Anneniniz el işlerini gösterip belge alabilirsiniz.
   2- Bunları yakın çevrenize ek gelir elde etmek amacıyla sattığınızı söyleyin. Sosyal medyayı karıştırmayın.
   3- Esnaf Muafiyet Belgesini zaten fatura kesmemek için alıyorsunuz. Gönderinize esnaf muafiyet belgesinin fotokopisini koyarak alıcıyı bilgilendirebilirsiniz.
   4- Amcanızın dükkanındaki ürünleri de belgenizle satabilrsiniz. O zaman amcanızın adını karıştırmamanız gerekir. Tıpkı toptancıdan mal alır gibi düşünün.
   5- Eğer amcanızın mallarını onun da gelir elde edeceği şekilde faturalı satacaksanız tabi ki amcanızın da kar etmesini sağlayacak bir fiyat politikası belirlemeniz gerekir. O dükkan zerinden fatura kesilecekse bir de KDV ödeyecektir amcanız.
   6- Dükkanın adıyla Instagram adı aynı olmak zorunda değil, ama olursa iyi olur. (Faturalı satış yapılacaksa) Zira Maliye bunu denetlemek isteyecektir.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler

   • rabia

    3. cevapta gönderinize fotokopisini gönderebilirsiniz demişsiniz ama bu belgeyi el işlerinden alındığını bilen biri şikayet ederse sorun olur mu? 5. cevaptada amcamın KDV ödemesinin gerektiğini söylemişsiniz ama ben sadece amcamın dükkanını göstererek satış yapmak istiyorum onunla beraber olsun istemiyorum çünkü sorun çıkabileceğini düşünüyorum ve faturalı satış yapacaksanız demişsinizde ptt de faturasız kargo göndermiyo diye biliyorum yani amcamla birlikte olmadan bu işi yapamazmıyım umarım anlatabilmişimidir

    • Rabia Çalhan

     Amcanızın dükkanını göstererek satış yapmak istiyorsunuz ama beraber olsun istemiyorsunuz nasıl olacak o iş? 🙂 Maliye gidip amcanıza “amca sen ne yapıyorsun dükkanının adıyla iş yapılıyor hani bunun vergisi demez mi? Ptt konusunda da yazımda da yorumlarda da ayrıntılı bilgi var. Siz “öyle biliyorum” deyince bana da diyecek başka bir şey kalmıyor doğrusu. 🙂 İyi günler dilerim.

 • Büşra

  Merhaba kolay gelsin öncelikle her yoruma cevap vermeniz takdir edilecek bir davranış bu yazı işr bizi bilgilendirdiğiniz için teşkkürler tüm yorum ve yazılarınızı okudum ve şöyle bir sorum olacaktı evde yaptığım el işlerini instagram üzerinden satmak istiyorum fakat satış yapabilirmiyim bilemiyorum bunu anlamak için önce sayfamı açsam ve satış yapabilicek iyim yapamayacakmıyım anlasam ve ona göre belgrmi alsam bir sorun olur mu şimdiden teşkkür ederim

 • Tolgahan

  İlk öncelikle böyle bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.Yukarıdaki yorumları okudum da yine emin olmak için sorayım dedim.Şimdi bir toptancıdan ürün alıcam.Uygun bir fiyata.Ve onları vergi ödemekten kurtulmak için ne yapabilirim? Yada direk bir hesap açıp.Sponsorluk alıp reklam versem takipçi artacağı içinde satışlar da artacak.Böyle birşey mümkünmü direk alıp satışa sunmak?

  • Rabia Çalhan

   Tolga Bey,
   Yukarıda bu işin yasal yolunu yazdım. Tabi ki bu el emeğini fdeğerlendirme ve ek gelir elde etme yöntemi olarak kullanılabilir. Bunun için de bir iki tüyo verdim. Ama doğrusu toptancıdan mal alıp satacağım, vergiden kurtulmak mümkün mü? diye yazınca benim size “evet vergiden kurtulmak mümkün” yazmam yakışık almaz. Çünkü ben vergi ödenmesi gerektiğini düşünen biriyim. Bu yazının amacı da küçük ek gelir elde etmek isteyen insanlara bunun yasal yolunu göstermektir. Takipçi sayınız, hesabı nasıl açtığınız bu yazının konusunu aşar.Teşekkür ederim.

 • Dilara

  Rabia hanım merhaba yazıda gerçekden çok açiklayici olmuş bilgilendirdiğiniz için tesekkürler . Benimde bir sorum olcak bende instagramdan çocuk kıyfetleri satmaya başladim bir ay kadar oldu fakat bugün ilk ürünümü göndermek için ptt ye gittigimde kapıda ödemeyi fatura olmadan alamiyacaklarını bildirdiler ve öylece geri döndüm ürünü gönderemeden şimdi ben bu belgeyi evde el işi yapıyorum diyerek alsam ama insatagram satıslarım için kullanmam mümkünmü yani onu aldıkdan sonra kapıda ödemeli ürün göndere bilirmiyim acaba. Birde bu belgeyi almak ortalama kaç gün sürüyor.

 • NUR ESİN

  Merhabalar. Oncelikle size cok teşekkür ederim onemli bir bilgi edinmis oldum sayenizde. 🙂 Benim de bir sorum olacak. Ben bir arkadasimla birlikte taki isine girmek istiyorum ama bunu evde yapmayacagiz toptan siparis vereceğiz. Denetleme icin geldiklerinde ne soyleyebiliriz el emegi yok çünkü ? Bir diger sorum universite ogrencisiyim ek gelir için yapacagiz haliyle. Ikamet adresim kendi memleketim ama ben baska bir sehirdeyim bunun icin ne yapmam gerekli ?

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, Takı malzemesi hazır olsa birleştirmek el emeğidir değil mi? 😉 İkametgah belgesi sormuyorlar, zaten öğrenciyseniz muhtar kaydınızın şimdiki evinizde olması gerekir normalde. Evinize gelmeleri ve orada oturduğunuzu görmeleri yeterli. Malzemeleri de görmek isteyecekler. Ortaya “malzeme” koyun. İyi geceler

 • Gülşah

  Merhabalar ben internette defalarca arama yaptıktan sonra sizi bulduğuma çok sevindim öncelikle verdiğiniz cevaplar için ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim bende instagramda bayan dikim kıyafet satıyorum ama kendim dikyorum diktiriyorum ve bu işe başladığımda sadece deneme amaçlı başladım ama rağbet çok olunca bırakamadım sonra bunun yasal olmadığını duydum şimdi bu iş için nasıl bir yol izleyeceğim ben yılda 20.000 tl den fazla kazanma ihtimalimde var o yüzden vergiden muaf belgesi alamam kendim dikmediğim içinde evde gelip baktıklarında onay vermezler ben şuan çok sıkıntıda kaldım şuana kadar yaptığım satışlar başımı ağrıtırmı bi cezai işlem uygulanırmı bana öncekiler için şuan bunu yasal olarak yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim vakit ayırıp bütün mesajlara tek tek cevapladığınız içinde ayrıca çok teşekkür ederim

  • Gülşah

   Birde vergiden muaf belgesi alırsak benim için uygun görülürse hala instagram üzerinden satışa devam ettiğimde sorun yaşarmıyım çünkü siparişlerimi instagram üzerinden alıyırum benim için ileride tekrar vergi borcu çıkarmı:(

   • Rabia Çalhan

    Şimdi ben sie çıkar çıkmaz diye bir şey nasıl söyleyebilirim ki? Yani şu ana kadar 20 bin tl’nin çok çok üzerinde gelir elde ettiyseniz zaten vergilendirmeniz gerekirdi. O konuda net bir şey söylemem mümkün değil. Siz şimdiden sonrası için girişiminizi yapın. Bu arada geçmiş kazançlarınız sizi endişelendirecek kadar çoksa bir mali müşavire sorabilirsiniz. İyi çalışmalar

  • Rabia Çalhan

   Önceki işleriniz için endişe etmeyin. Şu andan sonra yıllık 20 bin tl üzerine çıkacağınızı düşünüyorsanız şirketinizi açın. Ya da evde bir dikiş makineniz var demek ki, yine ben dikiyorum diyerek bu belgeyi alırsınız ve 20 bin sınırına yaklaşınca muhasebeciye gidip şirketleşebilirsiniz. Bu arada gelen memura zaten önceden de yaptığınızı, satışlarınızın iyi olduğunu söylemeyin. (Tabi bunu çok büyük büyük paralar kazanmadığınızı varsayarak söylüyorum, yani endişelenmeyin kısmını. Zaten dikkate değer bir rakamsa gelir vergisi yıllar sonra bile kapınıza dayanır.) İyi işler dilerim.

 • Barış

  Merhaba Rabia Hanım,

  yazınızı, yorumları ve cevaplarınızın hepsini 1/2 saattir okuyorum. Bende aldığım çeşitli (yiyecek, içeçek, süs eşyası) vb. çeşitli ürünleri kendim süsleyerek bunları kişilere instagram ve buna benzer sitelerde satmak ve ek gelir elde etmek istiyorum. Aynı zamanda çalışıyorum. Bu şekilde bir şatış yapmam belirlenen yıllık gelire erişmez ama az da olsa bana rahatlık sağlar. Belgeye başvursam aldığım ürünleri süsleyip satacağım dersem sorun olur mu? Bu ürünlerin bazıları içecek (alkollü, alkolsüz) ürünler gibi şeyler olucak? Bu konuda bilginizi alabilir miyim?

  • Rabia Çalhan

   Merhaba. Ek gelir için belgeye başvurursanız alırsınız süsleme de el emeğidir. Ancak konu içecek olunca bu belgeyi vermezler. Zira alkollü içki satışında çok ciddi kısıtlamalar var ve satış belgesi mutlaka istenir, bunları sitelerden, Instagram’dan falan satamazsınız, zaten yasak. Bu konudaki yasal değişiklikleri okuyun isterseniz. İyi çalışmalar.

 • Şeyma

  Rabia Hanım Merhaba araştırmalarım sonuçunda sizin siteye rastladım iyiki de rastlamışım Allah sizden razı olsun yazınız çok açıklayıcı tüm yorumlarımda okudum üstüne tüm sorulara da hic bi mecburiyetinz yokken erinmeden cevap yazmıssın tebrikler valla.Benim de kafama takılan sorular var.Ben kapıda ödemeli instagramdan eşarp satışı yapmak istiyorum toptan alıp satışını yapmayı düşünüyorum yanı küçük sermaylerle ve kazançta o oranla az olcak ve arastrdıgmkadarıyla bu kapıda ödeme kısmı için kargolar vergi muafiyeti belgesi felan istiyormuş.Şimdi ben üniversite öğrencisiyim ikametgahm memleketinde görünüyor başka bi şehirde arkadaşımla öğrenci evindeyiz bu konularda sıkıntı olurmu yanı sizin bahsettiginz Esnaf muafiyet belgesini almak için bunlar engel mi birde belgeyi vermek için gelen müfettişe esarplarimi arkadaslarima felan ikinci el olark satmayi felan düsünüyorum desem nasl olur ya da siz ne dememi önerirsinz şimdiden çok teşekkürler iyi geceler 🙂

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Şeyma
   Bu belgeyi bağlı bulunduğun Vergi Dairesi veriyor. O yüzden ikametgah önemli. Yoksa nerede yaşadığınla ilgilenmiyorlar. Şimdi Mernis diye bir şey var biliyorsun, ikametgahına göre vergi dairen otomatik değişiyor. Eğer aile evinde oturuyor görünüyorsan memleketinden alman gerekecek. Ama aldıktan sonra cennet yurdumuzun her köşesinde kullanabilirsin tabi. 🙂
   Gelen memur da öğrenci ek geliri için bu belgeyi vermezse dombilidir. Yine de sen ikinci el deme. Al bir eşarp eline, üzerine incik boncuk bir şeyler işle.Bir eşarbı al batiğe yatır, bir eşarba gül tak falan. De ki bu eşarplara el işlemeleri yapıyorum, arkadaşlarıma satıyorum. Anahtar kelimemiz el emeği. İyi günler…

 • sude

  Merhabalar rabia hanim oncelikle yazilarinizi okudum cok aciklayici olmus tesekkurler.benim hali hazirda bir firmam var deftere tabi ama isler pek yolunda gitmedigi icin kapatmayi dusundum.internetten satis yapmak istiyorum ama bunun ne kadar surecegi hakkinda bir fikrim yok taninmak tam anlamiyla gelir elde etmek gibi.benim sorum su ki ben bu isi yaparken isyerimi kapatmalimiyim yoksa devam edip faturalimi calismaliyim .bu arada dikis uzerine is yerim var ayni sekilde devam etmek istiyorum maliyetler vergiler biraz beni urkutuyor acikcasi yardimci olursaniz sevinirim.saygilar

  • Rabia Çalhan

   Sude Hanım sizin durumunuzda bu belgeyi almanız olanaklı değil. İşyerinizi açık tutup bir de bu belgeyle çalışamazsınız. Şirket konumunuza devam etmeniz gerekir. Eğer işyerinizi ve şirketinizi kapatırsanız bu belge için başvurabiliyorsunuz. İyi çalışmalar dilerim.

