Bakım ve Sağlık,  Makyaj

Göz Altı Şişlikleri Ve Göz Çevresi Kremleri

Kadınlar gerek genetik, gerek yaşlanmaya bağlı gerekse yorgunluk sonucu oluşan göz altı şişliklerini gidermek ve kırışmaları önlemek için pek çok uygulama deniyorlar.  Ancak bu uygulamaların bir kısmı hiç bir işe yaramıyormuş gibi görünebilir. Bunun da bir kaç sebebi olabilir. Eğer kullandığınız ürünler cilt yapınıza uygun değilse muhtemelen şişliklerinizi de engelleyemeyecektir. O yüzden göz çevresi gibi hassas bir bölge için ürün seçilmeden önce cilt analizi yaptırmak en iyisi.

Göz kremleri ile ilgili yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de göz makyajı yaparken dağılmalara neden olmalarıdır. O yüzden pek çok kadın makyaj uygulamasının öncesinde göz çevresi kremi kullanmak istemez. Ancak göz çevresi kremi iyi bir koruyucudur ve kozmetik malzemelerin altına sürülmeleri iyi bir uygulamadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kremlerin içeriği. Makyaj temizleyicilerde kullanılan hint yağı ve petrolatum gibi maddelerin göz kreminizin formülasyonunda da bulunmadığından emin olun. Makyaj uygulamalarının hemen öncesinde yağsız veya jel tipi bir göz çevresi kremi de tercih edilebilir.

Eğer göz altı şişlikleriniz maviye çalıyorsa göz altı kılcal damarlarınız genişlediği içindir.  Bu problemi ortadan kaldırmak için kafein içeren göz kremlerinden yararlanabilirsiniz. Kafein kılcal damarların daralmalarını sağlar. Göz altı şişlikleriniz kahverengiye çalıyorsa bu durum vücudunuzun göz çevresine fazla melanin hormonu gönderdiğinin işaretidir. Bunu engellemek için de B3 ve C vitamini içeren göz çevresi kremleri kullanmanız gerekir.

Göz çevresi kremlerini daima temiz cilde ilk katman olarak uygulayınız, bu şekilde daha iyi emilecektir. En iyi emilim için yarım mercimek kadar göz çevresi kremini serçe parmağı ile sürmek yeterlidir. Aynı işlemi diğer gözünüze de uygulayınız. Göz kremini bol bol sürmenin ise hiç bir faydası yok.  Bunun yerine düzenli kullanıma daha fazla önem veriniz.

Ayrıca erken göz kırışıklıklarının en büyük müsebbibi olan güneş ışınlarına karşı da UV korumalı ürünler kullanmak en iyisi. Bunların da kimyasal değil fiziksel koruyucu özelliklere sahip olanları tercih edilmeli.

Tanışırız elbet. :)

One Comment

  • yesil78

    yazınız gerçekten çok bilgilendirici teşekkürler.
    bir bayanda göz altı çökmeleri oluşabiliyor
    benimde yaşadığım sorunlardan biri
    ben de krem kullanıyorum

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)