Güzellik,  Kariyer,  manşet

Güzeller Kariyer Basamaklarını Daha Hızlı Tırmanır!

İş dünyasında sadece becerileri ile değil imgeleriyle de “ışıldayanlar” kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanıyor. Çevrenize bir bakın, gerçekten de güzel – yakışıklı kişilerin daha iyi mevkilere daha kolay geldiklerini göreceksiniz. Peki neden?

ABD’de yapılan bir dizi anket güzel – yakışıklı kişilerin daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Çünkü güzellik direkt sağlıklı olmakla ilişkilendiriliyor. Güzel olanın tarih boyunca ayrıcalıklı bir yere sahip olması, ve ödüllendirilmesi gibi çok köklü bir anlayış var. Dönemlere göre estetik algılar değişse bile her dönemin algısı sağlıklı olmak üzerine kurulu. (Kıtlık dönemlerinde, savaş zamanlarında dolgun kadınların beğeni kazanması gibi)

Çok zayıf ya da çok şişman olmayan bir vücut, sağlıklı saç ve tırnaklar, parlayan gözler, erkeklerde kaslı ve atletik bir imge… Tüm bu “güzel” tanımlamalarının insanlarda yarattığı ilk izlenim ise “sağlık”.

Bunun profesyonel hayata yansıması da karşı cinsten işverenlerin ve yöneticilerin, çalışanlarının fiziksel görünümlerine önem vermesi ve kariyerlerinin de bu doğrultuda şekillendirilmesi olarak ortaya çıkıyor.

Bilinçaltında güzellik daha üretken olmakla ilişkilendirildiği gibi aynı zamanda daha adil, daha iyi kalpli ve ön açıcı olmakla da bir tutuluyor.

Yapılan bir deneyde katılımcılara kırk kadar kişinin fotoğrafları gösterildi ve bunları güzelden çirkine doğru sıralamaları istendi. Katılımcıların sıralamaları da resimlerdeki kişilerin maaşlarıyla doğru orantılı çıktı. Yani güzel kişilerin kariyerlerinde daha hızla yükseldikleri ve daha çok maaş alabildikleri deneyle de kanıtlanmış bir olgu.

O yüzden kritik iş toplantılarına ve iş görüşmelerine ışıl ışıl parlayarak gitmek ve dinamik bir imaj sergilemek en az çalışkan olmak kadar önemli. (Sabah toplantınız için sabahlamak fikrini bir kez daha düşünün!)

Ancak güzelliği başarının tek anahtarı gibi görmemek gerekiyor. Başarı pek çok kapıdan oluşur ve güzellik anahtarlardan sadece biridir. Yapılan başka bir araştırma fazla vurgulanmış seksapelin olumsuz etkileri de olabileceğini gözler önüne seriyor. İş yerinde aşırı dekolte, aşırı makyaj hem çalışma arkadaşlarını rahatsız ediyor hem de yöneticileri. Özellikle de hemcinsiniz ise!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)