 • monat3300

  Merhaba ben karakalem resim yapıyorum.Şu ana kadar karşılığında para almadım.Bugün vergi dairesine gittim.

  1. Esnaf vergi muafiyet Belgesi sadece bayanlara veriliyormuş.
  2. Para karşılığında Karakalem resim satarsanız vergi mükellefi olmanız gerekir dediler. Ayda belki 1-2 tane resim bile yapıp satamayacağımı bu şekilde vergi mükellefi olmamın olanağı yok dedim.Ne yazık ki olmanız gerekiyor dediler.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, doğrusu ne diyeceğimi bilemiyorum. Hurda toplayıcılığı bile bu belgeyle yapılabiliyor, el arabasıyla gezip hurda toplayan kaç kadın görmüşler acaba? 🙂 Bu belgenin sadece kadınlara verildiğini ilk kez duydum. Acaba sizin konuştuğunuz memur bu belge ile kadınların 4/b sigortalıklık kolaylıklarını sadece kadınların belge alabilmesi olarak yorumlamış olabilir mi? Size tavsiyem bu konu ile ilgili olarak bilgi edindirme kanunu yoluyla dilekçe yazarak vergi dairesinden bilgi talep etmeniz.
   Ayrıca sanatçılar için başka bir belgenin varlığını da duymuştum. O konuda da araştırma yapabilirsiniz.

   • monat3300

    Merhaba
    İlk önce iki memur ile konuştum.Bu belgenin bayanlara verildiğini söylediler.Emekliyim ve evde karakalem portre resim çalışmaları yapıyorum.Belki bir ek gelir elde ederim düşüncesi ile geldim dedim.
    Müdür Bey ile de görüşün isterseniz dediler.Müdür Bey ile de görüştüm.Ne yazık ki Müdür de aynı açıklamayı yaptı.
    Ben emekliyim ve evde bu şekilde bir çalışma yapıyorum.Bunun vergilendirilmesi demek yapılmasını engellemek demektir.Çünkü vergilendirildiği zaman yıllık vergi ve muhasebe giderini çıkaramayacak bir iş olduğu kanaatindeyim.Bunun mutlaka bir yolu vardır.Ama ne yazık ki şu ana kadar bulamadım.Yanlış birşeyde yapmak istemiyorum.Bütün bunları memurlara ve müdürlerine de söyledim.Teşekkürler.

    • Rabia Çalhan

     Hemen değil ama bir kaç gün sonra bu konuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağım size. Sokak sanatçılarının aldığı başka bir belge daha var. Örneğin seramik sanatçısı evinde üretim yapıyor, sokak tezgahında satıyor ve o da bir çeşit vergiden muaf durumunda çalışıyor. Aslında bir düşününce hep kadınların aldığını gördüm bende. Ama iyice araştırıp dönmeye çalışacağım size.

     • monat3300

      Rabia Hanım
      Link vermek sakıncalı olabilir diye vermedim.Googledan “Resim,Minyatür ve Ebru Sanatında KDV hk” baktığımda burada açıklama var.Fakat tam olarak anlayamadım.

      Emekliyim ve amacım bir site açıp onun üzerinden resimlerimi tanıtıp yine aynı site üzerinde bir sipariş formu ile insanların sipariş vermeleri durumunda evde resimlerini yapıp kargoya verip onlara ulaştırmaktır.
      “Resim,Minyatür ve Ebru Sanatında KDV hk” kanununa göre resimleri bu şekilde yaparsam vergiden muaf oluyormuyum yoksa olmuyormuyum emin olamadım.Teşekkür ederim.

      • Rabia Çalhan

       Aslında benim aynı yazıdan anladığım şu, sizin yaptığınız iş esnaf muafiyetine giriyor. Ancak bunu site açarak yaparsanız o zaman ticari bir kimlik kazandığı için vergi ödemeniz gerekecek. Yani İnternette saytış sitesi açmak ticari bir girişimdir. Yani sipariş formu dolduracakları bir site açarsanız Ticaret kanunlarına uygun açmak zorundasınız, vergi de vereceksiniz. Ama “Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, el sanatları çalışmalarınızı bir işyeri açmaksızın ve GVK.nun 9. maddesindesayılan diğer şartlara da uyulması kaydıyla esnaf muaflığından yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.”
       Bir de erkek olduğunuz için alamıyor oluşunuz tam bir muamma. 🙁

 • Melis

  Merhaba.ben yurtdışından gözlük alıp türkiyede instagram üzerinden satmak istiyorum.anladığım kadarıyla el emeği olması gerekli.ozaman ben bunlara minicik çiçekler ve minicik boncuklar yapıştırıp ,veya boya ile şekiller ve isimler yazıp satmak istesem,maliyeye de bu şekliyle gostersem vergi muafiyeti alabilir miyim? Tabi onlara eşe dosta , konu komşuya satacağım diye söyleyeceğim ???? Bu şekildeki gözlükler El emeği olmuş olur mu? Eger olmazsa çeyizimdeki dantelleri vs satacağımı söylerim.kendim yaptım ,kullanmıyorum satmayı düşünüyorum derim,ama tabi yine gözlük satacağım bu durumda olsa bile.amacım sadece vergi muAfiyeti almak.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba,
   “Bu belgeyi alabilir miyim, alamaz mıyım” onay merciine döndü burası. Bilemem. Vergi memuru ikna olursa alırsınız. Ama sonrasında yapacağınız her şeyden siz sorumlu olursunuz. Yani size şunu yapın bunu yapın demiyorum ama yaptığınızın şikayet konusu olamayacak, ticaret kanunlarını ihlal etmeyen, vergi ve usul kanunlarını çiğnemeyen, sağlığa aykırılık içermeyen… şekilde olması gerekiyor. Yoksa eve gelen memura anneannenizin çeyizini de gösterebilirsiniz, yaprak koleksiyonunuzu da gösterebilirsiniz tabi. 🙂

 • şeref

  iyi günler dediğiniz gibi bu şekilde esnaf muafiyet belgesi aldıktan sonra gümüş takı satışı yapsam sıkıntısı olur mu kendim yapacağım gümüş takıyı bu şekilde satsam sıkıntı yaşar mıyım

  • Rabia Çalhan

   Kendi el işiniz için alabilirsiniz ama bir okurum erkeklere bu belgenin verilmediğini söyledi. Bizim bu konuda bilgimiz yok. Siz başvuru yaparsanız sonucunu bize de bildirir misiniz?

   • şeref

    başvuru yapma durumunda zaten evde dikiş ve nakış techizatı var o şekilde başvurup devamında ben bu işi yapıp işlemleri yapmayı düşünüyorum bakalım

 • demet

  Merhaba Rabia hanım,

  Ben toptan satışa hazır gelin buketleri alıp satmak istiyorum (Tabi daha sonra kendim de bişeyler ekleyeceğim ama hemen değil yani önce talep görmek istiyorum.) Memurlar eve geldiklerinde bunları ben yapıyorum desem ama hani gelin buketi de öyle eşe dosta satılacak bişey değil tanıdıklarım hergün evlenmiyor çünkü 🙂 o yüzden acaba belgeyi alabilir miyim? yoksa inanmayıp vermezler mi bana?

  • Rabia Çalhan

   Demet Hanım, dün de yazmıştım, eve gelen memuru ne şekilde ikna ederseniz edin, sonuçta el işi dediğinizde size belgeyi vermemesi için sebep yok. Ama belgeyi alayım da nasıl olsa başka türlü kullanırım derseniz tabi ki tüm yasal sorumluluğu da üstlendiğiniz kabul edilir. Toptan satışa hazır gelin buketi öyle verginin gözünden kolay kaçıracağınız bir şey değildir. Sonra buket buket cezalar ödemeyin de. İyi günler.

 • Girişim Hocası

  Görsel paylaşımların gerek okuması gerekse verdiği keyif bakımından oluşturduğu etki sayesinde instagram sosyal medya mecrası olarak yayıldı. Doğası gereği e-ticaret siteleri gibi karmaşık ve sıkıcı olmak yerine, daha keyifli paylaşım ve paylaşımlar arasına ürün ekleyerek instagram satış yaparak para kazanmak daha kolay hale geldi.

  Bu süreci özetleyen güzel bir yazı olmuş. teşekkürler.

  Unutmayın instagramdan nasıl para kazanırım diye düşünyorsanız, ne satmayı düşünüyorsanız onula ilgili butikleri inceleyin, onlar neler paylaşıyor, ürünleri nasıl sergiliyor, nasıl ödeme alıyor, nasıl kargo yapıyor, iade vb. işleri nasıl çözüyor gibi.

  Sizde sattığınız ürün veya ürün gurubuna uygun bir butik mağaza ismi bulara instagram satıcısı olma yolunda adım atabilirsiniz.

  Yeni girişimlerinizde başarılar.

  Unutmayın her iş, iyi bir iletişim ile başarıya ulaşır.

 • zehra

  Selamlar Rabia Hanım size hayran kaldığımı belirtmeliyim. bu zamanda böyle herkesin sorusuna nezaketle cevap verip yardımcı olan insan zor bulunur tebrik ediyorum sizi çok büyük sevap işliyorsunuz. sadece bu yazı ile buldum sitenizi bundan sonra sıkı takipçiyim ama hepsini okuyacağım.
  çok özür dileyerek sorularımı soracağım. yorumları okudukça kafam çok karıştı kısaca nacizane bana da zaman ayırırsanız çok sevineceğim..

  Şimdi ben ınstagramdan şal satışı yapıyorum halihazırda. toptancıdan alıyorum. yıllık gelirim 20.000 tl yi geçmez bu belgeyi almayı düşünüyorum. sorularım şöyle

  – 20.000 tl lik kazanç hesaplanırken hesaba yatan miktar mı göz önünde bulunduruluyor yoksa edilen kar mı ? Çünkü bana yılda 20 binden fazla para yatıyordur ama benim kazancım 3-5 bini geçmez az kar ediyorum çünkü. o yatan paranın en büyük bölümü toptancıya gidiyor

  – Evime geldiklerinde göstermek amaçlı şalların üzerine bir kaç incik boncuk dikerim el emeği vurgusu adına, internetten satışı da konu etmem bahsetmem ama daha sonra bunları bu şekilde satmadığım ve internetten sattığım ortaya çıkarsa ceza öder miyim ? o şekilde incik boncuklu satmıyorum ve internet üzerinden satıyorum çünkü.. yoksa her şey belgeyi alana kadar mı ? belgeyi aldıktan sonrası sıkıntı olmaz mı ?

  ve son olarak bu belgeyi de almasam bir sorun olur mu ? çünkü dediğim gibi yıllık 20.000 kazanmıyorum. şikayet edilsem bir sıkıntı olur mu ?

