Mekan-Gezi

Hatay Nar Ekşisi Doğallığın Böylesi


Salata bizim evde vazgeçilmezdir. Evde yemeğimiz olmasa bile salatamız eksik olmaz. Öyle çok malzemeye bile gerek duymayız çoğu zaman. Biraz maş fasulyesi, biraz soğan, biraz maydanoz yeterli olur. Ya da mevsiminde toplanmış çıtır çıtır radika ve domates. Bir marul bile yetebilir. Salata inanılmaz bir detoks besini. Tazeliyor, mutluluk veriyor, sindirim kolaylaştırıyor. Hepsinden de öte kendini “doğal” hissettiriyor.

Doğallık demişken salatanın içindeki doğal tatlardan bahsetmek gerekiyor tabi. Mis gibi sızma zeytinyağı salatalarımızın vazgeçilmezi, ev yapımı elma sirkesinin inanılmaz rayihası ya da balsamik sirkenin o enfes tadı. Tabi ferahlık veren en güzel ekşilerden biri olan limonu da unutmamak gerekir. Salatayı salata yapan sosudur.

Doğrusu salatalarda mayonezli, yoğurtlu sosları çok da sevmiyoruz. Biraz klasik bir salata anlayışımız var. Sosların basitliği bizim için önemli bir ayrıntı. Geleneksel olanı seviyoruz galiba.

Geleneksel demişken en sevdiklerimizden biri de nar ekşisi. Bu eşsiz lezzette Hatay nar ekşisinin üstüne bir sos bilmiyoruz ama maalesef nar ekşisi soframızda en az yer eden soslardan biri. Çünkü doğal nar ekşisi bulamıyoruz. Çok aradık ama maalesef satılan nar ekşilerinden hiç biri ihtiyacımızı karşılamadı ve bir süre sonra vaz geçtik. Çünkü doğal olarak nar ekşisi denince yoğun bir nar kokusu bekliyor insan. Nar kokmayan bir nar ekşisi doğal değil bize göre. Bu konuda ikna olamadık hiç bir zaman. Ta ki…..

Ta ki, geçtiğimiz aylarda doğum günüm de sevgili Uğur bana doğum günü hediyesi olarak nar ekşisi getirdiğinden beri. Yanında da nazar boncuklu küp defne sabunları. Evde bir anda Hatay havası esti sıcak sıcak. Bu nar ekşisini büyük bir sevinçle karşıladım çünkü Türkiye’nin en iyi gurmelerinden biri olan Vedat Milor bu nar ekşisini çok beğendiğini  yazmıştı daha önce. Denemeye değerdi.

Hatay nar ekşisi bir litrelik şişenin içinde geldi. Yoğun bir kıvamı var. Kesinlikle katkısız. Peki nasıl bu kadar kıvamlı oluyor. Bunun sırrı Hatay’ın yakıcı güneşinde ve tabi odun ateşinde. Güneşte bekletilen nar suları günler içinde kıvamlı bir hal alıyor. Tamamen doğal olduğu için o çok özlediğimiz ve aradığımız konsantre nar kokusu bir anda odayı dolduruyor. O zaman şimdi tadına bakma vakti.

salata-nar ekşisi

Bir salata yapıyoruz ve nar ekşisini gezdiriyoruz üzerine. Adeta çok kaliteli balsamik sirke etkisi yapıyor Hatay nar ekşisi. Öyle boca etmeye gerek yok, Kararında bir ölçü büyük bir salatayı anında ziyafet sofralarına yaraşır bir gurme lezzete çevirmeye yetiyor. Hafif tatlımsı, kıvamlı bu nar ekşisi ile yıllar sonra yeniden nar ekşili salata yemenin keyfine varıyoruz. Kısır ve dolmada da kullanıyorum.

Nar ekşisi  bozulan bir ürün değil. Eğer bozuluyorsa katkılı olduğunu anlayabilirsiniz. Bu doğal nar ekşisini yemeklerde, salatalarda ve hatta makarnalarda bolca kullanıyorum. Biterse de çok üzülmeyeceğim. Çünkü artık nar ekşisini kimin ürettiğini biliyorum. Her an sipariş verebileceğimi de.

http://www.hataynareksisi.com/

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)