Anne-Çocuk

Hamile Kadınlar Tatilde Nelere Dikkat Etmeli?

Hamile iken tatile çıkma fırsatı varsa bunu kaçırmayın. Zira bu uzun yıllar boyunca eşinizle geçireceğiniz son başbaşa tatil olacak. Sonrasında her ne kadar yardım edenleriniz olsa da her zaman önceliğiniz bebeğiniz olacak. Hamile kadınların tatilde dikkat etmeleri gereken kimi noktalar var kuşkusuz. Tatilin tadını çıkarırken aynı zamanda da sağlığınızı korumaya extra özen göstermelisiniz.

UV Korumalı Giysiler

Güneş ışınları D vitamin eksikliğinizi giderse de yine de hamileyken direkt güneşte kalmamaya özen gösterin. Güneş yanıkları ve ciltteki gerilmeler sizi zor durumda bırakabilir. Ayrıca hamilelikte güneş lekeleri daha çok görülmektedir. UV korumalı giysiler, açık enk seçimi ve 11:00 – 16:00 arasında gölgede kalmaya dikkat ederek istenmeyen güneş yanıklarından korunabilirsiniz.

Geniş Kenarlıklı Şapka

Güneşten korunmanın en iyi yollarından biri de geniş kenarlıklı şapkalar kullanmak. Doğal malzemelerden yapılmış bir şapkayla başınızı serin tutabilirsiniz. Bu hem bunalmanızı engelleyecektir, hem de sıcak çarpması, ani tansiyon değişiklikliği gibi etkenlerden sizi koruyacaktır.

Mayo ve Bikiniye Dikkat

 

Hamile kadınlar denizin ve kumun olumsuz etkilerine karşı daha fazla korunmak zorundadır. Bu yüzden denize girdikten sonra ıslak mayoyla oturmamaya dikkat etmeleri gerekir. Islak mayo ve bikiniler vücutta hızlıca mantar oluşumuna yol açabilirler. Kum da bu etkiyi yaratır.  O yüzden tüm kadınlar ama özellikle hamileler deniz banyosundan sonra kuru ve temiz mayolar giymelidirler. Aynı şekilde kumda oturmak yerine bir örtü sererek ya da sezlongda oturmak  kumdan alınan mantar bakterilerini engeller.

Yemeğe Dikkat

Tatilde insanların  en az 4 kilo alarak tatili bitirdikleri artık çok bilenen bir gerçek. Hamilelerin kilo alma derdi yok gibi görünse de aslında kilolarına en çok dikkat etmeleri gerekenler onlar. Bundan da önemlisi hamileler çok sağlıklı beslenmeliler. Bu yüzden açık büfe yemek veren mekanlarda sağlıklı bir tabak oluşturmalarını ve aşırı yağlı, tatlı yiyeceklerle alerjenlerden uzak durmalarını öneririz. Ayrıca hamileler gün içinde bol bol su tüketmeliler.


Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)