  Bu işi bırakmayı düşünüyorum yasal bir zemine oturtamazsam. şikayet ve ceza stresi yaşamak istemiyorum.. atlattığım kötü bir hastalık var tekrarlamaması için stresten uzak durmam gerek.. şirket açmam da söz konusu değil kazancın azlığından dolayı.. ama boş durmak istemiyorum evime katkım olsun az da olsa istiyorum.. bu yüzden cevaplarınız önemli çok çok minnettar kalırım cevaplarsanız.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba bir kaç şıkla cevap vermeye çalışayım.
   1-Şimdi eğer şirket olsaydınız gelir verginiz kemiksiz kazanç üzerinden hesaplanacaktı. Yani giderler, kira, eleman maaşları, şirket ve mal giderleri vb. Kalan para karınız olacaktı ve onun üzerinden vergi verecektiniz. Şimdi siz yatan paranın giderini sunamadığınız için toplam yatan paranız baz alınır.
   2- Şallara elişi yapıp gösterebilirsiniz tabi, sonrasında işlemeden yollarsanız bunu takip edeceklerini sanmıyorum çok. Ama hesabınızın amatör görünmesi gerekiyor. 🙂 Yani toptancılardan mal alıp alıp satan bir profilin bu belgeyi uzun süre kullanması zor. Şikayete bağlı diyelim.
   3-Bence belgenizi yine de alın. Hiç olmazsa kapıda ödeme için kullanırsınız.
   4-Geçmişe dönük kaygılanmayın. Yani olur olmaz bir şey diyemem ama bence önünüze bakarak ilerleyin.
   5-Vergi usulleri konusunda yine de Stilika’yı referans olarak görmek yerine deneyimli bir muhasebeciye ya da mali müşavire danışmanızı öneririm.
   İyi akşamlar.

 • Kader

  Ben bi yerden ayakkabı alip üstüne bi miktar para koyup satmak istiyorum vergiden nasil muaf olabilirim zaten ayyakkabiyoda bi mağazadan alacağım nasil yapmam gerekir ve hic bir bilgim yok yorumları ve yazdıkları bizi okudum

 • Baybs De Sing

  Merhaba. Ben evimde yaptigim kadife kaplama Yasin’iŞerif ve kuran’iKerim leri cevremdeki ceyizine koyacak insanlara satiyorum. Vergi mukellefi icin basvurdum haftaya gelirler saniyorum ki. Ben bu kuran’iKerim leri toptan getirtip uzerine isleme yapistiriyorum. Gelen maliyecileri ne demem gerekiyor. Onceden yaptigim elimdeki havlulari gostermelimiyim. Tabiki nette sattigimi soylemeyecegim bunu onceki yorumlarinizda okudum. Bilgi verirseniz tesekkur ederim. Agziniza saglik

  • Rabia Çalhan

   Tabi kadife kapları gösterebilirsiniz. Sonuçta mesela hazır ahşap kutu üzerine işleme de yapılabiliyor. El emeği var sonuçta. Siz Kuran-ı Kerim’leri değil el emeği olarak yaptıklarınızı gösterin. Sorarsa bunlar dini kitaplara kaplanabiliyor deyin. El işi havlu dantel gibi şeylerinizi de gösterebilirsiniz.

 • amine

  merhaba facebook üzerinden kefir mayası satışı yapmak isiyorum evde kendim üretiyorum çiçek yetiştirir gibi zahmetli üretmek vergiye tabi ourmu bilgilendirirseniz sevinirim ev hanımıyım

  • Rabia Çalhan

   Amine Hanım,
   Doğrusu kefir mayası satışından emin değilim. Çünkü maya üretimi belli sağlık standartlarına tabi olabilir. Ama bağlı bulunduğunuz vergi dairesine sorabilirsiniz bunu. Zaten kabul emeyeceklerse baştan etmiyorlar. Reçeli kurabiye gibi şeylere izin var ama mesela el açması börek kapsam dışı. Çünkü hamur açmak için standartlar varmış.

 • neslihan tuncel

  merhaba öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim 🙂 sorum şu, ben tattoo satışı yapıyorum instagram üzerinden ve çok düşük bir geliri var. alan kişiler kapıda ödeme istedikleri için bu yola başvurmak istiyorum ve tattoo da el yapımı değil. ne gibi bir yol izlemem gerekir? evim de kendi üstüme bir sorun olur mu yada muaflık belgesi alamama durumum var mı?

 • Hayrunnisa uğurlu

  Ben kütüphane mdeki kitapları satmayı düşünüyorum.bu belgeyi evde birseyler üretiyorum gibi gosterip alırsam kitap nasıl satacağın. Birde belgeyi aldım diyelim ama instagram dan kitap satıyorum yukarıya resmi sayfa filan yazabilecekmiyim .

  • Rabia Çalhan

   Eğer el emeği gibi gösterip belgeyi alıp sonra el emeği olmayan bir şey satarsanız bu konuda tüm sorumluluğu da üstleniyorsunuz demektir. Resmi sayfa yazıp yazmamanız bir şey değiştirmez. İyi günler.

 • Meryem kulaber

  Merhaba Rabia hanim harikasiniz herkesle tek tek cevap veriyorsunuz.benim sorum şu bir devlet memuru bu belgeyi alabilirim.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Meryem Hanım, ben aldığımda ek gelir için olduğundan çalışanların da belge alabileceğini söylemişlerdi. Ama 657 sayılı kanunda bunun için ekstra bir madde ya d engel olup olmadığını bilmiyorum. Ama bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi’ne giderseniz size söyleyeceklerdir. Cevabı bize de iletirseniz seviniriz.

 • esin

  rabia hanım ben tuafiyeden dantel falan alıp onları memura göstersem ama tabıkı dantel satmayacagım o belgeyı almak ıcın yalan söleyecegım . instagramdan satıs yapacagım . bu sekılde dantel alsam ben yapıp satıcam cevremdekilere desem dogru yolda olmus olur muyum ?

 • Esma

  Merhaba Rabia hanım. Çok faydalı bir yazı, ikinci tercihim olarak sakladım kenara (: İlk tercihimse şu: babama ait bir şirket var, gıda üzerine. Ben de el işi ürünler satmak istiyorum. Babamın şirketi üzerinden fatura kesebilir miyim? Bu konuda bir bilginiz var mı? Bunu da başlangıç olarak yapmak istiyorum, işler iyi giderse şirketimi de kurarım inşaallah..

 • deniz

  merhaba,
  şuan instagramdan satış yapmak için araştırma yapıyordum bizim hazırda bir şirketimiz var. satığımız ürünün faturasını kestiğimiz takdir de söyledikleriniz arasında yapmam gereken bir şey var mı? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • rabia

  instagram üzerinden ikinci el eşyalarımı satmak istiyorum öğrenciyim zaten. bunun vergilendirilmesi mümkün mü yani bendemi esnaf vergi muafyeti belgesi almalıyım

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, ikinci el satışlar için ikinci el app’lerini daha çok tercih etmenizi öneririz. Zira el emeği olmadığı için geliriniz üzerinden sorun yaşayabilisiniz. İyi günler.

 • hlymaran

  EMEKLİYİM.ŞAHIŞ ŞİRKETİM VAR.(FAALİYET ALANI MİMARLIK)evde yaptıklarımı internette satmak için
  Esnaf vergi muafiyet Belgesi ne ihtiyacım varmı?

 • ahmet

  Merhaba rabia hanım , bende vergi dairesine başvurdum. Evde El işi ahşap oyma işi yapıyorum. Eve memur geleceğinden bahsettiler. Ama ne zaman geleceğinden bahsetmediler. Bu memur yaklaşık kaç güne geliyor ve gelmedden önce telefonla arıyormu ? Yoksa baskın yapar gibi kapıda mı oluyor : ) iyi akşamlar

 • Berrin

  Rabia Hanım Merhabalar, sizi öyle bir zamanda buldum ki Allah razı olsun herkese tek tek cevap vermişsiniz. 🙂 Benim sorum burada olmayan bir soru. Ben instagram üzerinden hizmet satışı yapıyorum, insanlar bana bazı şeyleri soruyorlar bende onlara mail yolu ile cevap veriyorum ve havale yoluyla ücretimi alıyorum. Bir nevi danışmanlık. Yani ortada somut ürün yok. Bu konuda ne yapmalıyım, başım vergi ile belaya girer mi.. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorumm

 • Yağmur Ağdaş

  Merhaba..Çok umut verici bir yazı olmuş bilgiler için çok teşekkürler.Ama merak ettiğim bir şey var ben vergi muhafiyeti belgesi alınca kendime instagramda marka bir butik açıp işletebilir miyim?Ürünlerimin altına fiyatını ekleyip indirimler düzenleyip alenen satış gerçekleştirebilir miyim?Teşekkürler şimdiden..

 • fatma

  Rabia Hanım merhaba.evde etamin isliyorum.vergiden muaf belgesi alabilirim sanırım.ama bunun yanında instagramda satış sayfası açarak ithal ürünler satmak istiyorum.tabi yüklü miktarda olmayacak getirttiğim ürünler.örneğin her üründen 5 er tane.bu belge bu ürünler içinde geçerli olur mu teşekkür ederim.

  • Rabia Çalhan

   Olmayacaktır. Çünkü el emeği kategorisinde değil. Üstelik her fabrikasyon üründen beş tane ilgi çekebilir. Fabikasyon şeylerin üzerinde el emeğiniz varsa sorun olmaz. Öneğin hazır kupa üzerine boyama yapmak gibi.

 • fatma

  Bir de diyelim bu belgeyi aldım ve satış yapıyorum.ödemeleri alırken kapıda ödeme mi olmalı mutlaka?havale eft olamaz mi?tekrar teşekkürler..

 • Yeliz gunes

  Merhaba kiyafetlere pul payet boncuk işleyip satiyorum ama kiyafetleri baska yerlerden aliyorum kebdim dikmiyorum vergi muafiyeti icin basvurucam fakat gecmis banka hesap ozetlerini incelerlermi cunku 3 yildir havale eft ile calisiyorum

 • Deniz TAŞ

  Ben instagramdan Farmasi kozmetik ürünleri satıyorum. Kapıda ödeme için gittim vergi dairesine ben evde bujiteri yapıyorum dedim. takı toka geldiler ertesi gün belgemi aldım. Sonrasında bu ürünleri kargolayamadım. Kargocular şunu söyledi bu belgede takı toka ev yapımı üründen bahsediyor sen fabrika üretimli bir ürün gönderceksin hop orda dur dediler. Belge kolay ancak biz bu ürünleri nasıl gönderceğiz. Ürüne bakmadan kargolamıyor kargocular. Belgeyi koydum baktı farmasi parfüm veya oje bunu senmi ürettin diyor 😀 takı toka yapsam gönderirim veya satın alıpta gönderirim ancak bu işte nasıl yollucam :S

 • Başak Bozkuş

  Merhaba bi kaç yıl önce giyim mağazamı il değisikliği nedeniyle kapattım. Elimde biraz mal kaldı. Bunları instagramda satmak istiyorum. Vergiden muaf olabilir miyim? Sadece bu mallar bitene kadar satış yapacağım. Ne gibi bi yol izlemeliyim? Teşekkürler.

