Anne-Çocuk

Çocuk Bakıcıları Ve Ev Kameraları

Çocuğumu bakıcıya nasıl teslim edeceğim? Eve gizli kamera koysam işe yarar mı? Bakıcım kamera varsa çalışmayacağını söylüyor! Kamera gerçekten çocuğumu korur mu? Bakıcı kameradan haberdar olmalı mı?

Çalışan kadınların en büyük problemlerinden biri de çocuklarını bir bakıcıya teslim etmek. Her ne kadar anneler çocukları için en iyi bakıcıyı bulmaya çalışsalar da, en güçlü referansları olan bakıcıları tercih etseler de yine de çocuklarının günlük yaşamını takip etme gereği duyuyorlar. Bu yüzden çalışan annelerin büyük çoğunluğu ev kameralarını desteklerken, bakıcıların bazıları bu durumdan oldukça rahatsız. Sırf evde kamera olduğu için çocuğun tüm bakımını dışarıda yapan bakıcılar da yok değil. Peki kamera kullanımı doğru mu? Bakıcılar kamerayla mı çalışmalı?

Kamera Sadece Çocuğu Değil, Bakıcıyı Da Korur!

Ev kameraları aslında bakıcılar tarafından da desteklenmeli. Çünkü sözle açıklayamayacakları pek çok şeyi kamera ile açıklayabilirler. Örneğin eve geldiniz ve çocuğunuzun yüzünde kocaman bir şişlik var. Bakıcı çocuğunuz oynarken oyuncağının çarptığını söyleyebilir ancak siz buna emin olamazsınız. Ufak oyun kazalarında kamera görüntüleri bakıcıyı aklayan bir işleve sahip olabilir. Böylece şüphe duymadan, “acaba çocuğum şiddet mi görüyor” fikrine kapılmadan bakıcıyla yolunuza devam etmenizi sağlar.

Eviniz Bakıcının İş Yeridir!

Çocuğunuzu emanet ettiğiniz bakıcınız kameralardan rahatsız olacağını belirtiyorsa onun profesyonelliğini de sorgulamanız gerekir. Çalışan anneler her şeyden önce iş yeri kurallarını çok iyi bilirler. İşe gittiklerinde gün boyu, iş arkadaşları, şefleri, müdürleri tarafından gözlenirler ve kameralı yerlerde de çalışıyor olabilirler. İzleme ve denetim iş yerlerinin vazgeçilmezidir. Sonuçta her ne kadar ev ortamı olsa bile bakıcınız da evinizi iş yeri olarak görmeli. Burada izlenmesi ve denetlenmesi kadar doğal bir durum olamaz.

Gizli Kamera mı Olmalı?

Hayır! Bakıcınız evinizde kamera sistemi olduğunu bilmeli. Gizli kamera uygulaması yanlıştır. Sonuçta “dur bakalım çocuğuma vuracak mı?” duygusuyla yaşamak sizi de rahatsız eder. Evde kamera olduğunun bilinmesi bakıcı için caydırıcı işlev görür, zaten gizli kamera ile izleyip, çocuğunuza kötü davranılmasını beklemenin ne size ne de çocuğunuza bir faydası yoktur. O yüzden bakıcı ile anlaşma yapıldığında ona kameralı ortamda çalışacağını söylemelisiniz.

Kamera Nerelere Yerleştirilmeli?

İşte etiğin sınırları da burada başlıyor. Tabi ki banyo ve tuvalete kamera yerleştirmemek gerekiyor. Sonuçta bakıcınızın mahremiyetine saygı göstermelisiniz. Bunun için evde kamerasız bir alan (tuvalet ve banyo) bırakarak bakıcınıza bunu açıkça belirtmeniz gerekli. O alanda soyunup giyinebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilir. Çocuğunuzu kamerasız alana sokmaması için kendisini uyarabilirsiniz de. Bunun dışında nerelerde kamera olduğuu söylemeniz gerekmez. Zaten kamera olduğunu bildikten sonra yerini tespit etmek de zor olmayacaktır bakıcı için. Güvenilmez bir bakıcı kamera açısından kaçmaya çalışır ve bu görüntülerde hemen fark edilebilir.

Tanışırız elbet. :)

2 Comments

 • Aysen

  Geçen hafta çalışmaya başladım ve bir bakıcıyla anlaştım. Ama kapalı olduğu için kamera kabul etmeyeceğini söyledi. Vaktim yoktu ve kabul ettim de içim rahat değil. Onu kameraya nasıl ikna edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Rabia Çalhan

   Aysen,
   Bu tamamen anlaşmanıza bağlı. Eğer kapalı olduğu için kabul etmediğini söylüyorsa o zaman bir kadın olarak sadece senin izleyeceğini söyleyebilirsin. Bir işyerinde çalışsa kapalı çalışacaktı muhtemelen, evde de kapalı olabilir ama tabi bu hassas bir konu. Evde rahat kıyafetlerle çalışmayı tercih edebilir. Bu durumda en iyisi sadece senin izleyeceğine ikna etmen olur diye düşünüyorum. Umarım anlaşabilirsiniz. 🙂

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)