Bakım ve Sağlık

İlaç Kullananlar Greyfurta Dikkat!

Çok fazla C vitamini içeren, içindeki likopenle anti oksidan etki gösteren greyfurt tam bir ecza deposu. Uzmanlar günde bir bardak greyfurt suyu tüketmenin kalp ve damar hastalıklarını önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuşlardır. Greyfurt ayrıca diş eti hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Her gün düzenli olarak greyfurt  tüketen kişilerin diş etlerinin daha sağlıklı olduğu, yaralarının daha çabuk iyileştiği saptanmıştır.

Greyfurt şekerin vücutta eritilmesine de katkıda bulunan bir meyvedir. Bu sayede şeker vücutta daha az depolanmaktadır. Yemeklerden önce greyfurt yiyen ya da greyfurt suyu içen kişiler de insülin ve glikoz oranı daha düşük çıkmaktadır. Bu da zayıflamaya katkı sağlar. Greyfurt zihni canlandıran bir yiyecektir. Özellikle kaygı, anksiyete ve sinir bozukluklarında ilaç olarak da greyfurttan yararlanılmaktadır.

Bu kadar yararlı olan greyfurtu tüketirken bilinçsiz davranmamak büyük önem taşıyor. Zira bilim insanları ilaçlarla birlikte greyfurt tüketmenin ölümle sonuçlanabilecek ciddi yan etkileri olduğuna dikkat çekiyor. İlaçlar ince bağırsak ve karaciğerde bulunan enzimlerle parçalanarak dışarı atılmaktadır. Greyfurtta bulunan furanokumarin grubu kimyasallardan olan narinjinin, ve psoralen maddeler ilaçların parçalanmasını ve vücuttan atılmasını geciktirir. Bu şekilde ilaçların yan etkisi de % 300 oranında artmaktadır. Parçalanamayan ilaçlar kanda birikerek zehirlenmelere ve damar yollarının tıkanmasına neden olabilirler. Özellikle kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlar, kardiyovasküler ve psikiyatrik bozukluklarda kullanılan ilaçlarla birlikte greyfurt suyu içmemek gerekiyor.  Bu gruptaki 85 ilacın greyfurtla birlikte alındığında ciddi sağlık riskleri oluşturduğu ispatlanmış durumda. ilaçlarla birlikte greyfurt tüketmek akut böbrek yetmezliğine ve ani kalp durmasına yol açabilir. İlaç kullanılacaksa greyfurt suyunun en az 24 saat önce içildiğinden emin olunması gerekiyor ve ilaç kullanımı boyunca bu meyveden uzak durmak en iyi yol olarak görülüyor.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)