 • Merve

  Merhaba Rabia Hanım, gerçekten harikasınız, yılmadan herkese cevap vermeniz takdire şayan bi davranış 🙂 benim de sorum şu; yeni bi instagram sayfası açtım, toptancıdan şal alıp üzerine kar payı koyup satmak istiyorum. Bunun için vergi dairesine gidip ‘toptancıdan şal alıyorum ve tanıdıklarıma, komşulara satıyorum ‘ mu demeliyim vergiden muaf olabilmem için? Yardımcı olursanız sevinirim 😌 Şimdiden Hayırlı Bayramlar

  • Rabia Çalhan

   Başak Hanım bu şekilde vergiden muaf olamazsınız. Ama elinizdeki mallardan elde edeceğiniz gelir yıllık 20 bin TL’nin altında kalırsa satmanızın önünde bir engel de yok aslında. Bunu bir mali müşavire de sorabilirsiniz. O 20 bin altı gelir konusundasize daha fazla yardımcı olacaktır.

 • Burak

  Merhaba Rabia Hanım,

  Bizim bir şirketimiz var ama inşaat sektörü üzerine yani bu şirket üzerinden fatura kesip ürün satabilir miyim internette ?

  • Rabia Çalhan

   İnşaat şirketinizin satış kaleleri içine giren ürünleri satabilirsiniz. Örneğin dekoratif duvar kapğıdı olabilir belki. Ama hediyelik eşya olmaz. Neler için fatura kesebildiğinizi müşaviinize sorararak daha net öğrenebilirsiniz.

 • gülizar doğan

  merhaba;

  eşim mobilya dekorasyon işiyle uğraşıyor,kendi atölyesi var ve biz de instagramda ahşap dekoratif ürünler yapıp satmayı düşünüyoruz. bu belge için başvuru yapacağımız zaman akrabalarıma,arkadaşlarıma hobi olarak yaptığım ürünleri satıyorum dediğimizde bu belgeyi verirler sanırım,ancak eve denetlemeye geldiklerinde bu malzemelerin üretimini nerede yapıyorsunuz derlerse ozaman atölyemiz var orada yapıyoruz mu demeliyiz? sorun çıkarırlar mı? bir sorum daha olacak. bu belgeyi aldık diyelim,illaki kapıda ödeme mi yaptırmamız gerekiyor,hesaba havale/eft yapılırsa sıkıntı olur mu mali açıdan? cevabınız için şimdiden tşkler..

  • Rabia Çalhan

   Merhaba kapıda ödeme zorunluluk değil sadece bir kolaylık. EFT ve havale şeklinde de ödeme yapabilisiniz. Eşinizin atölyesi dediğiniz şey tam olarak nedir? Bir işyeri mi yoksa kişisel bir hobi atölyesi mi? Vergiye tabi mi, çalışanı var mı, belediyede işyeri olarak mı ruhsatlı. Tüm bu sorular önemli. Biaz daha bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 • Seda

  Merhaba Instagram üzerinden bebek hediyelikleri, nikah şekerleri, kına hediyelikleri vs. yapıp satmak istiyorum. Malzemeleri dışardan alıp evde bu ürünleri yapmak istiyorum. Instagramda sayfamı açtım ancak henüz satış yapmadım. Yıllık kazancımın 20bin TLyi aşacağını sanmıyorum çünkü bu ayda yaklaşık 1600 TL kazanç demek. Aylık 1000 TLyi aşacağımı sanmıyorum. Bu belge 20bin TL altında kalanlar için mi geçerlidir ? Belgeyi bir tanıdığım adına alsam ancak ödemeler için kendi hesap numaramı versem sorun olur mu ?

  • Rabia Çalhan

   El emeği ürünlerde yıllık 20 bin tl altında kalan gelirler zaten vergiden muaf. Ama kapıda ödeme kolaylığı ve bir kitle iletişim aracını kullandığınız için belgeyi almanız iyi olacaktır. Belgeyi alan kişi adına işlem yapılması daha doğru olacaktır. Sevgiler.

 • Yunus Aras

  Merhaba öncelikle vakit ayırdığınız için teşekük ederim herkes adına
  Benim sorum şu bir kuyumcu firmasında çalışıyorum instagramdan kendi adima ek gelir olması acisindan kişiye özel gumus takılar yapip satmayı düşünüyorum yorumlari ve cvplarinizi okudum fakat şöyle bir soru göremedim dogruyusoylersem yani biryerde sigortali olarak çalıştığımı bu belgeyi alabilirmiyim yada evde yapiyorum dersem çalıştığım icin geldiklerinde evde olamayacağım için nasıl bir yol izlemeliyim teşekürler şimdiden

  • Rabia Çalhan

   Bildiğim kadarıyla sigortalı olmanız engel değil bu belgeyi almanıza. Çalışıyor da olabilirsiniz. Ama eve geldiklerinde orada olmazsanız müfettiş nasıl bir değerlendirme yazısı yazacak ki hakkınızda? Sonuçta sizin evdeki ortamınızı gömek istiyor. Bir de bu değerli maden konusunu bir araştırmanızı öneririm. Gümüş değerli madene giriyor mu bilmiyorum, yani ayarı vs noktasında satışa engel bir durum olup olmadığını vergi dairesinde sorabilirsiniz.

 • emine kaplan

  Merhaba,
  Sayfanızı bgn keşfettim ve çokkk beğendim.. bilgiler için çok teşekkür ederim. Ancak kafama takılan bir durum var, ben yurtdışından sipariş ettiğim tek parça metalik bileklik-kolye ucu ve yüzükler satmak istiyorum ancak bunu kendim yapmış gibi gösteremeyeceğim çünkü maalesef birleştirmek gibi bir şansım yada modifiye etmek gibi bir şansım yok
  Ama araya boncuk işleri serpiştirsem ve geldiklerinde bu malzemeleri göstersem satış yaparken sıkntı yaşar mıyım?
  Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

 • özge

  Merhaba Rabia hanım. Çok faydalı bir yazı oldu benim için.Bende instagram da yaptığım el emeği lohusa tacı terliği bebek tokası bantları ve örgü işlerimi satmayı istiyorum.Fakat aklıma takılan sorular var daha önce yanıt verdiniz mi bilmiyorum gözümden kaçmış olabilir.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
  Şİmdi ben satış yapmak amaçlı belgeyi almak için başvurdum ve evime memur geldi ona instagram da sayfamda satış yaptığımı söylememe gerek var mı ? Belgeyi aldım ve instagram da satışa başladım diyelim ilerde bir sorun olur mu ? bazı sayfalarda ticari satış olmayacak yazıyor haftada belli bir ürün satışını geçmemesi hakkında yazılar var bu ne kadar doğru ?yani haftada belli bir satış sınırı var mı? bu belge ile instagram satışımız tamamen yasallaşıyor mu? Zamanla müşterilerim artar ve düzenli satış yapmaya başlarsam kendi adıma bir kartvizit ve teşekkür etiketi bastırmak istiyorum buna bir engel var mı ? eşim devlet memuru ve eş yardımı alıyor herhangi bir sorun olur mu ? Çok uzun oldu ama sorularıma sizde cevap bulacağıma eminim 🙂

  • Rabia Çalhan

   1- Instagram stışı değil çevrenize yaptığnızı söyleyeceksiniz 2- Tabi ki bir bir sınır var. Yıllık 20 Bin TL üstü kazancınız olacaksa bu artık vergilendirilmesi gereken kazanca girer. 3- El emeği sınırlarında kalırsanız ve yıllık 20 bin TL altında geliriniz olursa eşinizin geiri etkilenmez. 4- Kartvizit meselesi size kalmış. İsteyen herkes kartvizit bastırır, hiç bir geçerliliği yoktur. 🙂 Sevgiler.

 • zeynep koç

  Merhba Rabia Hanım.
  Öncelikle sabırla bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.
  bütün yorumları ve yazılarınızı okudum gerekli tüyolarıda aldım:)
  Ben yaklaşık bi 8 ay öncee instagram hesabı açmıştım ikinci el eşya satmak istıyordum fakat 2 defa kapatıldı. Acaba vergiden muaf belgesi almadıgım için mi kapatıldı? Yorumlarda bu belgeyi almadan satış yapıp para kazandıklarını söyleyen insanlar olmuş .acaba bu durum birtek benim başımamı geldi diye düşünmeye başladım:)) yazılarınızı ve yorumları okuduktan snra şimdi o belgeyi alıp tekrar açmak istiyorum giyim üzerine acaba yine kapanır mı diyede endişeleniyorum açıkcası. Acaba bu konuda bir bilginiz varmı varsa aydınlatırsanız çok sevinirim smdiden teşekkür ederim. saygılar sevgiler…

  • Rabia Çalhan

   Zeynep Hanım, öncelikle instagram hesabınızı Maliye’nin kapatmış olduğunu hiç sanmıyorum. O sistem öyle işlemiyor. Başka bir şikayet konusu vardır muhtemelen ve o yüzden Instagram kapatmıştır. Belki sürekli olarak şikayet ediliyorsunuz, ya da başkalaına ait içerikler kullanıyordunuz, bilemiyorum. Hesaplarınızın neden kapandığını Instagram’a sorsaydınız keşke? Bu arada ikinci el ve hazır giyim eşyaları için bu belgeyi alamazsınız. El emeği bir şey göstermeniz gerekiyor. Başka yardımcı olabileceğim bir şey olursa yazarsınız. Sevgiler.

 • elvan

  Merhaba, yazınızı ve yorumlarınızı sonuna kadar okudum. Emeğinize ve her yoruma tek tek cevap vermenize hayran oldum. Öncelikle böyle etkileşim içince olduğunuz için teşekkürler. Benimde size bir sorum olucak (her yorumda olduğu gibi:)) Ben ek iş olarak yaptığım el işlerini satmayı planlıyorum ve yazınızı okuduktan sonra belge için başvurmayı düşünüyorum. Yalnız tam zamanlı bir işim olduğu için vergi memurları eve geldiğinde evde bulunmam mümkün değil. Annem evde devamlı bulunuyor oğluma bakmak için, memurları annem karşılaşa ürünlerimi ve malzemelerimi gösterse bu problem olur mu bir bilginiz var mı? Mutlaka benimde evde bulunmam mı gerekiyor? Şimdiden cevabınız için teşekkürler…

  • Rabia Çalhan

   Evet bildiğim kadaıyla sizin de evde olmanız gerekiyor. Çünkü belge vereceği kişiyi görmek istiyor müfettiş. Aslında bu onun ikna olma süreci gibi düşünebilirsiniz. Sevgiler ve güzel yorumunuz için teşekkürler.

 • Eren ercan

  Ben internetten üzerinden ayakkabı satmak istiyorum sskli çalışalım Bağkur yatırmak gerekiyor mu kapida odeme icin belge isteniyor ya da nasıl yapabilirim hiç bir şey bilmiyorun

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, SSk ve Bağkur ile ilgili sorularınızı bir sosyal güvenlik danışmanına soabilirsiniz. En doğru bilgiyi o verecektir. Kapıda ödeme vs ile ilgili yazımızda gereken bilgileri verdik, ancak ayakkabı satışı faturalı satışa girer. El emeği olmadığı için… En iyisi siz bi muhasebeciye danışın. İyi günler.

 • Betül

  öncelikle merhaba kocaeliden yazıyorum butik açtım ve şuan satış yapmıyorum toptancı ararken yazınıza rastladım bu beni baya kokuttu şu vergi işini hiç düşünmedim yaşım daha 15 ve ben bir iki toptancıyla anlaşıp tişört saat gözlük falan satmak istiyorum siz vergi dairesi falan bunlar yaşımı aşar ben bu işin altından kalkablirmiyim düşüncesindeyim ne yapacağımı bilmiyorum kapıda ödeme tercih ediliyor çok isterim benim kazancım yılda 20000 olmaz gibi geliyor ama ben ayda 600tl vergi ödüyemem vakit buldukça instaya ürünlerin resimlerini atıp satış yapıcaktım ne yapmam gerekiyo ben sonuçta el işi yapmıcam eve neden insanlar geliyo ben onlara ne göstericem vergi dairensinde ne diyeceğim benim akrabam muhasebede çalışıyo ona mı gtmeyilim ne yapayım bana yol gösterir misiniz teşekkürler

 • saniye

  merhabalar biz bu belge için başvuruda bulunduk fakat bizden her ay 400 tl istediler bu doğru mu ? patik yapıp satmak istiyouz

 • Zuleyha

  İyi aksamlar umarım banada donersiniz. İmalat mobilya dükkânı internetten face vs satış yapmak istediğinde kapıda ödemeli olarak göndermek için ne yapması gerekir . ve enaz vergiyle bu isi nasıl halledebilir. Yüzde kaç kesinti olur her urunde. İzlemesi gereken yol nedir

 • Kadri

  Rabia hanım merhabalar,
  Eşim ücretli çalışan ama instagram, facebook ve gittigidiyor üzerinden el emeği kokulu taş ürünleri sipariş üzerine yapıp satmak istiyor. Bu konuyu internette çok araştırdım ancak emin olamadığım bir husus kaldı. Şöyle; vergi dairesine müraacat edilince dediğiniz gibi eve yoklamaya geliniyor fakat vergi muafiyet belgesi alınması için muhasebeci tutulması, fatura kesilmesi ve bağkura prim ödenmesi(muaf olan 260₺ yerine 180₺) gerektiğiyle ilgili çok yazı okudum. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Teşekkürler

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Kadri Bey, ben bu belgeyi aldım, kullanıyorum da. O yazıları needen okudunuz bilmiyorum ve belki onlara sormanız daha yerinde olacaktır ama ben zaten muhasebeci tutup, prim ödeyip (tabi bu durumda stopaj da gier işin içine) iş yapacaksam zaen bu belgeyi almamın ne anlamı var ki? 🙂

 • Zuleyha

  İyiİyi aksamlar ilk soruna cevap almadan ikici sorunu sorayim ikisini bir çıkaralım aradan 🙂 simdi ben bi imalatçı masa sandalye satan bi yerle komisyonlu çalışmaya başladım. Ama kapıda ödeme seçeneği yok bunu yaptığında fatura kesmek zorunda olduğunu söyledi . simdi sormak istediğim kargo şirketiyle ben şahsım olarak anlaşabilir miyim. Yani ben internetten ürünü tanitiyorum bu sekil müşteri buluyorum. Ürünün kargolanmasiyla ben ilgilenmiyorum çünkü farklı illerdeyiz. Kapıda ödemeyede imalatçı yanaşmıyor fatura kesmek istemediği için. Ben kapıda ödemeli gönderi yapmak için ne yapabilirim. Farklı illerde olmak bunun için sorun mu sorunsa ayni ilden imalatçı bulurum ama ozaman kapıda ödemeli yapabilirmiyim

  • Rabia Çalhan

   Hayır Züleyha Hanım yapamazsınız. Birlikte çalıştığınız yer doğru söylemiş. Böyle bir şeye giriştiğinde fatua kesmesi lazım ki kargoya kapıda ödemeli verebilsin. Siz de kargo şirketiyle şahıs olarak anlaşamazsınız çünkü kargo şirketi de isaliyeli fatua ya da vergiden muaf esnaf belgesini görmek isteyecektir. Aynı ilde olsanız da böyle. Sevgiler.

 • derya murat

  merhaba,

  bende bir gıda firmasının ürününü satmak istiyorum. alıcılara sadece link reklamı yapıp satışa destek sunup komisyon alacağım. ama müşteri kendi siparişini beni referans göstererek firmadan faturalı mal alacak… benim komisyon alamam vergi konusunda sıkıntı olur mu? umarım anlatabilmişimdir.
  şimdiden teşekkür ederim… saygılar

 • mehtap şahin

  Merhaba,

  Benim de bi sorum olacak 🙂

  Ben grafik animasyon işi yapıyorum..Düğün,doğum,sünnet,doğumgünü gibi faaliyetler için video klip,barkovizyon tarzı videolar tanıtmak istiyorum..web sayfası da açıcam ilerleyen zamanlarda..eş dost aracılığıyla instagram sayfamın paylaşılıp ulaşılabilir olmayı düşündüm..normalde freelance olarak iş yapıyorum zaten..

  Şimdi benim durumumda işleyiş de herhangi bi sıkıntı olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Aydınlatırsanız çok sevinirim..Çok teşekkür ederim..saygılar..

  • Rabia Çalhan

   Merhaba. maalesef sizin işleriniz el emği kapsamına girmiyor. Bu belgeyi vermiyorlar. Yazı yazmak, grafik, video vs denince herkes deli paralar kazanıldığını sanıyor çünkü. 🙂 Siz bir iş yaptığınızda gider pusulası imzalayabilirsiniz ama. O da yılda 20.000 altında kalırsa vergiden muaf oluyor. Yani iş yaptığınız yere fatura kesmeyeceksiniz ve diyeceksiniz ki, gider pusulası imzalarım. Böylece size ödedikleri ücreti vergiden düşecekler, yani onlar için faturadan farksız.
   Sevgiler.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba. maalesef sizin işleriniz el emeği kapsamına girmiyor. Bu belgeyi vermiyorlar. Yazı yazmak, grafik, video vs denince herkes deli paralar kazanıldığını sanıyor çünkü. 🙂 Siz bir iş yaptığınızda gider pusulası imzalayabilirsiniz ama. O da yılda 20.000 altında kalırsa vergiden muaf oluyor. Yani iş yaptığınız yere fatura kesmeyeceksiniz ve diyeceksiniz ki, gider pusulası imzalarım. Böylece size ödedikleri ücreti vergiden düşecekler, yani onlar için faturadan farksız.
   Sevgiler.

 • zeliha

  merhaba Rabia hanım,el sanatları hediyelik eşyalar yapacağım ufak bir dükkan tuttum kendime ürünleri burada hazırlayıp internet sitesinden ve sosyal medyadan kredi kartı kulllanmadan havale/eft satış yapmak istiyorum fakat basit usülden mi yararlanmalıyım?yoksa muafiyet belgesi mi almalıyım karar veremedim?

  • Rabia Çalhan

   Merhaba dükkan tuttuysanız zaten normal esnaf şartlarını yerine getiriyor olacaksınız mecburen. Fatura kesebilir olacağınız için bu belge olmaksızın satışınızı yapabilirsiniz. Fatura keseceğiniz için KDV’yi de ekleyerek tabi. 🙂 Sevgiler.

 • Kadri

  Rabia Hanım kolay gelsin. Sayenizde vergi muafiyet belgesini aldık. ☺️ Hemde el işlerimizi vergi dairesine götürüp eve gelmeden 1 günde almış olduk. Yardımlarınız için teşekkür ederiz. Gelelim yeni soruma. Belgeyi aldık. Bu belgeyle kapıda ödeme yapapileceğiz. Insatgram tanıtımlarımızı yaparken sayfamıza yasal sayfa diyebilecek miyiz? Gittigidiyor, n11 gibi sitelerde de faaliyette bulunabilecek miyiz? Vergi dairesi internetten satışı yasak kılıyor. Buradan e ticaret sitesi açıp satış yapmak mı yasak? yoksa komisyonla çalışan sitelerdende satış yapmayı mı yasak kılıyor? Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz?

  • Rabia Çalhan

   Yasal Sayfa müşteriye güven vermek için konulan bir ibare ama aslında yasal bir geçerliliği yok. 🙂 Gittigidiyor vb. yerlerde oranın satış sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor. Eğer e-ticaret sitesi kuracaksanız bu belge ile kuramazsınız, onun için kazancınızı vergilendirecek şekilde şirketleşmeniz gerekecek. Bu belgenün size iki avantajı var, birincisi kapıda ödeme yapmak, ikincisi el emeğinden elde ettiğiniz gelirinizi devlete açıklamış olaak takibata uğrama korkusu olmadan satış yapmak. Komisyonlu siteler için o sitelerin şartlarını yetkilileriyle görüşmenizi önerebilirim. Hayırlı olsun.

  • murat ayten

   merhabalar ben birşey sormak istiyorum ”el işlerimizi vergi dairesine götürüp eve gelmeden 1 günde aldık demişsiniz” yani müfettiş fln gelmedimi eve ?

 • selçuk özlü

  Merhaba Rabia hn. dilekçemizi yazarken “esnaf vergi muafiyeti belgesi” talep ettiğimizi açık açık yazacak mıyız? Yoksa sizin başlangıçta ve diğer cvplarda yazdığınız metodlar gibi bir dilekçe yazdığımızda talebimizin ne olduğunu bilirler mi? Ben şöyle yazmak istiyorum;
  Arkadaşlarıma, çevreme ve yakınlarıma evimde özel günler için ( doğum günü, söz, nişan, düğün, mevlüd vs.) kek, kurabiye ve kokulu taş yaparak satıyor, evin mutfak masrafına destek olmaya çalışıyorum. Ama yanlış bir şey de yapmak istemiyorum.
  Gereğinin yapılmasını arz ederim.
  diye yazmam müracaatım için yeterli mi?

  • Rabia Çalhan

   Selçuk Bey, zaten orada size matbuu bir dilekçe veriyorlar. Siz sadece boşlukları dolduruyorsunuz. Neler yaptığınızı yazmanız geeken yere de kokulu taş vs yazabilirsiniz. Müfettiş denetime geldiğinde göstereceğiniz şeyleri… Kolay gelsin.

 • Buket

  Merhabalar Rabia Hanım,
  Ben evde yaş pasta, butik pasta, butik kurabiye, butik cupcake yani şeker hamuruyla yapılan yiyecekler ve şeker hamuruyla yapılmayan kurabiyeler, pastalar, kek börek belki yaprak sarması gibi şeyler yapıp satmak istiyorum. vergiden muaf belgesi alabilirmiyim?
  özel bir kurstan Pastacılık kursuna katılmışlık belgemde var.
  Babam vefatı sonrasındada babamdan yetim maaşı alıyorum. Sanırım bu maaşım kesilmez okuduğuma göre.

  Geldiklerinde butik pasta, butik kurabiyede yapıp gösterebilirim.

  İnstagramda facebook da internet sitemdede satabilirim aldıkdan sonra değil mi?

  Ama ben vergi dairesinden belgeyi alırken, eş dost akrabaya çevreme satıcam diyeceğim.

  Sevgilerimle

  • Rabia Çalhan

   Evet eğer bir değişiklik olmadıysa ev yapımı yiyecekler için de bu belgeyi veriyorlar. Ama börek demeyin. Hamur açma standartları var özel olarak. Kimi cafe tarzı yerler bile börek iznine sahip değil. 🙂 Bir de internet sitenizden satış yapamazsınız. çünkü orada banka göstermeniz geekecek sonuçta. Direkt ticari faaliyet olarak algılanacaktır. Aldığınız maaşı etkilemez belgeniz. Hayırlı olsun.

  • Rabia Çalhan

   Evet eğer bir değişiklik olmadıysa ev yapımı yiyecekler için de bu belgeyi veriyorlar. Ama börek demeyin. Hamur açma standartları var özel olarak. Kimi cafe tarzı yerler bile börek iznine sahip değil. 🙂 Bir de internet sitenizden satış yapamazsınız. çünkü orada banka göstermeniz geekecek sonuçta. Direkt ticari faaliyet olarak algılanacaktır. Aldığınız maaşı etkilemez belgeniz. Hayırlı olsun.

   • murat ayten

    Merhabalar.Annemin evde yaptığı el işi dantel ve örgüleri satmak istiyorum ama bu belge sadece bayanlara veriliyor ise annem için bir belge alamaz mıyım?Ve alabiliyorsam kargoda kapıda ödeme yaparken annem yerine ben göndersem problem çıkarmı yani illaki belge sahibinin göndermesini söylerler mi ? Cevabınızı bekliyorum

    • Rabia Çalhan

     Merhaba, hayır illa kargoya annenizin vermesi gerekmez. Ama annenizin belgesi ve adı ile veilmesi geekir. Dilekçe işini de diğer devlet daielerinde nasıl hallediyorsanız o şekilde halletmeniz gerekir. İmzası yoksa mühü ya da parmak basması gerekir dilekçeye. Oadaki menua da durumu söylerseniz size yol gösterecektir. Kolay gelsin.

 • Zeynep

  Rabia Hanım merhaba!
  Öncelikle size çok teşekkür ederim bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz ve yardımcı olduğunuz için. Ben belgemi aldım, denetleme için gelen olmadı. Evde dikiş diktiğimi ve bunu çevreme satmak istediğimi beyan ederek aldım ve zaten dikiş dikmeyi biliyorum. Belgeyi almak hiç zor değil hanımlar, yaptığınız işin yıllık kazancı 20 bini geçmicek şekildeyse, yasa dışı bir işlem yapmak istemiyorsanız ve kapıda ödeme yapmak istiyorsanız belgeyi almanızı öneririm. Herkese işinde başarılar dilerim.
  Güven veren yaklaşımınız ve tüm yardımseverliğiniz için sonsuz teşekkürler Rabia Hanım, saygılarımla.

 • yakup

  merhaba RABİA hanım
  uzun süredir beynimi kemiren sorular var yazım biraz uzun olabilir kusura bakmayın 🙂
  1-bu belgeyi sadece bayanlarmı alıyor
  2-belgeyi bayan alıyorsa halletik diyelim aliexpress ten saat alıp instagramda satsam tanesi 250 tl geçmeyecek sorun yaratırmı
  3-yada alternatif olarak bi bujiteri ve saat tarzı dükkan açsam ve yine aliexpresten urun alıp instagramda satsam bi sorun olurmu
  4-instagram faturasız satış yapsam ödemeleri 5-6 banka ayrı banka hesabına aileden veya akrabalardan farklı hesaba alsam yine ceza alma riskimiz varmı
  5-aliexpressten aldığım bi ürünü faturalandırabilirmiyim evetse nasıl yapabilirim
  size şimdidien çok teşekkür eder saygı ve sevgilerimi iletirim 🙂

  • Rabia Çalhan

   Yakup Bey,
   Bu belgeyi öncelikli olarak kadınlara veriyorlar.Yine de vergi dairesine gidip sorabilirsiniz. AliExpress’ten aldığınız ürünleri eğer burada şahıs yada LTD şirketiniz varsa faturalandırırsınız. Dükkan açmak da vergi mükellefi olmak demek ve fatura kesebiliyorsunuz o şekilde.Diğer konularda da yazımızda da belirttiğimiz gibi bu ek gelir elde etmenin yasal yolu. O yüzden diğer sorduğunuz teknikler yasadışı sularda olduğundan cevap veremeyeceğiz. Sadece vergi kaçırmanın ağır cezai yaptırımları olduğunu söyleyebiliriz. İyi günler.

  • Rabia Çalhan

   Yakup Bey,
   Bu belgeyi öncelikli olarak kadınlara veriyorlar.Yine de vergi dairesine gidip sorabilirsiniz. AliExpress’ten aldığınız ürünleri eğer burada şahıs yada LTD şirketiniz varsa faturalandırırsınız. Dükkan açmak da vergi mükellefi olmak demek ve fatura kesebiliyorsunuz o şekilde. Diğer konularda da yazımızda da belirttiğimiz gibi bu ek gelir elde etmenin yasal yolu. O yüzden diğer sorduğunuz teknikler yasadışı sularda olduğundan cevap veremeyeceğiz. Sadece vergi kaçırmanın ağır cezai yaptırımları olduğunu söyleyebiliriz. İyi günler.

 • yakup

  teşekkürler anladığım kadarıyla mesela bi saat dükkanı açtım vergi levhası var ve ben ek bi vergi ödemeden online satış yapabileceğim instagram gibi sonucunu çıkarabilirmiyim ve aliexpreste aldığım ürünlerde dükkanda fatura keserek satabilirim doğrumudur RABİA hanım cevaplarınız için size çok teşekkür ederim

 • serpil

  merhaba bende de ek iş olarak ınstagramda 3 aydır çocuk giyim satışı yapmaya başladım.kapıda ödemede önce butikçi bir arkadaşım yardımcı oldu.sonra vergi muafiyeti belgesi aldım.ama henüz cesaret edip de fatura yerine koyamadım.o belgeyi karşı taraf aldığında sıkıntı yapar mı.fotokopisini koyduğumda sıkıntı olur mu ptt de görevli kargocu bu belgeyi al demişti.ya da sadece kargocuya göstersem içine koymasam olur ayda 2 kere falan ancak satış yapıyorum.normalde kamuda taşeron olarak çalışıyorum..içime çok büyük sıkıntı oldu.kargocuya ne şekilde anlatmalıyım.teşekkürler…

  • Rabia Çalhan

   Şimdi nasıl ki bir siteden alışveriş ettiğinizde gelen fatura aynı zamanda sevk irsaliyesi yerine geçiyorsa belgeniz de bir nevi onun yerine geçiyor. Dolayısıyla kapıda ödeme için kargo firması bubub aksini kabul etmez. Çünkü kapıda ödeme alacak olan kurye neye göre parayı teslim alacak? Karşı taraf neyi sıkıntı yapacak onu anlamadım. Siz zaten el emeği bir şey yapıyorsanız fatura beklememesi gerekir, ki siz zaten bu satışı yasal olarak yapıyorsunuz. Ha hazır giyim ürünü satıyorsanız da zaten bu belge ile iş yapmamanız gerekir. Sevgiler.

 • Tuğba

  merhaba ben instagram ve facebookta kurdele tül ve boncuklarla süslediğim toka ve bere satmak için bu belgeyi almak istiyorum bütün yorumları okudum lakin tam anlayamadım maalesef
  Şimdi ben belgeyi alırken internet satışı yapacağımı açıklamayacağım ya bir şikayet ya da denetim durumunda satışın internetten olduğunun anlaşılması ile herhangi bir ceza uygulama ihtimalleri var mı.?Yoksa ceza sadece 20 bini aşması ve el işi olmamaı durumunda mı ortaya çıkıyor?Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Yazı içinde ayrıca teşekkürler çok faydalı bir paylaşım olmuş.

  • Rabia Çalhan

   Tuğba Hanım şöyle; vergi dairesine gidip internetten satacağım dediğinizde direkt büyük sermayeli, tiari bir girişim olaak algılandığı için yakın çevrenize demenizi salık eriyouz. Instagram hesabınız da sonuçta kişisel hesabınız. Burada el emeğinizi yılda yirmi bin lirayı geçmeyecek şekilde tanıtıp satarsanız bunun bir cezası yok, çünkü zaten 20 bin lira gelir, gelir vergisine girmez.

 • Berna durmuş

  Selamun aleyküm Rabia hanım ben yeni girişimde bulunmak üzereyim ama tevafuken size rastladım ama okadar hiç bişey bilmiyorum ki bu yüzden sorularımda bi hayli çok. Burdan yorumo yaparken telefonum nedensiz şekilde donuyo. Sizinle iletişime geçebileceğim bi eposta veya numara var mı acaba. Yardım ederseniz çok mutlu olurum. Hayırlı günler

 • gamze

  Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Yazıları okudum.benim sorum şu olcak el emeği ürünleri göstererek belgeyi aldım sosyal medyada satmak yasak oldugu icin cevreme satcam dedim fakat bu ürünleri instangram da sattim ama çok gelir elde etmedim farkedilirse ceza alirmiyim?

  • Rabia Çalhan

   Vergi dairesine gidip internetten satacağım dediğinizde direkt büyük sermayeli, tiari bir girişim olaak algılandığı için yakın çevrenize demenizi salık eriyouz. Instagram hesabınız da sonuçta kişisel hesabınız. Burada el emeğinizi yılda yirmi bin lirayı geçmeyecek şekilde tanıtıp satarsanız bunun bir cezası yok, çünkü zaten 20 bin lira gelir, gelir vergisine girmez.

 • gamze

  Bu belgeyi almak için nereye başvurmak gerek ? Vergi dairesine mi yoksa belediyeye mi bilmediğim için soruyorum soru saçma olduysa Özür dilerim

 • Amerikadan ürün satmak

  Merhaba Rabia hanım, ben Amerika da yaşıyorum ve instagram üzerinden satış yapıyorum ürünlerin çoğu 70 Euro geçmediği için gümrük ödemiyorum. Ancak satışlarım artmaya başlayınca bende de tereddüt oluştu . Aynı kredi kartının hesap kartına ödeme alıyorum. Yani Türkiye kredi kartımı Amerika da kullanıp Türkiye deki hesabıma gönderip karttı ödüyorum . Kazandığım çok büyük para değil ama çökerler tabiki illa ki bu furya nın sonu gelecek ama yılda 20 bin kazanıp 100 bin TL vergi ödemek istemiyorum. Kafam karışıyor ben şimdi
  1. sadece şahıs şirketi açıp ürünü sattığım ücretten vergilendirip fatura kesersem eğer ileride bu ürünü nerden ve nasıl TEM’in ettiğimi sormazlar mı
  2. Şahıs şirketi yerine sokak arası bir toptan parkende butik üzerinden fatura kesebilir miyim

  Çok teşekkürler
  Sevgiler

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, bahsettiğiniz konu hakkında maalesef yardımcı olamayacağım. Bu konuyu bir mali müşavirle konuşmanız daha doğru bilgi almanızı sağlayacaktı. Çok teşekkürler.

   • Sevda BURAN

    Rabia Hanım Merhaba,

    Bende İnstagram üzerinden bir butik sayfası açtım birkaç gün oluyor.
    Toptancıdan alıp kıyafet satışı yapmak istiyorum. Fakat sayfa açtım ama şuan bir yerde çalışıyorum sigortalı olarak. İnstagramda belli bir takipçiye ulaşırsam ve satış yapabilirsem ancak o zaman işten ayrılıp vergi muhafiyet belgesine başvurmayı yada ileri derecede gelir getirise şahıs şirketi açmayı düşünüyorum. Daha ne olcağını bilmeden işten çıkmak istemiyorum. Şuan satış yapıyor olsam farklı birkaç hesap kullansam bu şekilde idare edebilirmiyim mümkünatı varmı ceza olasılığı nedir yardımlarınızı rica ederim.

    • Rabia Çalhan

     Sevda Hanım toptancıdan kıyafet satışı yapacaksanız bu belge işinize yaramaz. Bir kaç farklı hesap kullanmanız da farketmez. Ama el emeği ürünlerimi satacağım derseniz de işten ayrılmadan da bu belgeyi alabilirsiniz.

     • Esma

      Merhaba tüm yorumlarınızı okudum öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler. Bütün örnekler el emeği bn ev hanimiyim ve evde züccaciye ürünleri satak istiyorum bunu instagram hsbmdad olmasını istiyorum yılık 20 bin tl yi geçmez bununla ilgili bu belgeyi alabilirmiyim ve vergi dairesine nasıl izah etmem gerekir

      • Rabia Çalhan

       Esma Hanım İnstagram deyince çekinebiliyor memurlar. El emeği züccaciye yapıp konu komşuya satıyorum derseniz büyük ihtimalle belgeye hak kazanırsınız. Evinize gelip görmek isteyebilirler yaptıklarınızı.
       İyi çalışmalar.

 • Esma

  Bu arada çok büyük capl değil eşime dostuma sattıkları haricinde instagram da satış da yapmak istiyorum zaten daha yeni başlamak istiyorum iyi olursa vergi dairesine beyanda bulunulur ama vbaslangic için bu belgeyi alabilirmiyim yanlış bişey yapmak istemiyorum şimdiden teşekkürler

 • Öznur Tuğba

  Merhaba rabia hanım. Biz üç öğrenci arkadaş okulumuza destek olması amacıyla instagramda bir sayfa açtık. Kişiyr özel hediyelik eşya yapıyoruz. Örneğin takvim tarzı birşey yapıp onu çıktı alıp çerçeveleyip satıyoruz. Özel günü belirten bir takvim. Örneğin araba alıp üzerine yazı yazıp kutulayıp satıyoruz. Kişiye özel sevgiliye özel ürünler şekşinde. Kavanoz alıp içine renkli kağıtlar ile sözler yapıp süsleyip satıyoruz. Kupa tasarımı yapıp bardak bastırıyoruz onı satıyoruz. Şuandan bir ay oldu ve sınıf arkadaşlarımız aldı hep. Bu belgeyi almak istiyoruz. El emeği olması açısından kavanozu göstermek yeteeli midir? En iyi hangi ürünü göstersek sorun olmaz. Belgeyi birimiz alacağız. Okuluma detek olmak için kavanoz süsleyip içine hediyelik hazırlayıp arkadaşlarıma satıyorum desek belgeyi alabilir miyiz. Sizin sayenizde işimizi dopru düzgün yapak adına güzel bilgiler edindik cevaplarınızdan şimdiden teşekkürler

  • Rabia Çalhan

   Evet kavanoz süslemek el işine girer ve belgeyi alabilirsiniz. 18 yaşından büyüksünüz değil mi? El işi kavanoz süsleyip arkadaşlara, çevreye satıyoruz demeniz yeterli. Elinizde örnekler de bulunsun. İyi çalışmalar.

 • Esma

  Merhaba oncelikle yorum ve ilginiz icin tesekkurler r kusuura bakmayın takıldığım bir konu var var bn zuccaciyrerini hazar alcam tabak kahve fincanı çatal kaşık sus eşyaları gibi …rvergi dairesine el emeği olaraürün gösterdikleri sonra hazır urun satmam da bi sakınca olurmu

  • Rabia Çalhan

   Eğer şikayet edilirseniz olabilir tabi. Çünkü şöyle düşünün, biri ürünü beğenmedi ve iade etmek istedi. Bir şekilde size ulaşamadı ve hakem heytine gitti. O duumda ne yapacaksınız? Bu belgeyi en iyisi size veriliş amacıyla kullanmak. :/

 • hüseyin

  Selamlar Rabia Hanım. Sabrınıza ve iş sevginize hayran kaldım. Ne sorular biter ve cevaplar. 🙂 Müsaadenizle benim de sorularım olacaktı. Tüm yorumları okudum ama yapmak istediğim ürünlerle ilgili soru yoktu sanırım. Çoğunluk giyim, takı vs. ile ilgili sorular vardı.

  1. Ben su borusundan, eski eşyalardan (eski telefonlar, müzik aletleri, fotoğraf makineleri vs.) dekoratif lambalar yapacağım. Sonuçta elektrikli bir iş. Bunun için özel bir belge gerekiyor mu? Yoksa takı tasarım ürünleri gibi el işi kapsamında mı? (Su borularını tesisatçıda kestirip diş açtırıyorum, tasarımını ve elektrik bağlantılarını evde yapıyorum.)

  2. Yine kerestecilerden temin ettiğim ahşaplarla tasarım lambalar, duvar ve masa saatleri, zigon sehpalar, orta sehpalar yapacağım. Bunlar el emeğine girer mi, yoksa mobilyacı mı olmuş olurum?

  3. Vergi muafiyet belgesi almasam da şöyle bir yola başvursam ne dersiniz:
  Kuzenimin küçük ev aletleri, tv, telefon vs. sattığı dükkânı var. Onunla anlaşsam. Bunları kendisi üretip de satıyormuş gibi satabilir mi? Yoksa kuzenimin de ayrıca bir üretim belgesi alması, atölye gibi bir yer göstermesi mi lazım? (tabi ürünlerim hem onun dükkânında müşterinin beğenisine sunulacak hem de internetten reklamını ve satışını yapacağız.)

  İlginiz ve sabrınız için çok teşekkürler. Hoşça kalın

 • Hüseyin

  Selamlar Rabia Hanım. Sabrınıza ve iş sevginize hayran kaldım. Ne sorular biter ve cevaplar. 🙂 Müsaadenizle benim de sorularım olacaktı. Tüm yorumları okudum ama yapmak istediğim ürünlerle ilgili soru yoktu sanırım. Çoğunluk giyim, takı vs. ile ilgili sorular vardı.

  1. Ben su borusundan, eski eşyalardan (eski telefonlar, müzik aletleri, fotoğraf makineleri vs.) dekoratif lambalar yapacağım. Sonuçta elektrikli bir iş. Bunun için özel bir belge gerekiyor mu? Yoksa takı tasarım ürünleri gibi el işi kapsamında mı? (Su borularını tesisatçıda kestirip diş açtırıyorum, tasarımını ve elektrik bağlantılarını evde yapıyorum.)

  2. Yine kerestecilerden temin ettiğim ahşaplarla tasarım lambalar, duvar ve masa saatleri, zigon sehpalar, orta sehpalar yapacağım. Bunlar el emeğine girer mi, yoksa mobilyacı mı olmuş olurum?

  3. Vergi muafiyet belgesi almasam da şöyle bir yola başvursam ne dersiniz:
  Kuzenimin küçük ev aletleri, tv, telefon vs. sattığı dükkânı var. Onunla anlaşsam. Bunları kendisi üretip de satıyormuş gibi satabilir mi? Yoksa kuzenimin de ayrıca bir üretim belgesi alması, atölye gibi bir yer göstermesi mi lazım? (tabi ürünlerim hem onun dükkânında müşterinin beğenisine sunulacak hem de internetten reklamını ve satışını yapacağız.)

  İlginiz ve sabrınız için çok teşekkürler. Hoşça kalın

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Hüseyin Bey, sizin üreteceğiniz şeyler elektrikli alet sınıfına girdiği için bu belge kapsamında satış yapmanız mümkün değil. Her şetyden önce elektrikli aletler için CE belgesi ve güvenlik belgesi gerekiyor ki, bunları da kişiye vermiyorlar zaten. Aynı şekilde satam kişilerin de belgeli ürün satmaları gerekiyor. Onun yerine siz eğer bulabilirseniz lamba, avize üreten yerlerle anlaşıp fason üretim gibi yaptırabilirsiniz. İnternette gördüğünüz o tür tasarım şeylerin çoğu da bir yere yaptırılıyor gözüküyor zaten. Ama el emeği olarak yaptığınız küçük mobilyalar için böyle bir şart yok. Ama evinizde yapabiliyor olmanız gerekiyor. 🙂 Müfettiş geldiğinde ona evde üretildiğini ispatlamanız gerekecek. İyi akşamlar dilerim.

 • Nur Emine

  Merhabalar öncelikle paylaşımınız için teşekkürler ben de tedirgin olduğumdan işe başlayamayanlardanım 🙂 Ben evde keçeden kitap kaplığı, küçük cüzdan ve çanta gibi şeyler yapıyorum yani çok büyük birşey kazandıracak şeyler değil bu belgeyle yaptıklarımı instagram üzerinden satmak istiyorum kapıda ödeme kargo işlemleri açısından nasıl fayda sağlar ve bir de konuyla ilgili görüşürken ne diyip ne dememem lazım yardımcı olur musunuz? Daha önce cevaplanmış olabilir kusura bakmayın herkes birçok şey yazmış hepsini okuyamadım şimdiden teşekkürler 🙂

 • Nur Emine

  Gerekli şeyleri yaptım yoklamayı da yaptılar fakat el emeği olup olmayışı konusunda tereddütte kalmışlar daha bir sonuç çıkmadı elimde dikiyorum neresi el emeği değil anlayamadım dua edin inşAllah olumlu sonuçlanır 🙁

   • Nur Emine

    Ben ilk başvurmaya gittiğimde durumu anlattım bir bey vardı ne gibi şeyler yapıyorsunuz dedi bende yanımda yaptığım mini çantalardan 2 tane götürmüştüm onları gösterdim beyefendi de bu el emeğine girer mi falan diye tereddütte kalıp aynı yerin müdür yardımcısıyla bir görüşün dedi oraya gittim müdür yardımcısına açıkladım dilekçe yazdırdı ve geri dönüp teslim ettim pazartesi tekrar gel dediler yoklama için gittim ne yaptığımı anlattım yoklamayı doldurduk arayacağız dediler fakat size yazdığımda 1 hafta olmuştu aramamışlardı tekrar uğrayıp sorduğumda siz keçeden birşeyler yapıyorsunuz keçenin kendisini yapsanız neyse ama o hazır bir şey, onun el emeği olup olmadığında tereddütte kaldık risk almak istemedik ve ildeki defterdarlığa yazı yazdık onlar karar verecek size mutlaka dönüş yapılır dendi. Ben anlayamadım keçenin kendisini evimde nasıl üretebilirim onu kesip elimde dikip çanta, kitap kaplığı falan yapıyorum bu nasıl el emeği olmaz ben mi yanlış düşünüyorum? Şimdi ne yapmalıyım?

    • Rabia Çalhan

     Çok şaşırtıcı. Keçenin kendisinin el emeği olması gerektiğini düşünüyorlarsa o zaman hazır yünden örülen atkı ve bereleri de el işi kabul etmemeleri lazım. 😀 Evde yün eğirmeyeceğimize göre tabi ki hazır alıyoruz bu malzemeleri. mesela boncuktan takılar. Boncuğu torna tezgahında kendimiz mi yapacakmışız? Deftardarlıktan gelecek cevabı bekleyeceksiniz tabi bu durumda. :/ Kolay gelsin.

 • Muhammed Fatih

  Merhabalar kolay gelsin Allah razı olsun cidden çok güzel cevaplar vermişsiniz. Ben birçoğunu okudum fakat ben galiba tam aradığım cevabı bulamadım. Sizin esnaf muafiyet belgeniz var , peki siz bağkur primi ödüyor musunuz ? Ödüyorsanız ne kadar ödüyorsunuz ? Ve mesela memur geldi eve sen bu işi yapıyorsun ve ben sana bu belgeyi vermiyorum dedi ne olacak benim bu sefer bir işletme mi kurmam gerekecek ?

  • Rabia Çalhan

   Memurun kanaati önemli tabi. Belgeyi alıp almayacağınıza dair onayı o düzenliyor. Belge alamazsanız işletme, şirket vb. kurup kurmamak size kalmış bir şey. Ancak belgenin öncelikli olarak kadınlara verildiğiniz de hatırlatalım. İyi günler

 • ülker isik

  Rabia hanim butun yorum ve sorulari okumaya calistim.her soru ve cvp tan ayri bisey ogrendim.emeginize cok tesekkur ederim..bende o belgeden almak istiyorum fakat ben kokulu tas, sabun yapip satmak istiyorum ama ham ahsap malzeme alip onlari boyayip satmakta istiyorum.esim marangoz bazi objeleri oda yapabilir kesebilir.evde kulllanmadigim bir odam var.burayi atolye yapmak istiyorum.esimin tahtayi kesip sekillendirmesi veya bazilarini disardan alip boyayip satmak için bu belgeyi verirlermi acaba??simdiden cokk tesekkur ederi

  • Rabia Çalhan

   Verirler. Çok ayrıntıya girmeyin. Ahşap süs eşyaları ve sabun, kokulu taş deyin. Evde atölye kurmanız size kalmış.Sadece geldiklerinde malzemelerinizi görmek isteyebilirler. Kolay gelsin.

 • Tekin

  Rabia hanım merhaba yazılarınızı baştan sona okudum aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.
  Yazılarınızda elektronik ürünler konusunda bir bilgi göremediğimden birkaç sorunun cevabını öğrenmek için yazmak zorunda hissettim. Yanıtlarsanız sevinirim.

  1.Ben yurt dışından aliexpress gibi sitelerden araç takip cihazı ve oto alarm parçaları getirip evimde bunları montajlayıp satmak istiyorum. Yani dış kasası ayrı, iç elektronik devre kartı ayrı, kablo ve sigorta söketleri ayrı olmak üzere birden fazla parçayı birleştirerek tek parça olarak satmak. Bu işlemi yapıp bahsettiğiniz vergi muafiyeti belgesini almam mümkünmüdür. Yani elektronik ürün montajı yapmakta el işine girermi?

  • Rabia Çalhan

   Tekin Bey bu yapacağınız iş bu belge kapsamına girmez. Elektronik ürünlerin farklı bir posedürü vadır ve bu tür ürünler sattığınızda Garanti Belgesi sunmak zorundasınız müşterinize. Bu da muafiyet belgesiyle olacak şey değil. İyi çalışmalar

 • Tekin

  2. Sorum ise yine aynı yönde fakat yöntem farklı ekranı ve dış kasası kırık çalışmayan cep telefonlarını alıp yine çalışan parçalarını bir araya getirerek oto alarm ve araç takip cihazı haline getiriyorum yani bu bir geri dönüşüm işi sayılır Muafiyet belgesi kapsamına girermi?

 • Tekin

  3.Montajını ve tamirini yaptığım ürünleri gittigidiyor, n11 ve sahibinden gibi siteler üzerinden satmam gerekiyor. Neden derseniz her müşteri havale çıkarmaya yanaşmıyor ve kredi kartı ile ödeme cazip geliyor. Bu sebeple adı geçen sitelerin sanal pos altyapısı ile kredi kartı ödemelerini kabul edebildikleri için bu siteleri tercih etmem durumu söz konusu. Bu durumda esnaf muafiyet belgesinin ceza yememek için ne derecede koruma sağladığını merak ediyorum. Adı geçen sitelerin hesaplarının maliye tarafından denetlendiğini biliyorum bu durumda muafiyet belgem olsa dahi yarın öbürgün maliye tarafından denetime tabi tutulabilirmiyim.

 • Kübra

  Ben instagramdan bir butik açmayı düşünüyorum yutdışından ithal ürünleri satmak için bunun için ne gerekli nerelere gitmem lazım maliyeti nasıl oluyo ?

 • cevdet

  SELAM YORUMLARI VE CEVAPLARI OKUDUM ÇOK YARDIMCI OLDU VE DENİLEN GİBİ GİTTİ EŞİMİN ÜZERİNE VERGİDEN MUAF BELGESİNİ ALDIK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM PTTDEN KAPIDA ÖDEMELİ ÜRÜNLER GÖNDERİYORUZ Bİ KAÇ SORUM OLACAK 20BİNİ GEÇERSEK NE OLUR 20BİNE KADAR KAZANDIĞIMIZI NASIL TAKİP EDECEKLER PTTDE GÖNDERİM YAPARİKEN PTT GÖREVLİSİYLE BİRAZ SAMİMİ OLDUM BELGE SORMUYOR AMA BİLİYOR MUAF BELGEMİZ OLDUĞUNU BELGEYİ PAKETEDE KOYMUYORUZ PTTYE GİDERKEN YANIMIZDA GÖTÜRÜYORUZ BELGEYİ YANİ ANLAYACAĞINIZ 20BİNİ 1 SENEDE AŞACAK GİBİYİZ SİZCE NASIL Bİ YOL İZLEMELİYİZ ŞAHIS ŞİRKETİNDEDE KARDAN ÇOK GİDERE GİDER YANİ O ŞEKİLDE ÇOK ZOR Bİ YOL GÇSTEREBİLİRMİSİNİZ TEK DÜŞÜNDÜĞÜM 20BİNİ GEÇERSEK NE OLUR.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba. Belgeniz hayırlı olsun. 20 bini geçerseniz gelir vergisi ödersiniz. 🙂 Yani o kadar da tedirgin olacak bir şey yok. Gerçekten ben bunu yasal bir şekilde yol göstermek adına yazdığımız için daha fazlası uygun olmaz. Yani ne demişler “Kazanç Helal, Vergi Kutsal.” Sevgiler.

 • sevda

  Merhaba öncelikle yazınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Baştan sona bütün yorumları ve cevaplarınızı okudum ancak kendimle ilgili olan kısıma kimse değinmemiş onunla ilgili soru sormak istiyorum. Ben katalogla iç giyim ve kozmetik satışı yapan bir yere üyeyim oraya sadece geliş fiyatına kendim almak için üye olmuştum ama aktif olmasamda daha önceden birkaç defa eşime dostuma geliş fiyatınada vermişliğim oldu. Şimdi ise instagramdan bir sayfa açıp katalogdaki ürünlerin satışını yapmak istiyorum. Sıfırdan başlayacağım için yıllık kazancımın 20000 tl olması zaten imkansız gibi görünüyor. Anladığım kadarıyla burada el emeği olmadığı için bu belgenin bana verilmeside zor ama bununla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim beni bilgilendirebilir misiniz ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum hoşçakalın.

  • Rabia Çalhan

   Siz zaten katalog satışı yaptığınız için bu ürünlerin vergisinin üye olduğunuz firma taafından ödeniyor olması lazım. Belgenizi alırken bu ürünleri gösteremezsiniz ama. 🙂 Satış yapmanızın önünde ise hiç bir engel yok.

 • Selda

  Merhaba Rabia Hanım,
  ben de Instagram üzerinden evde yaptığımız ceviz sucuğu, salça, bulgur vs. ürünlerimizi ve ayrıca ceviz, zeytinyağı, zeytin gibi diğer zirai ürünlerimizi satmak istiyorum. Fakat iki sorum olacak size bu durumla ilgili. Şu anda işsizlik maaşı aldığım için bu tür bir başvuru işsizlik maaşıma engel olur mu? Bu durumda annemin adına böyle bir belgeye başvurabilir miyiz? Ayrıca bahsettiğim ürünler evde yaptığımız ürünler sınıfına giriyor mudur? Günlerdir konuyla ilgili araştırma yapıyorum. Sizin bilgileriniz benim açımdan çok faydalı oldu. Biraz endişeliydim bir ışık oldu:) Teşekkür ederim.

  • Rabia Çalhan

   Merhaba
   Anneniz üzerine başvurabilirsiniz. Malum işsizlik maaşı kutarıcı bir şey, riske atmayın. Ürünlerinizin bir kısmı bu sınıfa giriyor, bir kısmı girmiyor, ama birbirini tamamlayan şeyler olduğu için bir sıkıntı da çıkmaz diyebiliriz. Duruma göre daha sonra ufak bir şirket yoluna da gidebilirsiniz.

 • Elif

  Merhaba Rabia Hanım,
  Yazılarınızı okudum ama kendimle ilgili olanı bulamadım. Ben evde özellikle gözleme, katmer, mantı ve börek yapıp satmayı düşünüyorum. Tabi istenirse yaprak sarması ve kurabiye tarzı yiyecekleride. Nette satış yapmam mümkün mü? Mümkün değil ise sadece komşu akraba telefonlarına vatzap ile kampanyalar düzenleyerek satış yapabilir miyim? Hepsi riskli diyorsanız küçük bir işyeri açmak için benden ne tür belgeler istenebilir?

  • Rabia Çalhan

   Elif Hanım yo sizin yaptığınız iş esnaf ev kadınlığı tanımına çok uygun. İnstagram’da da yapan çok kişi var. Belgenizi de veriler. İşyeri açmak isterseniz bir muhasebeciye danışmanızı öneririm. Hayırlı kazançlar.

 • Sinem

  Rabia hanım merhaba yorumlarınızın hepsini okudum ama biraz kafam karıştı net bi Bilgi Almak adına bende size yazmak istedim 🙂 bende terzide kıyafet diktirip İnstagram üstünden satış yapmak istiyorum tabi ki içim rahat etmesi için belgeyi de almak istiyorum. Vergi dairesine gittiğimde evde kendim kıyafet diliyorum tunik elbise vb ve arkadaş çevreme satıyorum demem yeterli olur mu eve geldiklerinde dikiş makinası göstersem inandırıcı olması adına belgeyi bu yolla alabilir miyim? Ve instagramda satış hesabı açtım bu sorun teşkil eder mi? Bi de ben dikiş bilmiyorum bana dikiş diktirirler mi acaba denemek amaçlı 🙂 cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 • Gamze

  Merhaba Rabia Hanım,

  Ben de instagram üzerinden evde dikimini yapacağım yastık ve bebek aksesuarları satışı yapmak istiyorum.

  Şimdi şöyle bir senaryo yazacağım;
  Sizin yazıda bahsettiğiniz gibi belgeyi alıp satışa başladım diyelim. İnstagram sayfam üzerinden fiyat sorulacak, DM’e yönlendireceğim ya da whatsapp numarası vereceğim. Diyelim ki bu durum maliyenin dikkatini çekti. gel bakalım sen napıyorsun dediler. evde hobi olarak ürettiğim şeyleri eşe dosta satıyorum, buradan da görsünler diye sayfa açtım dedim. iyi de telefon numarası niye verdin, özele mesaj gönderdim diye yazmışsın, sen ticari faaliyet yürütüyorsun dediler. bana cezayı kitlerler mi?

  Çünkü çok araştırdım, esnaf muafiyeti belgesinin ceza almama noktasında hiçbir garantisi yok. Aaa ben bilmiyordum gibi bir mazereti ne kadar kabul ederler orası da muallak.

  Diyelim ki yakalandık iş cezaya geldi. Şirket kur devam et mi derler, yoksa her türlü o cezayı yazarlar mı? çevrenizden bu durumla karşılaşan kimse oldu mu? nasıl bir çözüm buldular?

 • yaşar uzunay

  Merahaba Rabia Hanım, Bu belge ile kargo anlaşması yapılabilir mi ? tıpkı şahıs şirketinde olduğu gibi ? ayrıca yıllık 18 bin demiştiniz diyelim ki ben 20 bin liralılık satış yaptım kanıtlanabilir mi ?

  • Rabia Çalhan

   Yazının yazıldığı tarihte 20.000 TL İdi. Bu yılın gelir vergisi sınırına bakmak lazım artık. Kargo şirketi anlaşmayı kabul ederse yapabilirsiniz tabii. Ama genellikle etmiyorlar. 🙂

   • ayfer şahin

    Rabia hanım Merhaba yorumların hepsini okudum benim eşim pazarda telefon kılıgı aksesuarlar satıyor bağkur sigorta yok çok bir kazancından yok ben instagramdan satmak destek olmak istiyorum bunu nasıl el emeğine çevirip bu belgeyi alabilirim belgeyi almadan satış ypabilirsem sıkıntı olurmu

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)